سایت بندپی Bandpay.ir

گزارش سایت بندپی از برگزاری کشتی لوچو در روستای ییلاقی شیخ موسی

بازدیدها: 10

گزارش و گزارش تصویری کامل سایت بندپی از برگزاری کشتی پهلوانی لوچو ، روز جمعه 10 مرداد 93 در روستای ییلاقی شیخ موسی را در ادامه مطلب ببینید.

کشتی پهلوانی لوچو با قدمتی 1500 ساله از جمله ورزشهای بومی و سنتی مردم مازندران است که از طرفداران خاصی برخوردار است و در روز برگزاری آن طرفداران زیادی از نقاط دور و نزدیک برای مشاهده این ورزش پهلوانی گرد هم می آیند.

بخش بندپی و آلاشت سوادکوه از جمله نقاطی هستند که یکی از دیرینه ترین نقاط برگزاری کشتی پهلوانی لوچو را در استان مازندران در دو بخش ییلاقی شیخ موسی در بندپی و امامزاده حسن (سر حد ییلاقات بندپی و سوادکوه) در خود دارند البته نقاطی دیگری از روستاهای ییلاقی بندپی محل برگزاری این کشتی پهلوانی هستند که می توان به روستاهای ییلاقی لهه ، نیراسم ، فیلبند و گلیرون اشاره کرد اما قدمت شیخ موسی و امامزاده حسن به سالهای بسیار دور بر می گردد.

کشتی پهلوانی لوچو هر ساله در تاریخ 26 عید ماه تبری برگزار می شود هر چند در بحث تاریخ دقیق تبری آن با 26 عید ماه فرس قدیم اختلاف نظری وجود دارد اما نکته اصلی اینجاست که هر ساله مردم بخش بزرگ بندپی ، تابستان خود را با انتظار فرارسیدن جشن 26 عیدماه فرس قدیم آغاز می کنند و همه در یک روز خاص در محل برگزاری این کشتی پرقدمت و غنی گرد هم می آیند و شاهد دیدار پهلوانان از نقاط مختلف استان هستند.

در طی 2 سال اخیر به علت مصادف شدن ماه رمضان با زمان برگزاری جشن باستانی 26 عیدماه تبری ، تغییراتی در زمان برگزاری مسابقات کشتی لوچو اعمال می شود تا به ماه رمضان نخورد و در سال 93 هم به مانند سال 92 ، زمان برگزاری کشتی لوچو بندپی دچار تغییراتی شد که زمان و مکان برگزاری آنها در اطلاعیه های قبلی سایت بندپی به طور دقیق منتشر شده بود که یک روز بعد عید فطر یعنی روز 8 مرداد 93 صبح روز چهارشنبه: روستای ییلاقی گلیرون – بعد از ظهر همان روز: روستای ییلاقی نیراسم – صبح و بعد از ظهر پنج شنبه: روستای ییلاقی لهـه و صبح و بعد از ظهر جمعه 10 مرداد 93: روستای ییلاقی شیخ موسی.

البته توجه به این نکته هم بسیار حائز اهمیت است که بسیاری از افراد کشتی لوچو را همان جشن 26 عید ماه می دانند که این تصور نادرست است و باید یادآور شد که کشتی پهلوانی لوچو فقط بخشی از جشن 26 عید ماه (جشن مردگون) می باشد که این جشن باستانی به مرور زمان دستخوش تغییرات و تحریف های زیادی شده و امروزه از آن تاریخ بزرگ که به پاس و یادگار پیروزی فریدون بر ضحاک ماردوش در دامنه قله دماوند بود و در نقاط مختلف استان مازندران اجرا می شده است ، فقط کشتی لوچو آن باقی مانده است.

گزارش کامل برگزاری کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی :

جمعه – 10 مرداد 93

آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی در روستای ییلاقی شیخ موسی امسال نیز به مانند سالیان دراز، میزبان خیل عظیم ورزشکاران و ورزش دوستان از پیر و جوان و مرد و زن از نقاط مختلف استان و حتی کشور بود.

از جمله برنامه های این روز در ابتدا تلاوت قرآن و سپس خوش آمدگویی به همه لوچوکاران و ورزش دوستان بود. در ادامه برنامه با معرفی سطوح لوچو در این روز پی گرفته شد که کشتی لوچو شیخ موسی به ترتیب در سه سطح تنگلـه ، پهلوانی و سر پهلوانی برگزار شد. در بخشهایی از برنامه هم یادی شد از پهلوانان گذشته و آنانی که سالهای زیادی در همین مکان کشتی گرفته اند و برخی از آنان امروز در بین ما نیستند. از جمله زنده یاد پهلوان الله وردی علی تبار ، پهلوان  رحمت محمدی ، زنده یاد پهلوان رشید کریمی و…

در بخشهای مختلفی از برنامه این روز هنرمندان منطقه ، موسیقی هایی را در وصف مقام بلند حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی ، وصف پهلوانان و موسیقی هایی با موضوع مازندران و مردم منطقه بندپی به اجرا درآوردند تا هم خستگی را از تن تماشاگرانی که در زیر آفتاب تابستانی روستا ساعتها به دیدن کشتی مشغول بودند بزدایند و هم فضای برنامه را شادتر نمایند.

در قسمتی از برنامه از حضور پهلوانان مهران رضازاده و نادر نصیری و پهلوان دیرینه کشتی لوچو پهلوان عیسی رمضانی تقدیر شد و از طرف هیأت کشتی لوچو منطقه هدیه ای به نادر نصیری تقدیم شد که وی نیز به رسم و منش پهلوانی هدیه خود را به آستانه شیخ موسی تقدیم نمود.

یکی دیگر از برنامه های امروز سخنرانی آقای محمدرضا بحرگرد (مدیر روابط عمومی و سخنگوی انجمن لوچو کشتی سنتی فدراسیون ورزش روستایی و عشایری ایران) بود که خود حاشیه هایی را به دنبال داشت. ایشان در بخشی از سخنرانی کوتاه خود انتقاد و پیشنهادی را به برگزاری مسابقه لوچو در شیخ موسی داشتند که بسیار مورد استقبال هواداران قرار گرفت که مختصری از مهمترین نکات ایشان در زیر آمد.

پایان بخش برنامه هم اهداء جایزه سرپهلوانی بود.

مختصری از سخنرانی آقای بحرگرد (متولی ورزشهای بومی و روستایی مازندران) :

محمدرضا بحر گرد ، در ابتدای سخن خود در روز برگزاری کشتی لوچو در آستانه امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی ، تقدیر و قدردانی ویژه ای داشتند از مردم که آنان را سرمایه های اصلی ورزش خواندند ، قدردانی از مسئولین برگزاری کشتی لوچو بخش بندپی و تشکر از پهلوان عیسی رمضانی و همه مادرانی که در برنامه حضور داشتند.

وی در سخنان خود انتقادی را به مکان و نوع نشستن هواداران در حیاط آستانه شیخ موسی داشتند که گفته های ایشان بدین صورت بود: «مردان بسیاری از این میدان صندلی ها و مسئولیت های بالایی گرفتند ، خواهش من از یکایک این مسئولین که صدای من را به هر نحو میشنوند این است که حاج شیخ موسی با قدمتی که دارد و هر جای دنیا که در اینترنت لوچو را جستجو کنید شیخ موسی را در یافته ها خواهید دید ، امنیت تماشاگران باید بسیار در اولویت باشد.

این مسئولین که امروزه در رأس کار هستند و در برکت نگاه مردم به این مسئولیت رسیدند بیایند سکویی را برای نشستن هواداران بزنند (سکوی محیطی)».

وی در بخش دیگر از سخنان خود گفتند ، زمانی که دومین دوره لیگ کشتی لوچو کشوری برگزار شود ، بخشی از مسابقات را به نام پهلوان عیسی رمضانی نامگزاری خواهند کرد و این قول را به مردم که به حق نشان دادند سرمایه اصلی ورزش بخصوص رشته پرطرفدار کشتی هستند و بسیاری از آنان از راه های دور برای دیدن این مسابقات راهی شیخ موسی شدند داد که در آینده ای بسیار نزدیک لوچو را بین المللی خواهیم کرد تا کشتی لوچو که بیشترین افتخارات کشتی آزاد مازندران مدیون این کشتی است بتواند به جایگاه اصلی خودش برسد.

محمدرضا بحر گرد در ادامه سخنان خود تندیسی را از نخستین دوره لیگ کشتی لوچو به پهلوان عیسی رمضانی که از زحمت کشان و دلسوزان واقعی کشتی لوچو بندپی به حساب می آید تقدیم نمودند.

ایشان در پایان سخنرانی خود گفتند، دو نفر در زندگی همه ما هستند که بسیار برای ما زحمت کشیده اند و هیچ چشم داشت سیاسی از ما ندارند و از تماشاگران خواست که به مدت 15 ثانیه پدر و مادر خود را تشویق کنند.

پیشنهاد آقای بحر گرد با استقبال بسیار زیادی از سوی مردم همراه بود که هر کدام تلاش نمودند برای انجام این کار قدمی بردارند از اهدای هدایای نقدی برای ساخت سکوی تماشاگران ، اهدای عسل ، برنج ، گوسفند ، سیمان و بلوک و کارگری و بنایی و … خلاصه هر چه که در توان داشتند گذاشتند تا بگویند برای ورزش پهلوانی کشتی و آستانه حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی اهمیت زیادی قائل هستند.

لوچو کشتی پهلوانی و میدان کشتی میدان پهلوانی است :

یکی از حواشی اصلی که در برخی مسابقات بومی ورزشی وجود دارد ، برخورد و بحث و جدل کشتی گیران یا تماشاگران با یکدیگر است که کشتی روز جمعه شیخ موسی نیز از این قائده مستثنی نبود. اما ذکر این نکته بیانگر حتم و مهر تأییدی بر این مسئله نبوده و نیست بلکه یک گلایه از تمامی ورزشکاران و تماشاگرانی است که سبب ایجاد و ادامه چنین حوادثی می شوند چرا که معتقدیم و به آن پایبندیم که لوچو ورزش پهلوانی و میدان کشتی میدان پهلوانی و اخلاق است.

در تاریخ لوچو شاید مهمترین نکته ای که بیش از همه به چشم بخورد، منش پهلوانی و اخلاق نیکوی پهلوانان و تماشاگران در میدان یا اطراف میدان است که گویا در برخی موارد افراد این نکته مهم را نادیده می گیرند و برخی ها شاید طاقت شکست را ندارند.

امید داریم از این پس دیگر شاید چنین حوادثی نه تنها در لوچو بلکه در تمامی مسابقات ورزشی بومی و روستایی یا دیگر سطوح مسابقات نباشیم چرا که در لوچو شیخ موسی منش و اخلاق پهلوانی و احترام به آستانه امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی که در نزد مردم بخش بندپی بسیار محترم هستند بسیار با اهمیت و در مرحله اول اهمیت قرار دارد.

عکس : تیم مدیریت سایت بندپی / 10 مرداد 93 

گزارش تصویری اختصاصی از برگزاری کشتی لوچو در روستای ییلاقی شیخ موسی : 

Locho - 93 (0)

Locho - 93 (1)

Locho - 93 (2)

Locho - 93 (3)

Locho - 93 (4)

Locho - 93 (5)

Locho - 93 (6)

Locho - 93 (7)

Locho - 93 (8)

Locho - 93 (9)

Locho - 93 (10)

Locho - 93 (11)

Locho - 93 (12)

Locho - 93 (13)

Locho - 93 (14)

Locho - 93 (15)

Locho - 93 (16)

Locho - 93 (18)

Locho - 93 (17)

Locho - 93 (19)

Locho - 93 (21)

Locho - 93 (20)

Locho - 93 (22)

Locho - 93 (24)

Locho - 93 (23)

Locho - 93 (25)گزارش و عکسها : کاملا  اختصاصی از سایت بندپی

۱۶ پاسخ

 1. سلام.من اولین باره که این سایتو پیدا کردم.دستتون درد نکنه.خیلی زحمت میکشین.چندتا عکس ازشالینگچال هم بذارین خیلی ممنون میشم.

 2. جا دارد ازکشتی گیرای هندوری ازطایفه علی تبار اقایان نوراله،مصطفی،محمد،مرتضی،علی،عبداله همگی علی تبار که کشتی خوبی رابه نمایش گذاشتند ومقابل حریفان پیروز شدند ویاد پهلوان اله وردی علی تبار رو زنده کردن صمیمانه تشکرکنیم همچنین حضور هنرمند تامی شهسوارعلی تبارکه باتشویق چند باره تماشاگران همراه شد بااشعاروصدای زیبایش جلوه خاصی به مراسم داد امیدواریم باتداوم برنامه های شورای ورزشی محل این موفقیتها تداوم داشته باشه

 3. سلام

  مطالب و عکسهایی که تو سایت می ذارین جالب بود.

  در مورد عکسها پیشنهاد می کنم که نماهای عکسها را دقت داشته باشی.

  بهتر است نماها را کمی نزدیکتر بگیری تا آدمها قابل شناسایی باشند.

  با توجه به سایت شما که متعق به بندپی می باشد سعی کنید از معضلات و مشکلاتی که مردم منطقه با آن دست به گریبان هستند بیشتر بنویسید.

  از عدم گازرسانی، مشکلات بهداشتی و درمانی و مشکلات مربوط به شهرداری و …

  با تشکر

 4. کشتی حاجی شیخ موسی مگر مال ایل بزرگ پرجایی نیست درصورتی که همه چیز دردست غیر پرجایی است من  یک سوال دارم ایا طایفه دیگر اجازه می دهند کشتی شان راما پرجایها برگذار کنیم اقای اصغر حیدری ریاست کشتی لوچو بیاید پرجایی باهم همدست بشیم سال دیگر خودمان برگذار کنیم

  1. ماطایفه فیروزجایی این کشتی رو میراث خودمان میدانیم اما برگذار کنندگان آن  دیگر طایفه های بندپی هستند

   عزیزان فیروزجایی بیایید هم دست بشیم تا سال های بعد این کشتی رو خودمان برگذار کنیم

    

 5.  با سلام تعطیلات بعد از عید فطر مسافران زیادی به منطقه زیبا و ییلاقی بندپی آمدند، هم برای ورزش کشتی و هم برای استفاده از طبیعت. ولی هلال احمر ، نیروی انتظامی هیچ کدام در جاده حضور نداشتند امیدورام در آینده شاهد حضور آنها در چند نقطه جهت امنیت و آرامش بیشتر مسافران باشیم، خواهش میکنم این موضوع را پیگیری کنید

 6. پس شانس من بودههه

  پنجشنبه اومدیم شیخ موسی طوری مه بود که یک مترجلوتر رونمیشد ببینیم نیم ساعت هم نتونستیم بمونیم ومجبور به برگشت شدیم جالبه هوای کوه رو اصلانمیشه پیش بینی کرد

  به هرحال گذشت ونتونستیم ازطبیعت زیبای اونجااستفاده بکنیم ولی یچیزی روکه فهمیدم نسبت به دوسال پیش جمعیت بیشترشده وخانه سازی های زیادی صورت گرفته که توی مه شدید هم میشد اینوفهمید

  ازعکسای زیباتونم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۳۱۸
 • ۱,۸۸۷
 • ۴۴,۵۶۱
 • ۳۲۷,۵۱۴
 • ۸,۰۳۶,۹۴۵
 • ۷۶,۹۷۷
 • ۷۲۸
 • ۷,۲۹۶
 • ۱۲ مرداد, ۱۴۰۱