سایت بندپی Bandpay.ir

کرب زنی ، رسم ابراز پشیمانی

بازدیدها: 55

کرب زنی (Karb Zani) یکی از مراسم های خاصه اقوام ساکن در استان‌های شمالی ایران در هنگام عزاداری است. در مورد کرب زنی بیشتر بدانید + عکس و ویدئو

سایت بندپی – کرب زنی حرکاتی نمادین از عملکرد نادمانه‌ی اقوام و طوایفی است که به هنگام وقوع نبرد، میان امام سوم شیعیان و یزید بن معاویه در دشت نینوا و صحرای کربلا ساکن بودند و این رسم در واقع ابراز ندامت و پشیمانی این قوم است.

کرب زنی (Karb Zani) یکی از مراسم خاصه اقوام ساکن در استان‌های شمالی ایران، مازندران و شرق گیلان است. نام این آیین، در مازندران به گونه‌ی پیش گفته و در شرق گیلان با اندکی تفاوت « کآرْبْ زنی » تلفظ می‌شود.

کرب زنی معمولا در ماه محرم و در دهه‌ی نخستین این ماه برگزار می‌ شده که موسوم به عاشورا و مصادف با سالگرد شهادت امام سوم شیعیان است.

در این آیین حرکاتی نمادین از عملکرد نادمانه‌ی اقوام و طوایفی است که به هنگام وقوع نبرد، میان امام سوم شیعیان حسین ابن علی(ع) و یزید بن معاویه در دشت نینوا و صحرای کربلا ساکن بودند و این رسم در واقع ابراز ندامت و پشیمانی این اقوم است. (IQNA)

کرب زنی ، رسم ابراز پشیمانی (معرفی آئین کرب زنی + فیلم) - سایت بندپی Bandpay.ir

در فرهنگ لغات مازندرانی کرب زنی عبارت است از : دو تکه چوب سخت که در دسته های عزارداری و سوگواری مورد استفاده قرار می گیرد. کرب زنان به هنگام نوحه خوانی همانند سینه زنان به هنگام تقطیع اشعار و سر ضرب ها با کوفتن کرب ها بر ابهت و شکوه دسته روی می افزایند.

نوای حزین "کرب زنی" که یادآور عزاداری اصیل و ستی مردم مازندران است، اکنون در بیشتر مناطق مازندران خاموش شده است و در کمتر نقطه ای شنیده می شود.

به گزارش سایت بندپی، کرب تکه چوبی است تراشیده شده، به اندازه ای که در کف دست جا می گیرد و سطح بیرونی آن صاف است و در پشت آن بندی قرار دارد که به پشت دست می افتد.

در واقع کرب نام درختی در جنگل های مازندران است که در گذشته در مناطق کوهستانی فراوان بوده است و مردم از چوب آن جهت ساخت این وسیله استفاده می کردند ولی بعدها در طول زمان این درخت کمیاب شد. امروزه بیشتر از چوب درخت گردو، توت و آلبالو ،کرب را می سازند ولی  به لحاظ تاریخی همچنان نام کرب بر آن باقی مانده است.

 کرب در کف دست قرار می گیرد و انگشتان بر گرد آن حفاظ می شوند، یک جفت کرب را در دست می گیرند و به آهنگ نوحه ای که خوانده می شود آنها را بر هم می کوبند و کرب زنان ضمن هماهنگی و همنوایی با هم نمادی از همدلی و اتحاد از خود نشان می دهند و ناله کرب آنان بیانگر ناله جمادات و زمین و زمان بر حسین (ع) و یارانش است.

 معمولا خراطان، چوب‌های کرب را تهیه می‌کنند که دسته‌های گرد آن باعث می‌شود تا هنگام استفاده افراد، دست حالت راحتی داشته باشد، همچنین دو لبه صاف دارد که همانند سنج به هم زده می‌شود لذا دسته‌های گرد، به طور معمولی ۲۱ ضرب را می‌زدند اما نخبه‌هایی که هنرمندانه این ۲۱ ضرب را می‌زدند اندک بودند و کارهایشان بسیار زیبا بود.

 نوحه‌ای که در مراسم کرب‌زنی خوانده می‌شود ۲۱ ضرب دارد که از تک ضرب شروع می شود و همین طور دو، سه و پنچ ضرب به بالا، تا اینکه ۲۱ ضرب کامل شود، همچنین در برخی مناطق گروه نخبه، وسط دایره کرب‌زنی می‌ایستد و وقتی مداح در مراسم کرب‌زنی شروع به خواندن کرده و به ضرب بیست‌ویکم می‌رسید، گروه نخبه که در مرکز دایره قرار دارند با حرکتی هماهنگ و رو به بالا به طوری که گویی از زمین به سوی آسمان پرواز می‌کنند و سپس از پشت سر و از زیر پاهای افردا، کرب را می‌‌زدند. (مهر)

در استان مازندران، بخش بندپی از معدود نقاطی است که این آیین عزاداری را در اندک روستاهایی زنده نگه داشته است. در شهرستان بابل و منطقه بندپی روستاهای کوهپایه سرا، قلعه، ابوالحسن کلا و اطاقسرا این مراسم آیینی مذهبی را برگزار می کنند. برای آشنایی بیشتر در ادامه نوشته عکسها و کلیپ ویدئویی از این نوع عزاداری را مشاهده می کنید.

کرب زنیکرب زنی در بندپیکرب زنیکرب زنیکرب زنی در بندپی

ویدئوهای آنلاین :

تک ضرب و سه ضرب [ دانلـود ]

پانزده ضرب [ دانلـود ]

گزارش خبرگزاری صدا و سیما از کرب زنی در روستای کوهپایه سرا [ دانلـود ]

منبع کمکی : خبرگزاری قرآن

این پست از آرشیو سایت است که به مناسبت ایام محرم بازنشر شد.

۸ پاسخ

 1. سلام علیکم. عزاداری هایتان مورد قبول درگاه حق باشد. اجر شما ان شاء الله با سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام). طیب الله انفاسکم.

 2. باسلام این حالتهای ریتمیک اصلا با روح عزاداری منافات داره چیزی از معرفت به آدم اضافه نمی کنه همان سینه زدن بهترین عزاداریه ..‌‌……

 3. والله کجاش به عزاداری میخوره. الان میبینید که خیلی جاها یه رسومی هست ولی دلیل بر این نیست که کارشون درست باشه. اون چیزی که از سیره متشرعه به ما رسیده همون روضه و اشک و مجلس عزا و سینه زنی…

 4. آقا متن این نوحه که گذاشتین منظورم این سه ضرب و پانزده ضربه ‌ ‌. اگه کل متنشو زحمتشو بکشین ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۳۴۹
 • ۵۴۴
 • ۳۲,۱۸۷
 • ۳۸۸,۴۸۰
 • ۸,۰۹۷,۹۱۱
 • ۸۸,۵۰۶
 • ۷۲۹
 • ۷,۳۰۲
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱