سایت بندپی Bandpay.ir

روستای لمسوکلا

لمسوکلا روستایی کوهپایه ای از توابع دهستان فیروزجا بخش بندپی شرقی است که با فاصله ای حدود 24 کیلومتر از مرکز بخش در دل جنگل هایی زیبا قرار گرفته است.معرفی روستا به همراه عکسهای آن را در ادامه نوشته مشاهده کنید.

روستای لمسوکلا – معرفی :

سایت بندپی – بهنام جاشی : لمسوکلا از روستاهای کوهپایه ای دهستان فیروزجاه بخش بندپی شرقی است که در سمت جنوبی شهرستان بابل و با فاصله ای حدود 24 کیلومتر از مرکز بخش بندپی شرقی در دل جنگل هایی زیبا قرار گرفته است.

این روستا از شمال به روستاهای پری چشمه و قلعه کتی، از جنوب به قلّه ی سیاه پل و روستای سرجیکلا محدود است. در سمت شرق با روستاهای خواجه کلا و تورسو مجاور است و همسایه غربی آن روستای کرات کتی است.

روستای لمسوکلا

همان طور که از نام این روستا پیداست، بخش نخست لمسوکلا از کلمه «لمه سو» به معنای نمدمال گرفته شده است و بخش دوم آن نیز پسوند مکانی «کلا» است.

روستای لمسوکلا جزء روستاهای محروم بخش بندپی محسوب می شود که 70 خانوار و جمعیتی بیش از 200 نفر را در خود جای داده است، میانگین سنی ساکنان آن بالای 40-50 سال است و این نشان از عدم حضور جوانان در این روستا دارد.

ساکنان این روستا بیشتر از طایفه های گوناگون فیروزجایی و سماکوش هستند که پیشه ی اصلی آن ها کشاورزی، دامپروری و زنبورداری است. اهالی روستا در سال های دفاع مقدس سه شهید گرانقدر را در راه دفاع از میهن تقدیم کرده اند.

امکانات :

این روستا از  امکاناتی همچون دبستان، درمانگاه، سقاخانه و تکیه برخوردار است و راه دسترسی به روستا از سمت جاده فیروزجاه یا جاده فرعی سرجی کلا است.

جاذبه های گردشگری :

لمسوکلا روستایی سرسبز و خوش آب و هوا است که کمتر شناخته شده و وجود دو رودخانه معروف «سِجـرو» و «خِجـرو» در دو طرف آن، زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده و باعث رونق کشاورزی در این روستا شده است.

وجود چشمه های آب شیرین خِجـرو (خجیر رود) که از ارتفاعات سیاپل سرچشمه می گیرد؛ جدا از زیبایی بخشی فراوان به این روستا، موجب شده تا دو استخر پرورش ماهی قزل آلا در این روستا راه اندازی شوند که البته به صورت شخصی اداره و بهره برداری می شوند.

منطقه تاریخی «قلعه فریدون – تخت فریدون یا شاه نشین» در ارتفاعات جنگلی آن در حد فاصل قله های سیاپل، با آنکه کمتر شناخته شده است، می تواند یکی از شاخص های اصلی گردشگری در این روستا باشد. عدم پشتیبانی و حفظ و حراست مسئولین منطقه از این اثر گرانبهای تاریخی که می تواند برگی زرین از هویت و پیشینه تاریخی این منطقه باشد؛ سبب شده است که در طی سال های طولانی مورد هجوم کسانی قرار بگیرد که با اندیشه ها و نیت های  گوناگون قسمت های مختلف قلعه را تخریب کرده و می کنند. (در مورد قلعه فریدون از این لینک یا این لینک بیشتر بخوانید).

مشکلات :

از مشکلات اصلی روستا می توان به کمبود آب آشامیدنی مناسب در دسترس، جاده خاکی، نبود پل ارتباطی با دیگر روستاها و عدم حضور جوانان در این روستا به علت بیکاری عنوان کرد.

متن معرفی : بهنام جاشی / اگر شما هم علاقه مند به معرفی روستای خود هستید،برای ارسال متن معرفی و عکسهای روستای خود با ایمیل info@Bandpay.ir در ارتباط باشید.

نمایی از مناظر طبیعی روستای لمسوکلا

روستای لمسوکلا

چشمه های آب شیرین خِجـرو – رودخانه خِجـرو

استخر پرورش ماهی قزل آلا

سقاخانه روستای لمسوکلا

استخر پرورش ماهی قزل آلا

۸ پاسخ

 1. در جواب خانم یا آقای عباسی وجود رودخانه ها به چشمه ها است.اگرآب جشمه ها را برای مصرف آب آشامیدنی بگیرند دیگر رود و آبشاری باقی نمی ماند.مشکل آب را با تدابیر دیگری باید برطرف کرد از جمله ساخت سد و….خشک شدن رودخانه ها باعث گرمی هوا و رطوبت و از بین رفتن جنگلها ،جانوران وگیاهان می شود.دقت کنید

  1. مطالب شماخیلی خوب و علمی بود.با این اوضاعی که وجود داره و آب سرچشمه ها را برا شرب به روستاها می برند سالهای بعد خبری از رود و ابشار و طبیعت نیست.

 2. سلام و درود، با وجود این همه آب که در تصاویر گویا بود باز کمبود آب آشامیدنی، البته دوستان در حاشیه روستای لمسوکلا دو تا چشمه با آب عالی در حال انتقال به شهر گلیا بود متاسفانه عده ای لوله های زیادی از بیت المال را به آتش کشیدند و از این عمل جلوگیری کردند برای این که حتما خودشان تشنه نمانند پس چرا باز نوشتید که آن ها خودشان آب ندارند. من مطمئن بودم که اگر این مقدار آب به پایین می آمد مشکلی برای اهالی لمسوکلا ایجاد نمی کرد بهرحال ما را از جزییات این موضوع مطلع کنید

  1. با سلام،علی رغم وجود چشمه هایی که در اطراف محل وجود دارند،باز هم محل به مشکل کم آبی دچار است. زیر این منابع در پایین دست محل قرار داشته و دیگر منابع که در ارتفاعات وجود دارند استفاده از آنها مستلزم هزینه هایی است که از توان روستاییان خارج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۱,۱۴۶
 • ۱,۲۳۶
 • ۳۵,۰۷۴
 • ۳۶۷,۰۵۱
 • ۸,۱۶۱,۱۴۵
 • ۱۰۷,۵۸۳
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱