سایت بندپی Bandpay.ir

به طبیعت احترام بگذاریم!

بازدیدها: 8

نوروز شروع ایامی است که انبوهی از مسافران به سمت شمال می آیند اما زباله هایی که در طبیعت رها می شود،زمینه های نابودی این طبیعت زیبا را فراهم کردند.بیایید کمی به فکر خودمان و مادرمان زمین باشیم.

سایت بندپی – میثم داغمه چی : یکی از موهبت های حیاتی و ارزشمند خداوند، طبیعت زیبا و منحصر به فردی است که در جای جای ایران و به ­ویژه در شمال کشور شاهد آن هستیم. اما رفتار ما انسان­ها به عنوان موجود فکور و اشرف مخلوقات در قبال این طبیعت دلنواز چه بوده است؟؟

در هر نقطه از این طبیعت رد پایی از انسان می بینیم. اما کاش این ردپا به صلاح خودش و محیط اطرافش بود. ردپای خرابکاری گونه انسان هوشمند در طبیعت طوری گسترده است که دل هر انسان عاشق محیط زندگی اش را به درد می آورد. براستی ما به کجا می رویم؟

مقال را جزیی تر میکنم اگرچه این درد تبدیل به یک اپیدمی شده و مخصوص به یک منطقه ی خاصی نیست. طبیعت زیبا و افسونگر بندپی سالانه و بلکه ماهانه و روزانه شاهد ورود تعداد زیادی از گردشگران و طبیعت گردان به دامان پر مهر خود است. اما طبیعت بندپی در ازای این سخاوت چه دریافت می کند؟

030420132615

متاسفانه من و شما، همه ی ما می دانیم که آنچه بعد از طبیعت گردی مسافران و مهمانان بندپی بر چهره ی جنگل و کوه و رودش می نشیند سزای سخاوتش و شایسته ی مقام انسانی ما نیست. اما سوال اینجاست چرا این افراد به فکر خود نیستند؟ واقعا… چرا به فکر خود نیستند ؟؟ و چرا به فکر دیگر مردمان و وظیفه ای که نسبت به آنان دارند نیستند؟چرا؟؟؟

 زباله هایی که پس از پایان تفریحات در دامن طبیعت رها می کنند، علاوه بر اینکه چهره ای زشت و مشمئزکننده به این زیبایی و سرسبزی می دهد آن را در معرض زوال و نابودی نیز قرار می دهد و به گونه ای که  دیگر نه باشندگان و نه  آیندگان هیچ یک نمی توانند از این طبیعت زیبا بهره مند شوند و کم کم در آینده ای نه چندان دور طبیعت بندپی برای همه ی ما تبدیل به یک نوستالژی غم بار می شود.

هم اکنون که این سطور را می نویسم به خاطر این معضل بزرگ بوده که دست به قلم شده ام. دردمندم از اینکه طبیعت زیبای منطقه ام روز به روز مورد هجوم زباله هایی قرار می گیرد که به شهادت اهل فن قسمت عمده ای از آن حداقل 200 سال طول می کشد تا از بین برود.

030420132614

دردمندم از اینکه طبیعت زیبای بندپی تا همین چند سال پیش جز بکرترین مناطق طبیعی ایران بود اما الان روز به روز گرد نیستی را بر روی آن به دستان توانای خود می پاشیم. از اینکه ساخت ویلاها و جاده های غیرضرور در آن غوغا میکند، که همه ی این ها نتیجه ای مشترک دارند، زباله های بیشتر! دردمندم از اینکه به اسم اکوتوریسم و گردشگری که طبق معمول مطالعه ای روی آن صورت نگرفته بندپی را به کلاردشتی دیگر بدل می کنیم!

کاش می دانستیم زندگی همین یک بار است و قرار نیست چیزی به عقب برگردد، کاش می دانستیم اگر باعث ویرانی جایی شدیم دیگر نمی توانیم همه چیز را به سرجایش برگردانیم. دردم بسیار است و از این درد دل ها می توان مثنوی ای به اندازه ی هفتاد من کاغذ نوشت.

DSCF9662

اما چه می شود کرد و چه باید بکنیم؟ من به آن قسمتی که مربوط به مسئولین می شود کاری ندارم. می گویم ما چه می توانیم بکنیم؟ خیلی شنیده ایم و گفته ایم که باید دوستدار طبیعت بود اما به قول شیخ شیراز «دو صد گفته چون نیم کردار نیست». بیایید حداقل در طبیعت گردی هایمان زباله هایمان را جمع کنیم، چه اشکالی دارد اگر زباله ای روی زمین بود و حتی اگر ما نریخته بودیم، جمعش کنیم. این کار هیچ ضرری ندارد اما سود بسیاری دارد که به همه ی ما خواهد رسید، هم به اهالی بندپی و هم به مسافران عزیزی که از دور و نزدیک می آیند.

همه ی ما می دانیم که داشتن یک کیسه ی پلاستیک به همراه خود در مسافرت ها و طبیعت گردی ها کار بسیار آسان و ساده ای است و حتی به لطف پلاستیک چیزهایی که خرید می کنیم و با خود به گردش می بریم تهیه دیدن پلاستیک جداگانه ای برای زباله زیاد ضروری به نظر نمی رسد. پس، شما را به آنچه قبولش دارید و می پرستید؛ بیایید به فکر همدیگر باشیم، به فکر خودمان و به فکر مادرمان، زمین!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۰
  • ۸۶۵
  • ۱,۲۷۸
  • ۳۷,۳۶۲
  • ۲۶۴,۷۲۱
  • ۷,۹۷۴,۱۵۲
  • ۶۵,۰۲۹
  • ۷۲۸
  • ۷,۲۸۸
  • ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰