سایت بندپی Bandpay.ir

مفاخر دینی و علمی بندپی

شجره نامه دکتر صالحی عمران ، ملا صالح و آمنه بیگم ، آخوند ملا حبیب الله صالحی

 

اجداد دکتر صالحی عمران به ترتیب :

شیخ حسن صالحی عمران ( پدر ) ، شیخ اسماعیل صالحی عمران ( پدر بزرگ ) ، آخوند ملا حبیب اله ، ملاصدرا که داماد شیخ صالح مازندرانی بوده و به گفته ی دکتر صالحی عمران ، صالحی را از ایشان ( ملا محمد صالح مازندرانی ) به ارث برده اند و همسر شیخ صالح مازندرانی آمنه بیگم دختر علامه محمد تقی مجلسی (پدر علامه مجلسی ) بود.

 

شجره نامه دکتر صالحی عمران  ( دست نوشته ی یادگاری دکتر صالحی عمران به استاد نادعلی غلامعلی نیا ) :

 

 

ملا صالح و آمنه بیگم ( برگرفته از کتاب یکصد موضوع 500 داستان تالیف سید علی اکبر صداقت ) :

ملا محمد صالح مازندرانی فرزند ملا احمد ، با فقر برای تحصیل به اصفهان رفت . سهم مادی او از دنیا تحصیل نا چیز و شب ها از چراغ عمومی آن زمان مدرسه استفاده می کرد . پس از مدتی که تحصیلات علمی را آموخت ، به درس ملا محمد تقی مجلسی ( پدر علامه مجلسی ) راه یافت . مجلسی که استاد او بود ، روزی بعد از درس به او گفت : اجازه می دهی همسری برایت انتخاب کنم؟ و سپس به درون خانه رفت و به دختر دانشمندش آمنه بیگم که فاضله بود ، فرمود : شوهری برایت پیدا کرده ام که فقیر است ، ولی فاضل است .

 

 

آمنه عرض کرد : فقر عیب مردان نیست ؛ با این جمله رضایت به ازدواج داد و پدرش او را به عقد ملاصالح درآورد.

در شب عروسی ، ملا صالح مشغول مطالعه مطلب علمی ای بود که برایش مشکل بود . آمنه بیگم با فراست درک کرد که همسرش دچار مشکل شده است ، از این رو مسأله ی علمی را با حلش نوشت .

شوهرش فهمید که آمنه آن را حل کرده است، بنابراین سر به سجده ی شکر نهاد و به خاطر این تفضل به عبادت مشغول شد . شب زفاف سه شب طول کشید ؛ تا این که مجلسی مطلع شد و به وی فرمود : اگر این زن مناسب شأن شما نیست ، بگو تا دیگری را به عقدت درآورم .

او گفت : نه ، بلکه خدا را به خاطر این نعمتی –  زن فاضله ای – که به من داده است ، شکر می گذارم ، از این رو به تأخیر افتاده است. مجلسی فرمود : اقرار به عدم قدرت شکرگذاری خداوند ، نهایت شکر بندگان است .

 

آخوند ملا حبیب الله صالحی ( برگرفته از کتاب مفاخر دینی بندپی تالیف یوسف الهی ) :

آخوند ملا حبیب الله صالحی عمران ( نوه ی دختری ملا صالح مازندرانی ) از علمای برجسته ی منطقه بندپی در عهد قاجار بود.

وی پس از فراگیری علوم اسلامی و کسب مدارج عالیه به زادگاه خویش ( دیوا ) بازگشت و در حوزه ای که به همت آقا بزرگ سلطان عمران ( از خوانین و رجال گذشته بندپی ) در سنگچال بنا شده بود به فعالیت و تدریس مشغول بود  و از محضرش علما و روحانیون منطقه بهره بردند.

 

۹ پاسخ

 1. خوبه که ازیگانه مرجع تقلید بندپی مرحوم ایت الله العظمی شیخ محمدباقر صفایی ره که پدربزرگ حاج اقا نجفی گلوگاه هستند .ایشان رساله عملیه خودشان را بادست خودشان نوشتند.اطلاعاتی تهیه بفرمایید

 2. سلام ممنونم از درج این مطلب کاش معرفی بیشتری از دکتر میکردی از بچه محل ها مونه و از طایفه عمران و در حال حاضر در تهران مشغوله خیلی هم فرد شناخته شده ای است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۵
 • ۱,۰۰۷
 • ۱,۲۳۶
 • ۳۴,۹۳۵
 • ۳۶۶,۹۱۲
 • ۸,۱۶۱,۰۰۶
 • ۱۰۷,۵۳۲
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱