سایت بندپی Bandpay.ir

روستای چفت سر

بازدیدها: 40

چفت سر ؛ روستایی از توابع بخش بندپی شرقی در 23 کیلومتری جنوب شهرستان بابل است. در زبان محلی چفتِ سر به معنی «محل زندگی دامدار و گالش» است که سنت دیرینه دامداری طی ادوار گذشته به صورت سنتی در این روستا رواج داشته است.

سایت بندپی – روستای چفت سر از توابع بخش بندپی شرقی در 23 کیلومتری جنوب شهرستان بابل و در 7 کیلومتری مرکز بخش بندپی شرقی واقع شده است که قدمت آن به حدود بیش از 200 سال برمیگردد.

روستای چفت سر از شمال به روستای گردرودبار، از جنوب به روستای لدار و امام زاده عباس و از غرب به روستای رستم کلا محدود است. در ضلع شرقی روستا رودخانه سجرو واقع شده است.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

چفت سر در زبان محلی به معنی «محل زندگی دامدار و گالش» است و در این روستا طی ادوار گذشته دامداری به صورت سنتی رواج داشته است. اکنون هم مردم این روستا سنت پیشینیان خود را به صورت نیمه صنعتی و صنعتی ادامه می دهند و درکنار دامداری باغ های پرتغال و کیوی نیز جزء محصولات این روستا به شمار می رود.

وسعت روستای چفت سر 100 هکتار است که از این مقدار تقریبا 6 هکتار سکونت گاه اهالی و مابقی زمین های زراعی و باغی است.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

چفت سر دارای جمعیت جوان و میان سال است که اکثرا در مقاطع لیسانس و بالاتر دارای مدرک تحصیلی هستند که مرحوم پرفسور حاج احمد احمدپور استاد تمام حسابداری و رئیس دانشگاه مازندران نیز جزو ساکنین این روستا بوده است که چندی پیش به دیار باقی شتافتند. 

تمامی اهالی روستا از طایفه های مختلف فیروزجایی هستند. بارگاه امام زاده عباس که در کنار این روستا واقع شده است جلوه مذهبی خاصی به روستا داده است. همچنین وجود آب بندان در داخل روستا نمای طبیعی زیبایی را به این روستا بخشیده است.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

طبق آخرین سرشماری که در سال 1390 صورت گرفته و با توجه به جدا شدن بخشی از جمعیت این روستا و ملحق شدن به روستای امیرده، جمعیت چفت سر از 100 خانوار به 35 خانوار کاهش یافته است اما دهیاری و شورای اسلامی این روستا فعال و پرتلاش مشغول خدمت رسانی به اهالی هستند.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

دهیاری این روستا درسال 1387 تاسیس گردید که در این مدت اقدامات عمرانی و فرهنگی خوبی در در روستا صورت گرفته است. تعریض و به سازی معابر، سرویس و نصب روشنایی معابر، شن ریزی و حفظ حریم راه، تهیه تابلو ورودی و معابر روستا، ساخت ایستگاه و سایه بان، برگزاری همایش پیاده روی، تجلیل از فرهنگیان بازنشسته و عملیات ساخت پارک و بوستان روستای چفت سر در زمینی به مساحت 6000 متر مربع به عنوان بزرگترین مجموعه فرهنگی تفریحی بخش بندپی شرقی بخشی از این دست فعالیت ها در روستا است. تهیه طرح هادی روستایی و تصویب آن درسال 1394 یکی از مهم ترین کارها بوده که نتایج خوبی را برای این روستا در پی خواهد داشت.

Chaft Sar (2)

یکی از مشکلات این روستا فرسوده بودن شبکه های انتقال نیرو است که درسال 1362 اجرا شده و با توجه به تغییر الگوی مصرف و همچنین بحران برف و سرما در سال های گذشته هیچ گونه زیرساختی برای تجهیز این شبکه صورت نگرفته است.

– معرفی و عکس : جواد عسکری 

Chaft Sar (11)نمایی از زمین ورزشی روستای چفت سر

Chaft Sar (12)کوچه های روستا

Chaft Sar (8)نمایی از باغات روستای چفت سر

Chaft Sar (14)کیوی ؛ از محصولات کشاورزی روستای چفت سر

Chaft Sar (4)نمای داخلی دفتر دهیاری 

Chaft Sar (3)پارک و بوستان ساحلی چفت سر

Chaft Sar (5)مدرسه نمونه شبانه روزی

Chaft Sar (9)نمایی دیگر از روستای چفت سر

۴ پاسخ

 1. با سلام در معرفی روستای چفته سر قسمت شمالی این روستا مگه روستای امیرده ( همون امیرده غربی ) قرار نداره . در معرفی روستا نوشته شده بود شمال محدود است به گردرودبار .

  1. با سلام خدمت آقای آقا گلی روستای امیرده غربی وجود نداره و تنها جمعیت این قسمت از روستای چفت سر جدا شده و به روستای امیرده اضافه شده اند و در طرح هادی روستای امیرده نیز وجود ندارند ./.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۵
 • ۳۵۸
 • ۳۱,۰۵۶
 • ۳۸۸,۴۹۴
 • ۸,۰۹۷,۹۲۵
 • ۸۸,۵۱۲
 • ۷۲۹
 • ۷,۳۰۲
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱