سایت بندپی Bandpay.ir

پاپلوس کا – معرفی بازی محلی

پاپلوس کا به بازی‌ ای گفته می شود که در آن گیاهی با نام بومی " چاپلیک " را با کشی بسته و با آن همانند توپ فوتبال، روپایی بازی می‌کردند. در ادامه این نوشته به معرفی این بازی می پردازیم.

سایت بندپی – پاپلوس کا به بازی‌ ای گفته می شود که در آن گیاهی با نام بومی " چاپلیک " را با کشی بسته و با آن همانند توپ فوتبال، روپایی بازی می‌کردند. پاپلوس کا در گذشته در روستاهای استان مازندران بسیار اجرا می شد و طی سال های اخیر به دلیل افزایش امکانات ورزشی جدید و رویکرد جوانان به ورزش های مدرن و امروزی استفاده از این بازی کمرنگ شده و شاید هم فراموش شده باشد.

این بازی با توجه به این اینکه نیازمند انجام حرکات تعادلیک بوده است، به نوعی می توان گفت در تناسب اندام و بهبود فیزیک بدنی بازیکنان نیز تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

انجام این بازی همانند دیگر بازیهای سنتی و قدیمی مازندران و ایران باعث ایجاد نشاط و شادابی خاص در افراد می شود. پاپلوس کا در ایام عید نوروز و در دید و بازدیدهای فامیلی بین نوجوانان بیشتر نمود دارد.

اهداف بازی :

افزایش قدرت تمرکز و حفظ  تعادل فیزیکی بدن.

دریافت امتیاز توسط بازیکنان به ازای هر ضربه ای که به پاپلوس می زنند.

این بازی ماهیچه های پا و شکم و کمر را تقویت می کند و در اثر تکرار باعث افزایش قدرت تمرکز و حفظ تعادل فرد می شود.

پاپلوس کا

نوع بازی :

این بازی معمولا به صورت انفرادی و در چند تیم یک نفره برگزار می شود و کسانی که بیشترین روپایی را با پاپلوس بزنند برنده بازی خواهند بود. ولی گاهی اوقات در تیم های چند نفره نیز برگزار می شود و نحوه انجام آن به این صورت است که امتیاز روپایی بازیکنان هر تیم با هم جمع می شود و تیمی که مجموع امتیازات آنها بیشتر باشد برنده بازی خواهد بود.

بازه سنی :

این بازی معمولا در بین افراد نوجوان بیشتر استفاده می شود و دلیل آن تحرک و چالاکی بیشتر این رده سنی است.

دانش آموزان مدارس ابتدایی و راهنمایی نیز در صبحها قبل از شروع مراسم صبحگاه مدارس در مکانهایی آزاد در کنار مدرسه و یا حتی در حیاط مدرسه به عنوان نوعی بازی و سرگرمی از این بازی استفاده می کردند و با این بازی زمانی در حدود 15 الی 20 دقیقه وقت آزادی را که قبل از مراسم صبحگاه داشتند را سپری می کردند.

از این بازی نیز می توان در باشگاهها و سالنهای تمرین به عنوان نوعی تنوع جهت گرم کردن و آماده سازی اولیه ورزشکاران استفاده نمود که در صورت انجام این کار شاهد افزایش روحیه ورزشکاران نیز خواهیم شد.

پاپلوس کا

نحوه اجرای بازی :

در این بازی بازیکنان باید با پا به پاپلوس ضربه یا روپایی بزنند و در ازای هر روپایی امتیازی به دست می آورند. ضربه هایی که بازیکنان به پاپلوس می زنند دارای انواع مختلفی است که هر کدام بسته به سختی ضربه و یا توافق بازیکنان دارای امتیازی متفاوت می باشد.

به عنوان مثال یک نوع ضربه روپایی ساده می باشد که دارای کمترین امتیاز می باشد و معمولا امتیاز این ضربه 1 است.

ضربه بعدی به این شکل است که بازیکن در حین زدن ضربه روپایی ساده و شمارش امتیاز ، پاپلوس را کمی بالاتر انداخته و از زیر پای ضربه زننده با قسمت پهلوی داخلی پای مخالف ، ضربه روپایی را به پاپلوس زده و در این حالت امتیازی بیشتر بدست آورده که معمولا می توان امتیازی 5 یا 10 برابر امتیاز ضربه عادی برای این کار در نظر گرفت.

پاپلوس کا

ضربه بعدی به این شکل است که بازیکن در حین اجرای ضربه عادی پاپلوس را کمی به بالا انداخته و با پهلوی داخلی همان پای ضربه زننده، از زیر پای مخالف ضربه روپایی را بزند و در این حالت می توان امتیازی 5 یا 10 برابر امتیاز ضربه عادی در نظر گرفت.

یک روش دیگر انجام این بازی به این صورت است که بازیکن یک ضربه روپایی عادی به پاپلوس زده و ضربه بعدی را با قسمت پهلوی داخلی همین پا ، از زیر پای مخالف زده و ضربه ها به همین شکل یک ضربه عادی و یک ضربه از  زیر پا زده می شود. همچنین در این روش می توان بعد از یک ضربه عادی ضربه بعدی را با قسمت پهلوی داخلی پای مخالف و از زیر پای ضربه زننده عادی به پاپلوس ضریه بزنند.

پاپلوس کا

پاپلوس کا

متن برگرفته شده از وبلاگ ارجمندشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۲
  • ۷۷۷
  • ۱,۰۸۴
  • ۳۴,۸۰۵
  • ۳۶۵,۱۶۶
  • ۸,۱۶۵,۳۳۴
  • ۱۰۸,۸۶۹
  • ۷۲۳
  • ۷,۳۳۹
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱