سایت بندپی Bandpay.ir

روستای چالرز

روستای چالرز از روستاهای زیبای بخش بندپی شرقی است که در فاصله سه کیلومتری از شهر گلوگاه (مرکز بخش) واقع شده است. معرفی و عکسهای روستا را در ادامه مشاهده کنید.

سایت بندپی – حیدر آقاگلی : روستای چالرز از روستاهای زیبای بخش بندپی شرقی است که در فاصله سه کیلومتری از شهر گلوگاه (مرکز بخش) واقع شده است.

جدای از ظرفیتهای بالا در زمینه های کشاورزی و دامپروری، علی رغم کمبود امکانات و محدودیت ها، روستای چالرز در زمینه های مختلف ورزشی به خصوص کشتی دارای جوانان مستعد و پرتلاشی است. در ادامه معرفی روستای چالرز را به همراه عکسهای این روستا مشاهده می کنید.

1-راه دسترسی :

حدود 1 کیلومتر بعد از پل بزرگ شهر گلوگاه و در مسیر جاده ی فیروزجا در سمت چپ جاده،تابلویی به رنگ سبز نام روستای چالرز را بر خود دارد و شما را به روستای زیبای چالرز رهنمون می شود.

محل نصب تابلوی روستا در جاده ی اصلی فیروزجا به سه راه لیسی یا سه راه خرطوسی هم معروف است. از اینجا تا ابتدای محل هم حدود یک کیلومتر راه است. هر چند از سمت روستای لدار، تهمتن کلا، لیطلار، وولیکله و ارکا هم راه دسترسی ماشین رو به روستا وجود دارد.

روستای چالرز

2- وجه تسمیه :

شاید وجه تسمیه روستای چالرز را بتوان به این صورت بیان کرد که ؛ « چا » در زبان تبری به معنای سرد و « لرز » که شاید هم با فتح حرف لام صحیح تر باشد، پیامد سردی است. با این تفسیر مختصر، روستای « چالرز » بایست روستایی سرد باشد مخصوصا در سمت غرب و شرق که به رودخانه منتهی می شود.

3- موقعیت جغرافیایی :

از نظر شکل جغرافیایی روستای چالرز ، روستایی طولی یا خطی است هر چند با رشد جمعیت و افزایش ساخت و ساز روستا در حال خارج شدن از این وضعیت است. این روستا از سمت شمال به روستای لدار، از سمت غرب به روستای وولیکله و رودخانه سرج رود، از سمت جنوب به جنگل و جاده ی گلوگاه به فیروزجا و از سمت شرق به رودخانه ی پالرد که از جنگل های بالا دست سرچشمه می گیرد محدود است. قابل ذکر است که بخشی از این روستا در تقسیم بندی سیاسی  دهه های گذشته به روستای لدار، روستای لیطلار و روستای وولیکله ملحق گردید.

روستای چالرز

4- جمعیت :

روستای چالرز دارای 80 خانوار سکنه با جمعیتی حدود 320 نفر است. ساکنین این روستا از تبارهای مختلف ایل بزرگ فیروزجایی هستند با نام خانوادگی های مختلف: آقاگلی عباس تبار (عباسی)، فیروزیان (ببوزاده)، علی تبار، عابدی، رحیمی، جانزاده، اسبک تبار، بائو، محمدی، کریمی، طلایی و کاظمی.

5- مشاغل :

= دامپروری : از جمله مشاغلی که در این روستا از قدیم الایام رایج بوده دامداری است که هم به صورت سنتی و هم به صورت نیمه صنعتی صورت می گیرد. دامدارانی که به شیوه ی سنتی فعالیت می کنند در فصل بهار و تابستان و حتی پاییز دام ها را در  مراتع بالا دست نگهداری می کنند و شاید علت اصلی کوچرو بودن این عده از دامداران دغدغه تامین علوفه هست. حدود 1500 راس گاو و بیش از 5000 راس گوسفند حاصل تلاش دامداران در زمینه تولید مواد لبنی و گوشت است . ضمن اینکه در زمینه ی پرورش انواع ماکیان و پرندگان خانگی زنان روستا تامین کننده بخشی از درآمد خانوار هستند.

= کشاورزی و باغبانی : در زمینه کشاورزی و باغبانی روستای چالرز به مانند تمامی روستاهای بندپی پرتلاش است. محصول اصلی کشاورزی روستا، برنج است که در وسعتی حدود 30 هکتار کشت می شود. در زمینه ی باغبانی انواع درختان مثمر در روستا کاشته شد که البته توسعه ی باغات جز با از بین رفتن جنگل امکان پذیر نبود که شاید رانش زمین در جای جای روستا از نتایج آن بوده باشد. در هر صورت سالانه چند صد تن انواع میوه جات و مرکبات و ترشیجات حاصل تولیدات باغی روستاست.

= سایر مشاغل : به غیر از مشاغلی که نام برده شد عده ای از اهالی روستا در مشاغل مختلف اداری مشغول به خدمت هستند . عده ای هم در حرفه های مختلف استاد کارند و بعضی ها به کار آزاد مشغولند .

6- امکانات :

= ورزشی : در زمینه ی امکانات ورزشی باید گفت تنها یک زمین ورزشی با عنوان زمین فوتبال در سمت غرب روستا و در حاشیه سرج رود قرار دارد که البته این زمین به لطف خداوند و در چند دهه پیشتر در اثر سیلاب به زمینی هموار بدل شده است و محل اجتماع جوانان محل در مسابقات فوتبال است. با این وجود استعدادهای ورزشی در روستا بسیار زیاد است.

از جمله رشته های ورزشی که در روستا مثل تمام مازندران طرفداران زیادی دارد رشته کشتی است و شاید این ورزش بیش از هر عامل دیگری باعث شناسانده شدن روستای چالرز در منطقه شده است. کمتر میدان کشتی لوچو در بندپی و شهرهای اطراف هست که جوانی از این روستا در آن میدان حاضر نباشد. پهلوان پیشکسوت حاج بابا عباسی و پهلوانان رضا علی تبار، کاظم عباسی، علیرضا عباسی، مهدی طلایی، حمزه علی تبار، مرتضی عباسی، علی علی تبار از افتخارات کشتی روستا هستند. ناگفته نماند که این روستا چند سالی است که در راستای توسعه ی ورزش ، دارای شورای فرهنگی ورزشی است.

روستای چالرز

= آموزشی : در زمینه امکانات آموزشی تنها یک مدرسه 3 کلاسه در مقطع ابتدایی تاسیس سال 1361 که به نام شهید مسلم محمدزاده لاریجانی مزین شده است در این روستا وجود دارد که بسیاری از جوانان روستا آموختن علم و دانش را از این مدرسه با تلاش و کوشش آموزگاران آغاز کردند و اما متأسفانه این مکان آموزشی از نظر فیزیکی حال و روز خوشی ندارد و منتظر نگاه خیر خواهانه ی متولیان امر آموزش و پرورش است.

روستای چالرز

= امکانات دیگر  : سال 1367 راه ارتباطی روستا احداث شده است. مردم روستا سال 1374 از نعمت برق بهره مند شدند. سال 1380 لوله کشی آب برای روستا صورت گرفته است. سال 1381 خط تلفن برای روستا کشیده شد و سال 1389 جاده تا ابتدای محل آسفالت شد. همچنین دو سال پیشتر لوله کشی  اصلی انتقال گاز به روستا انجام پذیرفت و به احتمال قریب به یقین تا پایان سال 94 اهالی روستا از نعمت سوخت گاز هم بهر مند خواهند شد نعمتی که نقشی غیر قابل انکار در جلوگیری از نابودی درختان خواهد داشت.

از امکانات دیگر روستا می توان به یک حسینیه و دو آرامستان نام برد. ضمن اینکه وجود دو رودخانه در شرق و غرب روستا مخصوصا در روزهای تعطیل پذیرای مسافران و دوستداران طبیعت است.

روستای چالرز

اما روستای چالرز مثل بسیاری از روستاهای دیگر با مشکلات و گرفتاری هایی روزگار می گذراند که به برخی از آن ها اشاره می شود: آب آشامیدنی که چند سال اخیر تبدیل به معظلی بزرگ برای ساکنان روستا شده. طی یک سال گذشته با حفر چاهی در قسمت جنوبی روستا و انتقال آن به منبع ذخیره و توزیع آن همچنان شاهد مشکل کمبود آب هستیم. البته ناگفته نماند با وعده ای که اخیرا مسوولان داده اند مقرر شد با تقویت برق روستا که خود معظلی دیگر است هم مشکل آب تا حدود زیادی مرتفع شود و هم مشکل برق.

روستای چالرز

زمین ورزشی روستا با توجه به اینکه در مجاورت زمین های کشاورزی قرار گرفته است نیاز به حصار کشی دارد و این مهم با کمک متولیان ورزش امکان پذیر خواهد شد که طبیعتا به رشد بیشتر ورزش روستا کمک زیادی خواهد کرد.

مشکلات دیگر عدم توجه به ساختمان مدرسه 34 ساله روستاست و همچنین جاده ی ارتباطی روستا که حدود 1 کیلومتر از آن آسفاله است و 2 کیلومتر دیگر آن منتظر توجه مسوولان است.

روستای چالرز

چند وقتی است که به روستا دهیاری تعلق گرفته است و نقشه طرح هادی روستا هم تدوین شده است. امیدواریم با همت اهالی، شورای اسلامی محل، دهیاری روستا و البته توجه بیش از پیش مسوولان، پیشرفت این روست بیش از گذشته باشد.

اعضای شورای اسلامی روستا : محمد علی تبار – ابراهیم آقاگل عباس تبار – ایوب علی تبار

دهیار : محمدرضا آقاگل عباس تبار 

روستای چالرز روستای چالرز

۱۰ پاسخ

 1. سلام بنده از هم دانشگاهی های آقای علیرضا فیروزیان اصل(که قبلا فامیلی شان ببوزاده بوده) در سال۱۳۷۴ هستم اگر کسی از ایشان اطلاع دارد لطفا در اختیار بنده قرار دهد و یا لطف کند موبایلم را به ایشان داده تا با بنده تماس بگیرد. تشکر
  ۰۹۱۱۱۲۸۷۳۳۴ نوریان

 2. زمین فوتبال ارکا هسه . اطلاعات غلت ندیم چالرزی ونه دونه ۲۰-۳۰ سال پیش این مسیر الان دنیبیه علی رحیمی شونه زمین کاب دیه

 3. سلام. ممنون از شما که این روستا رو معرفی کردین. دربخش معرفی پهلوانان نام پهلوان باقر عباسی و پهلوان رسول عباسی رو ننوشتین . لطفا این تیکه از معرفی روستا رو اصلاح کنین تا همه مردم نام پهلوانان چالرزی رو بطور کامل ببینند. موفق باشین

 4. با سلام . در بخش معرفی پهلوانان :پهلوان باقر عباسی , پهلوان محمد عباسی, پهلوان جوان رسول عباسی,پهلوان عبدا… عابدی , نام برده نشدند

 5. باتشکر از اقای عباسی بابت معرفی روستامون .ان شالله با همت مردم و مسوولین شاهد رفع کاستی ها بخصوص مدرسه روستا باشیم همون مدرسه قدیمی صدها دانشجو و کارمند داده و برای همه ما مکانی خاطره ساز و عزیز است .ممنونم از توجه سایت

 6. درود بر شما، مطالب جامع بود! باتشکر از آقای آقاگلی، لطفا املای نام خانوادگی باعو تصحیح شود (باعو فیروزجایی). باعو از صیغه بیع عربی و به معنای فروشنده است در قدیم اجدادشان در کار فروشندگی بودند.باتشکر !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۵۵
 • ۱,۰۰۸
 • ۳۲,۷۷۷
 • ۳۶۷,۷۹۵
 • ۸,۱۵۳,۱۲۶
 • ۱۰۵,۱۹۵
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۳
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱