سایت بندپی Bandpay.ir

روستای ییلاقی دوزاغبن

دوزاغبن از توابع ییلاقی دهستان فیروزجاه بندپی شرقی بوده که در حومه ی ییلاقات حاج شیخ موسی(ره) و در 48 کیلومتری شهر گلوگاه (مرکز بخش بندپی شرقی) واقع است.معرفی کامل روستای ییلاقی دوزاغبن به همراه عکسهای روستا را در ادامه نوشته مشاهده کنید.

وجه تسمیـه نام و موقعیت جغرافیایی روستا :

سایت بندپی – وحید حیدری فیروزجایی : روستای ییلاقی دوزاغبن همانطور که از نامش پیداست در پایین دست  دو زاغ  و یا همان دو پرتگاه صخره ای (به زبان محلی کـِر) قرار دارد که در گذشته به آن دوزخ بن نیز میگفتند. دوزاغبن از توابع ییلاقی دهستان فیروزجاه بندپی شرقی بوده که در حومه ی ییلاقات حاج شیخ موسی(ره) و در 48 کیلومتری شهر گلوگاه (مرکز بخش بندپی شرقی) واقع است که از شمال و شرق به مراتع جنگلی پرتاس و جنگلهای انبوه و درختان سر به فلک کشیده و از غرب به مرتع کریک خامن (مرتع دامی برای اهالی دوزاغبن) و همچنین روستای چلیاسر و از جنوب نیز به نیراسم و فیسون متصل می باشد.

روستای ییلاقی دوزاغبن

مساحت این روستا حدودا نزدیک به صد هکتار میباشد که بیشتر آن را جنگل و مابقی بصورت ییلاقی بوده که دارای انواع گل و گیاه و درختچه های زرشک،آلوچه ی ترش،گیاه گلپر (اسپند و یا به زبان محلی کولِک)، ازگیل وحشی و… میباشد.

 

روستای ییلاقی دوزاغبن

دوزاغبن کاملا رودرروی دریا بوده که به همین خاطر دید و منظر فوق العاده ای نسبت به جنگلهای روبرو (ازجمله قله ی جنگلی سیاه پل) و همچنین روستاها و شهرهای بندپی و سایر نقاط شهرستان داراست.

روستای ییلاقی دوزاغبن

مردمان بندپی دوزاغبن را به نام طایفه حیدری فیروزجایی که یکی ازطوایف ایل فیروزجایی بندپی هست میشناسند زیرا که این روستای سرسبز از میراث اجداد طایفه حیدری بوده و در ابتدا شخصی بنام "حاج موسی خان حیدری فیروزجایی" ساکن و مالک اصلی آن بوده که حدودا بیش از 160 سال پیش میزیست که ایشان هم به گفته بزرگان از پدر خود به ارث برده است و اکنون پس از گذشت سالها نسل به نسل جا به جا شده و به دست اهالی کنونی آن رسیده است.

روستای ییلاقی دوزاغبن

 ضمنا قشلاق اجداد این طایفه در افراچال (واقع درتوابع روستاهای لمسوکلا و سرجی کلا)،کنسلو،کمانچوسر،چاسرکا،سیبرون و قلعه الاشمن بوده است.

نکته قابل توجه آنست که علاوه بر حیدری ها، تعداد اندکی از طوایف رحمانی (از نوادگان مرحومین حاج علیخان رحمانی و شیرین حیدری خواهر حاج موسی خان) ، عرب و علی تبار(فرزندان مرحومین ملداش فضل الله و کاظم داش علی تبار) که همگی وابسته به ایل بزرگ فیروزجاه میباشند در این روستا سکونت دارند و دلیل سکونتشان در دوزاغبن به خاطر آن بوده که همه ی اینها به نوعی از نوادگان حاج موسی خان حیدری و یا بزرگان دیگر طایفه ی حیدری محسوب گردیده و یا به سببی رابطه خویشاوندی نزدیکی با بزرگان حیدری داشته اند. مثلا طایفه ی رحمانی ساکن در دوزاغبن از خواهرزاده های حاج موسی خان حیدری میباشند و طبق گفته های بزرگان، اجداد طایفه عرب و علی تبار ساکن در دوزاغبن احتمالا از دامادهای حیدری بودند به همین خاطر در کنار حیدری ها که اکثر اهالی روستا و مالک اصلی آن به حساب می آیند با اتحاد و همدلی به بهترین نحو ممکن زندگی میکنند.در ضمن باید یادآور شد که دو تن از نوه های حاج موسی خان به نامهای حاج رحمت حیدری و حاج قدرت حیدری می باشند که حاج رحمت حیدری همین چنر روز پیش به رحمت خدا رفته و حاج قدرت حیدری هنوز در قید حیات است.

روستای ییلاقی دوزاغبن

این روستا هم اکنون دارای بیش از صد خانوار بوده که در بین خانه های مسکونی این روستا،خانه هایی به سبک قدیم (ساخت از گل وسنگ وچوب) و هم بصورت امروزی دیده میشود.

روستای ییلاقی دوزاغبن

جا دارد یادی کنیم از مرحومان حاج محمد حیدری،حاج کریم حیدری،حاج سیف الله حیدری و حاج عسگری حیدری و بزرگان دیگر که درسالهای نه چندان دور ریش سفیدان محل بوده و هرکاری را با نشست و هم اندیشی خود حل مینمودند اما هم اکنون در زیر خروارها خاک آرمیده اند. (روحشان شاد و یادشان گرامی باد).

 

وضع معیشت و شغل اهالی روستا :

مرحومین علی اصغر حیدری و میرزاگل رحمانی از جمله دامدارانی بودند که در تمام طول عمرشان هر ساله به دامداری در دوزاغبن پرداخته و در حفظ این سنت اجداد خستگیهای فراوانی را تحمل نمودند.

دوزاغبن در ابتدا فقط دامداران و چوپانان محل را به خود میدید اما اکنون علاوه بر آن بخاطر طبیعت زیبا و امکانات مناسب ساکنین بیشتری را جذب خود نموده است زیرا که درگذشته این محل فاقد هرگونه امکانات بوده و بزرگان این روستا مشقت های فراوانی را تحمل نمودند اما اکنون دارای امکاناتی نظیر برق،جاده و آبرسانی می باشد. آنطور که پیداست دوزاغبن تنها روستای ییلاقی بوده که بصورت چهارخال یا به زبان امروزی دیوارچینی شده (البته با استفاده از سنگ و چوب و شاخه های درخت) میباشد که این کار را اهالی روستا جهت حفظ بیشتر و جلوگیری از ورود و خروج غیر قانونی دامها انجام دادند و دامداران فعلی محل نیز هرساله روزی را در اواخر فروردین به بررسی و کنترل این دیواره ها اختصاص میدهند.

روستای ییلاقی دوزاغبن

اهالی ییلاق دوزاغبن قشلاق خود را در فیروزجاه سیار، شهرگلوگاه، روستای فیروزآباد، سایر روستاهای بندپی ،شهرهای بابلسر و بابل و…میگذرانند. نکته ای را یادآور میشویم و آن هم اینست که طایفه حیدری از گذشته تا به حال نام خانوادگی خود را به بیش از ده نوع دیگر تغییر داده اند که علاوه بر حیدری، فیروزجاه، فیروزجایی، فیروزجائیان، آژیر، مرادپور، خیری نتاج، حیدری نسب، شفیع نیا، خدابخشی، خسروی و سمعیایی نیز میباشند و همگی آنها وابسته به طایفه حیدری هستند که تقریبا نصف آنها در دوزاغبن سهیم بوده و مابقی در ییلاقات حاج شیخ موسی، لهه، شالینگچال و… سکونت دارند.

روستای ییلاقی دوزاغبن

قرق شکنی دوزاغبن هر ساله با توافق دامداران محل در اوایل تیرماه برگزار میشود که ورود  گاو وگوسفند جلوه ی خاصی به دوزاغبن بخشیده و از زمان های گذشته تابحال عده ی زیادی برای تهیه ی شیر،ماست،دوغ وکره به این محل می آیند.

باج رسی و شل تاشی نیز در کنار خال وننی و قرق شکنی از دیگر سنتهای عرفی فیروزجاست که در بین اهالی دوزاغبن به چشم میخورد.

روستای ییلاقی دوزاغبن

جاذبه های روستا :

درخت گردو یا میتوان گفت تینار دار (درخت تنها) دوزاغبن که بیش از 130سال است که تنها و بدون همجواری با درختان دیگر و در دل طبیعت، روبروی محل با شاخه های چتری و پرشاخ و برگ خود خودنمایی میکند و هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود میکشاند.

چشمه ی کنگل تپه که در ورودی کریک خامن به دوزاغبن قرار دارد و سرچشمه  آن در دل کوه بوده و در نهایت از زیر سنگ بزرگی نمایان و جاری میشود ، با سردی و شفافیت فوق العاده ی خود یکی دیگر از نقاط دیدنی محل به حساب می آید.

تور دکنی سنگ (سنگ کنده کاری شده به وسیله ی تبر) از جاذبه های دیگر روستا بوده که از قدیم تا بحال بسبب نوشتن یادگاری بر روی سنگهای بزرگ عکس تبر را درج نموده و بطور عجیبی کنده کاری میکردند.

دوزاغبن به لحاظ منتهی بودن جاده به بن بست و همچنین همجواری با مراتع عظیم پرتاس و مسیر مال رو کلالی بن، یکی از گذرگاهای اصلی دامهای دامداران بندپی بوده و از ایستگاهای اصلی جمع آوری شیر و پنیر و فراورده های دامی در ییلاقات میباشد که در بین روستاهای دیگر کم نظیر است.

تمام اهالی روستا که رابطه ی خویشاوندی نزدیکی با همدیگر دارند و از ایل بزرگ فیروزجاه و وابسته به حاج شیخ موسی میباشند ، هر ساله در عیدماه تبری یا همان تیرماه در مراسم بزرگ دعوتین شرکت نموده و همانند ساکنان دیگر روستاها با اهدای نذری دام و فرآورده های دامی و برنج و وجه نقد و… از جمله طوایف فیروزجاییی  هستند که تلاش فراوانی در برگزاری هر چه بهتر مراسم دارند.

این نکته را نیز باید یادآور شد که هر ساله به همت اهالی محل مراسم یادبودی از اجداد و درگذشتکان محل در تکیه ی روستا که در حدود 30سال پیش ساخته شد برگزار میشود. برگزاری مراسم شبهای احیا در ماه رمضان نیز مراسمی است که در همان تکیه هر ساله صورت میگیرد.

روستای ییلاقی دوزاغبن

دانش آموختگان روستا :

در بین ساکنان محل افرادی هستند که با تلاش فراوان در عرصه های علمی به درجات بالایی رسیده اند که از جمله آنها میتوان به دکتر محسن حیدری فیروزجایی اشاره کرد که دارای دکترای نفت از دانشگاههای آمریکا است و هم اکنون مقیم ایالت سانفرانسیسکو آمریکا بوده و دانشمند رشته نفت و استاد دانشگاه کالیفرنیا محسوب میگردد که افتخار بزرگیست برای بندپی.

یکی از فرزندان آقای علیجان حیدری فیروزجایی هم اکنون در کشور ایتالیا در حال ادامه تحصیلات میباشد. همچنین بخشدار فعلی بخش بندپی شرقی دکتر محمد باقرعلی تبار فیروزجایی (نوه ی مرحوم ملداش فضل الله علی تبار) نیز خود متولد روستای دوزاغبن میباشد که از افتخارات دیگر اهالی دوزاغبن محسوب میگردد. و افراد دیگری که  در شغلهای دادستانی، وکالت، قضاوت، استاد دانشگاهها و.. مشغول بوده و همگی آنها وابسته به اهالی دوزاغبن میباشند.

روستای ییلاقی دوزاغبن

گزارش ارسالی از : وحید حیدری فیروزجایی

تصاویر : محمد حیدری و وحید حیدری فیروزجایی از نسل پنجم حاج موسی خان حیدری

۳۷ پاسخ

 1. در این روستا کشاورزان قدری بخصوص از طایفه حیدری فیروزجایی هستند که زمین های حاصلخیز زیادی را به عمل می آورند

 2. سلام ….

  خوش به حال آقایان حیدری روستاشون فوق العاده اس…من تاحالا این روستاروندیدم ولی از عکسامعلومه جای قشنگیه…

  اما یه سوال:

  مدیران سایت چرایه روستای جدید معرفی نمی کنین …معرفی این روستا تقریبابرای ۱سال پیشه ؟؟؟لطفاروستاهارو زود به زود معرفی کنین تا این همه فاصله پیش نیاد…شاید بگین وقت نداریم سرمون شلوغه (چون در نظرات دوستان دیدم )اما میتونین تقسیم کارکنین تااینجوری توکاراتون این همه فاصله نیوفته….
  باتشکر….

 3. احساس میکنم آقایان حیدری به همه ی پسر عموهاشون گفتن نظر بدن چون بیشتر نظرات برای پسر عموهاشون هست.اما در کل روستای جالبی دارین…..

 4. باسلام وعرض ادب خدمت فامیلهای بزرگوار از درج اطلاعات تاریخی ووگردشگری منطقه متعلق به اجدادمان کمال سپاسگزاری رادارم خیلی موثرومفید بود باتشکراززحمات شما.

 5. با عرض سلام واحترام

  خیلی خوب بود ازاینکه این روستای با صفا و سرسبز همراه با تصاویرزیبا را معرفی کردید.با تشکر فراوان. من و خانواده ام چندین بار به آنجا رفتیم و خیلی خوش گذشت و مهمان خانواده محترم  آقای حیدری بودیم و از اینکه با معرفی این روستا با طبیعت سرسبز و با طراوت راهنمای مخاطبان در شناخت نقاط گردشگری منطقه خودتان تلاش میکنید صمیمانه تشکر میکنم خدا قوت.×××

 6. خوشحال شدم که بعنوان یک بندپی ای که سالهاست در جای دیگه ای زندگی میکنم.از وبسایت تون بازدید کردم.مطالب و عکسهاتون زیبا بود.
  ….امیدوارم در ادامه کار موفق و منشاء. خیر باشید
  نویسنده و فعال اجتماعی

 7. تقدیم و تشکر می کنم از پسر عمو یم که این مطلب را نوشته است در با ره ی طایفه حیدری فیروزجایی

 8. باسلام خدمت مدیریت سایت بندپی.اینجانب به نیابت از طایفه بزرگ حیدری ازینکه اطلاعات مربوط به دوزاغبن را درسایت خود گنجاندید تشکرمیکنم. انشاالله در کارخود موفق باشید.
   

 9. دوستان عزیز از اینکه مرا با سرزمین اجدادی ام بهتر و بیشتر آشنا میکنید از شما ممنونم. این دوستان لطف کردند این عکسهای زیبا را از دوزاغبن عزیزمان گذاشتند…. حالا چرا توهین میکنید.راستی حاجی شیخ موسی چی شد داره درست میشه؟

 10. یه مقدار کوتاهی از جانب ما صورت گرفته.عذر مارو بپذیرید.انشاالله در اینده نزدیک تصحیح خواهد شد.

 11. شمایی که ادای با فرهنگا رو در میاری   بهت یاد ندادن چطور انتقاد کنی! محترمانه تر هم میتونستی بیان کنی.این کلمات در اندازه ی شخصیت !بزرگ! شما نیستا. اینجا نوشته ارسال نظر یعنی نظربده نگفتن که توهین کن.حتما پیش خودت فک کردی اینطوری بنویسی ما کوچیک میشیم. مخاطبان که نظرتو بخونن عاقلن میفهمن که نظر کسی که خودشو  خط تیره  معرفی میکنه بدرد خودش میخوره.

  وقت گذاشتی متن دوزاغبن رو خوندی ممنونم  ولی انتقاد کن نه توهین.  انتقاد میکردی با جان ودل خریدار بودیم ولی حیف که…  شه شیره شه لو بزوئی  بشننی.      میگن جواب ندانستن فهماندن است.     وحید حیدری فیروزجایی

 12. این طایفه چفدر پوس هسنه خدایی.مردم بوردنه مریخ وشون ۴تا دکتر مهندس بینه اماره از باد خفه هاکردنه

 13. با سلام و عرض ادب و احترام ؛از دوستان خوب و جوانان خوش ذوق آقا یان و حیدومحمد حیدری بخاطر این کار زیبا سپاسگزارم، زیبایی های طبیعی دوزاغبن درکنار عوامل انسانی وحس فامیل دوستی ووحدت و دینداری ورشدیافتگی استعداد های درخشان آن، همچنین عدم هجوم بی اندازه ساکنین ناشناس وغریبه به دوزاغبن که متاسفانه مناطق زیبای شیخ موسی و اطراف آن را به تلی از اهن وسیمان وگچ تبدیل کرده است، همه عامل زیبایی وبکرماندن آن میباشد، تنها دغدغه موجود فراموش کردن برخی آداب و رسوم باارزش و یادگار بزرگان هست که جا دارد جوانان خوش فکر با مشورت بزرگان نسبت به احیای سنتهای حسنه تلاش نمایند، حیف است به فراموشی سپرده شود، با تشکر و عذرخواهی از طولانی شدن مطلب،ارادتمند تان حیدری از تورسو

 14. با سلام و تشکر فراوان از پسرعموهای عزیز بابت مطلب خیلی جالبی که راجب دوزاغبن گذاشتید  که برای اولین بار بود بطور کامل معرفی میشد ..به یاد همه در گذشتگان و بزرگان طایفه ی حیدری

 15. سلام علیکم از دو پسر عموی عزیز تشکر می کنم خیلی مطلب جالب و تصاویر زیبا را تهیه کردن ضمنا از تلاش و زحمات آقای مهندس مهران حیدری فیروزجایی در خصوص شن ریزیجاده اصلی و کوچه ها و آبرسانی به این روستایی ییلاقی دوزاقبن کمال تقدیرفراوان را داریم

 16. با سلام خدمت پسرعموهای عزیز

  ممنون از اینکه اطلاعات جامع و مفیدی رو در اختیار گذاشتین.دستتون درد نکنه.ایشالله اگه خا بخواد ما هم امسال تو دوذاغبن که روستای اجدادی ماست یه خونه میسازیم….حس خوبی نسبت به اونجا دارم….ممنون

  مجید حیدری-ساکن صورت

 17. گزارش خوبی بیه و خوب شه روستا ره معرفی هکردنی من که شمه روستا ره ندیمه ایشاالله که مردمانی از شمه روستا به جایی برسینه به فکرشه روستا دوون و شه زادگاه ره یاد نکنن

  باتشکر فراوان

   

 18. باسلام از زحمات و تلاش دو پسر عموی بزرگوار (آقا وحید و آقامحمد حیدری)در خصوص جمع آوری مطلب و معرفی روستای ییلاقی دوزاقبن کمال تقدیر وتشکر را دارم خیلی جالب بود

 19. باسلام از زحمات و تلاش دو پسر عموی بزرگوار (آقا وحید و آقامحمد حیدری)در خصوص جمع آوری مطلب و معرفی روستای ییلاقی دوزاقبن کمال تقدیر وتشکر را دارم خیلی جالب بود ضمنا از مدیر محترم سایت بندپی که خبر ها و مشکلات بندپی را پیگیری می کند هم نهایت تشکر را دارم.

 20. باسلام خدمت شما.بابت اطلاعات دقیقتون درباره ی ګیاهان تسکر میکنم.همچنین ماارادت خاصی به استاد دانشګاه دکتر علی حیدری داریم و اګر دقت کرده باشین درفسمت آخر اشاره داشتم به اینکه دوزاغبن دارای وکلا و قضات و دادستانهاو استادان دانشګاها و..میباشد اما بعلت اینکه تعدادشون خداروشکر زیاده و احیانا اسم کسی جا نمونه اسامی این بزرګان رو ننوشتم.

 21. اگر اطلاعات ناقص بود معذرت میخاهیم. دکتر علی حیدری فیروز جایی و سرگرد عباس حیدری ، مهندس مهران حیدری ، مهندس فرضعلی حیدری و پرویز حیدری از دفتر مقام معظم رهبری و خیلی از افتخار آفرینان طایفه حیدری جا مونده که بخاطر طولانی شدن مطالب عذر خاهی میکنیم .

 22. با عرض سلام خدمت شما
  مطالب و تصاویر شما خیلی جامع و زیبا بود و تلاش شما برای تهیه و دسته بندی مطالب با این حجم قابل ستایش است .
  با کلیک کردن روی عنوان کامنت ، یعنی aghareza میتونید با ییلاق زیبای دمیلرز و همچنین روستای لدار آشنا بشید . همچنین میتونید کلیپ های زیبایی از روز قرق شکنی ۹۳ ، گله گرازها ، کندن قارچ صحرایی در دمیلرز ( دمینرز ) و همچنین آبشارهای زیبای ییلاق ورزنه رو ببینید و لذت ببرید.
  *** خیلی وقته با افتخار لینک شدید ، تشکر و موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۱,۱۳۹
 • ۱,۲۳۶
 • ۳۵,۰۶۷
 • ۳۶۷,۰۴۴
 • ۸,۱۶۱,۱۳۸
 • ۱۰۷,۵۸۱
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱