سایت بندپی Bandpay.ir

منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه

منطقه گردشگری سد شیاده واقع در غرب بندپی که بزرگترین منطقه گردشگری بندپی در مناطق پایین دستی است، این روزها و در تعطیلات نوروز با استقبال حجم زیادی از گردشگران که عموماً خانوادگی  هستند روبه روست، این گزارش به مشکلات گردشگری در سد شیاده می پردازد.

سایت بندپی (گردشگری) – حسینعلی عباسی کیا: بی شک سد شیاده واقع در غرب بندپی در حال حاضر گردشگرپذیرترین نقطه بندپی است و اکثر خانواده های بندپی و بابل جهت گذران اوقات فراغت و تفریح به اتفاق مهمانان خود به منطقه زیبای شیاده سری می زنند.

مسیر سد شیاده که در پشت روستای شیاده در دل مناطق جنگلی واقع است از طریق جاده خشرودپی به گلوگاه بندپی با یک مسیر فرعی به سد منتهی می شود. در حاشیه این جاده فرعی تفرج گاههایی برای استراحت و تفریح در زیر درختان جنگلی وجود داشته و سقاخانه قدیمی و معروف شیاده نیز در این قسمت است.

اما ناحیه ای که می تواند مکان مناسب و درخورشأنی برای گردش خانواده ها و گردشگران باشد به دلیل نبود امکانات کافی در روزهای که اقبال عمومی برای گذراندن تفریح در این مکان زیاد است، مثل ایام تعطیل باعث به دردسر افتادن و گرفتاری آنان می شود.

منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه

مهمترین مشکلات پیش روی گردشگران در سد شیاده :

1- نبود جای پارک مناسب، بنده که خودم در بعد از ظهر روزهای پنج شنبه و جمعه 6 و7 فروردین 94 به همراه مهمانان خارج از استانی و شهرستانی ام به سد رفتیم در روز اول هرچند جایی در پارکینگ کوچک کنار سد یافتیم اما این مکان در آن روز بارانی لغزنده بوده و اکثر ماشین ها در موقع خروج با مشکل مواجه می شدند؛ ولی در روز جمعه به علت تراکم زیاد گردشگر در فاصله 200متری بیرون حریم سد در کنار جاده و در محل نامناسبی پارک کردیم و اصلا در نزدیکی سد جای مناسبی برای پارک یافت نمی شد.

2- حاشیه سد و پیرامون سد پر از زباله ی رها شده توسط گردشگران است، نه جای مناسبی برای جمع آوری زباله ها وجود دارد و نه متأسفانه گردشگران رعایت حال طبیعت و همدیگر را می نمایند. 

3- راهنمای رسیدن به سد در مسیر جاده و نیز علایم ایمنی و هشدار راهنمایی و رانندگی و خط-کشی جاده فرعی سد، هیچکدام اصلاً وجود ندارد.

4- میزان دستشویی و آب شرب و مکانی برای شستن ظروف وجود ندارد.

و بسیاری مشکل دیگر که اگر کمی به رفع این مشکلات توسط مسئولان منطقه به خصوص بخشداران بندپی و دهیار محترم شیاده توجه می شد این منطقه می تواند جای آرام و مناسبی برای گردشگران به خصوص خانواده های شریف بندپی و مهمانانشان باشد.

از مردم و خانواده های گرامی که از این منطقه گردشگری سد شیاده و همه مناطق تفرجگاهی استفاده می کنند، عاجزانه خواهشمندیم زباله های خود را در دامن طبیعت رها نسازند. شما تصاویر زیر را ببینید، این تصاویر بهتر از ذهن بنده گویای مشکلات گردشگری بهترین منطقه گردشگری بندپی در مناطق پایین دستی هستند.

منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه

منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاهمنطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه منطقه توریستی سد شیاده در یک نگاه

عکس و گزارش : حسینعلی عباسی کیا

۸ پاسخ

 1. دوستان گرامی توجه داشته باشند برای اینکه واحد گردشگری مناسب داشته باشیم درمرحله اول بایستی واحد استاندارد گردشگری ازطریق سرمایه گذاری های دولتی وخصوصی ایجاد شودازجمله ایجاد مسیر وجاده استاندارد اقامتگاه های یکروزه مناسب پارکینگهای متعدد و سرویسهای بهداشتی تابلوهای راهنمایی ورانندگی فروشگاههای خرید و…. پس از ایجاد این موارد افرادی بایستی مسئول نگهداری ومراقبت از انها از طرف مبادی ذیربط با حقوق مناسب گمارده شوند ومسئولیت نگهداری انهارا بر عهده گیرند تا آسیبی به انها وارد نشود ودر مرحله اخر افرادی که به عنوان گردشگر به این مناطق سفر میکنند بایستی هزینه خدماتی که از طرف این مجتمع های خدماتی ارائه می گردد را پرداخت نمایند تا این مراکز بتوانند به عنوان واحدهای ارایه دهنده خدمات گردشگری به فعالیت خود ادامه داده وروز به روز از پویایی وپیشرفت بهتری برخوردار شده ودر عین حال سبب رصایت گردشگران وافراد بومی آن مناطق را فراهم نمایند . این مطلب را اشاره کنم که لازمه داشتن مناطق گردشگری پویا سرمایه گذاری دولتی وخصوصی ودادن ابتکار عمل به بخشهای خصوصی در زمینه گردش وگردشگری است . باتشکر از توجه تان

 2. مثلا بندپی شرقی چه گلی به طبیعت خودش زده که غرب نزده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اون" منطقه ازرو" مشخص هستش که چقدر مسولین شما به فکر طبیعت هستن!!!!!!!!!!

  تو رو خدا از درج نظرات نژاد پرستانه ای که بندپی ها رو بجان هم میخوان بندازن دوری کنید.

 3. کاملا با این نظر که دست اصفهانیا بود، بهشت درست میکردن موافقم..اصفهان شهر فوق العاده تمیزیه.حتی یکی از دوستایه اصفهانی ما با دیدن سد شیاده اظهار تاسف شدید کرد..بیشتر ما خجالت کشیدیم..همه این اتفاقا به دست بشر اتفاق میافته…همه این اتفاقا را خودمون رقم میزنیم

 4. با سلام . گزارش زیبایی بود و البته نازیبا از جهت عدم توجه متولیان گردشگری . امیدواریم به داشته هایمان بیشتر اهمیت داده شود و کمتر شاهد این بی نظمی ها و نازیبایی طبیعت باشیم . از فرهنگی طبیعت دوست جناب آقای عباسی کیا جهت تهیه این گزارش سپاسگزاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۳
 • ۱,۰۸۵
 • ۱,۲۳۶
 • ۳۵,۰۱۳
 • ۳۶۶,۹۹۰
 • ۸,۱۶۱,۰۸۴
 • ۱۰۷,۵۶۰
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱