سایت بندپی Bandpay.ir

جاذبه های گردشگری بندپی

بازدیدها: 180

اگر بندپی را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب کردید با این پست از سایت بندپی همراه باشید. معرفی جاذبه های گردشگری بندپی به همراه عکس

معرفی کوتاه :

بخش بندپی ( شرقی و غربی ) از توابع شهرستان بابل استان مازندران محسوب می شوند که در جنوب شهرستان واقع شده و دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری است که عموما بیشتر آنها ناشناخته هستند.

 بندپی با دارا بودن سه نوع آب و هوای کوهستانی ، کوهپایه ای و جلگه ای و همچنین توانایی های زیادی در زمینه ی منابع طبیعی و نیروی انسانی وجاذبه های گردشگری طبیعی وانسانی (تاریخی،مذهبی،اکوتوریسم و…) جا برای سرمایه گذاری های خصوصی و دولتی را دارا می باشد.

چنانچه در تعطیلات امسال خود تصمیم گرفتید سری به این منطقه ناشناخته بزنید با این پست از سایت بندپی همراه باشید تا بتوانیم مکان های مناسبی را برای شما معرفی نموده تا بتوانید تعطیلات خوب و لذت بخشی را برای خود داشته باشید. در ادامه جاذبه های گردشگری بندپی به همراه عکس برای شما گردآوری شده است که می توانید مشاهده کنید.

* توجه: هم وطن عزیز؛ طبیعت و آثار تاریخی، امانتی است از گذشتگان در دستان ما برای تحویل به آیندگان، بیاییم با نریختن زباله در طبیعت و تخریب نکردن آثار طبیعی و تاریخی، در حفظ این امانت ها کوشا باشیم.

* جاذبه های طبیعی :

چشمه آب گرم معدنی ازرو : ( آب گرم معدنی ازرو در فاصله ای حدود 45 کیلومتری جنوب شهر بابل و فاصلهء 25 کیلومتر از شهر گلیا (مرکز بخش بندپی شرقی) در روستای آری واقع شده و بخاطر دارا بودن شرایط زیبای محیطی هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند. این آب معدنی فیروزه ای رنگ که از دل زمین می جوشد استخری را به وجود آورده و زیبایی خاص دارد که شاید در کمتر منطقه ای به چشم بخورد. برای رفتن به این منطقه باید از مسیر جنوب شهر گلوگاه (جاده فیروزجاه) حدود 20 کیلومتر را طی کنید. به سه راهی می رسید که یکی به طور مستقیم به روستای فیروزجاه می رود و دیگری شما را به سمت چپ رهنمون می شود. در ادامهء این مسیر به روستای آری (آره) می رسید و بعد از طی شدن چند کیلومتر؛ تابلوهای اطلاع رسانی شما را به سمت چشمه آب گرم معدنی ازرو راهنمایی می کنند. )

چشمه آب گرم معدنی ازرو - جاذبه های گردشگری بندپی

سد شیـاده : ( سد شیاده در روستای شیاده واقع شده و با طبیعت زیبایی که دارد مکان مناسبی برای تفریح و گذراندن تعطیلات است. این منطقه زیبا و دیدنی در حدود 32 کیلومتری جنوب غربی بابل در روستای شیاده بخش بندپی غربی واقع شده و علاوه بر ایام عید نوروز و تابستان؛ در روزهای دیگر نیز شاهد حضور جمع زیادی از خانواده هاست. 

سقاخانه شیاده و پوشش گیاهی و جنگل های زیبایی که در کناره های سد شیاده وجود دارند، ورود و بازدید گردشگران و مسافران را نیز چند برابر کرده است.

مسیر سد شیاده که در پشت روستای شیاده در دل مناطق جنگلی واقع است از طریق جاده خشرودپی به گلوگاه بندپی با یک مسیر فرعی به سد منتهی می شود. )سد شیاده

روستای ییلاقی فیلبند ( فِل بَن ) : فیلبند ( با نام بومی فِل بَن ) یکی از مرتفع ترین روستاهای ییلاقی استان مازندران است که در بخش بندپی غربی از توابع جنوب بابل در بخش بندپی غربی (روستای دیوا) واقع شده است. برای رسیدن به فیلبند، می‌توانید مسیر 25 کیلومتری آمل ـ هراز را انتخاب کنید که پس از گذشتن از روستای سنگچال‌ به فیلبند می‌ رسید.

جاذبه های گردشگری بندپی - روستای ییلاقی فیلبند

منطقه زیبای شورکَش : این منطقه از روستای گاوزن محله تا اردوگاه روستای شورکش و در کنار رودخانه سجرو قرار دارد که مکان بسیار مناسبی برای تعطیلات نوروزی می باشد. مسیر رسیدن به این نقطه در مسیر جاده فیروزجاه و بعد از گذر از رودخانه سجرو، پل سماکوش محله و آستانه امامزاده جعفر (ع) است.

منطقهء زیبای شورکش

چشمه آب شیرین خجـرو و رودخانه خجرو : ( در حدود روستاهای سرجی کلا و لمسوکلا بخش بندپی شرقی قرار دارد و بخاطر حضور کمتر مسافران طبیعت دست نخورده و بسیار زیبایی دارد. | مسیر :  )

چشمه های آب شیرین خجرو

شالیزارهای منطقه فیروزجاه : ( نمائی از شالیزارهای زیبای روستای فیروزجاه در کنار رودخانه سجرو – برای رفتن به این منطقه باید فاصله ای حدود 25 کیلومتر به سمت جنوب شهر گلوگاه را بپیمایید. )

شالیزارهای منطقهء فیروزجاه

آبشار درازکش : آبشارهای درازکش با طبیعت چشم نواز و بسیار دیدنی در دل جنگل روستای درازکش فضای مناسبی را برای گذران ایام تعطیلات به وجود آورده است.
برای رفتن به این منطقه زیبا باید از بابل به سمت بندپی شرقی حدود ۲۵ کیلومتر را طی کرده بعد از رسیدن به شهر گلوگاه (مرکز بندپی شرقی) از سمت چپ خیابان از طریق پل احداثی به سمت منطقه فیروزجاه یا جاده موسوم به شیخ موسی ۶ الی 7 کیلومتر را طی کنید. 
پس از رسیدن به یک سه راهی که تابلوی "به طرف روستای درازکش" روی آن نوشته شده است به سمت چپ رفته و ادامه مسیر دهید.
 بعد از ورود به روستا باید حدود چند کیلومتر را طی کنید که در ادامه مسیر بعد از مسجد روستا به جاده خاکی برخورد می کنید؛ بعد از طی این مسیر خاکی که در ادامه به تابلوی "به طرف آبشار" می خورد، باید مسیر جنگلی را به طول 300 متر پیاده طی کنید تا به آبشارها برسید. )

آبشار درازکش

روستای دیــوا : ( روستایی با بافت سنتی و قدیمی همراه با مردمانی مهربان که چند عدد از خانه های روستا در میراث فرهنگی ایران به ثبت ملی رسیده است. | بندپی غربی )

روستای دیوا

منطقه زیبای سیاه پل : ( در فاصله 27 کیلومتری شهر گلوگاه بندپی شرقی که ارتفاع آن از سطح دریا 1750 متر می باشد. )

منطقه زیبای سیاه پل

آبشار شیخ موسی : در فاصله 45 کیلومتری شهر گلوگاه و در روستای ییلاق شیخ موسی واقع است.

آبشار شیخ موسی

* جاذبه های مذهبی : امام زاده عباس(ع) ، امام زاده ابوالحسن (ع) گنج کلا ، شاهزاده رضا(ع) ، امام زاده عبدالله(ع) و حاجی شیخ موسی ، سیدنظام الدین (ع) پادشاامیر ، امام زاده جعفرسماکوش (ع)، امام زاده محمد(ع)خواجه کلا ، تکیه روستای ییلاقی فیلبند بندپی غربی 

آستانه حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی : معروفترین روستای ییلاقی بندپی شرقی با طبیعتی زیبا در فاصله 45 کیلومتری جنوب شهر گلوگاه )

آستانه حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی

سقاخانه روستای شیـاده : ( روستای شیاده بندپی غربی با طبیعتی زیبا و مناظر چشمگیر در ایام تعطیلات پذیرای مهمانان می باشد. )

سقاخانه روستای شیـاده

امام زاده جعفر سماکوش محله : ( در فاصله 22 کیلومتری جنوب شهر گلوگاه بندپی و در روستای سماکوش محله قرار دارد که دارای امکانات اقامتی نظیر زائرسرا و نمازخانه می باشد. )

امام زاده جعفر سماکوش محله

* جاذبه های تاریخی : قلعه ی فیروزجاه (تخت فریدون) ، تپه های باستانی و قبرهای گبری (زرتشتی) ، حمام های قدیمی و … 

قلعه ی فیروزجاه ( تخت فریدون ) : ( در روستای لمسوکلا بندپی شرقی قرار دارد که به علت کنده کاری های زیاد توسط برخی افراد سودجو به حال و روز بدی دچار شده و اگر به همین حال رها شود ، یکی از سندهای تاریخی قدمت منطقه بندپی از بین خواهد رفت. | لازم به ذکر است که مسیر دسترسی به این اثر تاریخی بسیار مشکل است و بدون داشتن راهنمای کوهنوردی یا راهنمای محلی به هیچ وجه اقدام به رفتن به این منطقه نکنید. ) 

قلعه ی فیروزجاه ( تخت فریدون )

کاروانسراهای مسیر جاده قدیم بندپی شرقی به لذیر فیروزکوه : ( در روستاهای ییلاقی بندپی شرقی و در فاصله حدود 60 الی 70 کیللومتری از مرکز بخش بندپی قرار دارند. ) 

کاروانسراهای مسیر جاده قدیم بندپی شرقی به لذیر فیروزکوه

حمام قدیمی روستای آب بندان بندپی شرقی : ( در روستاهای ییلاقی آب بندان بندپی شرقی قرار دارد. ) 

حمام قدیمی روستای آب بندان بندپی شرقی

حمام قدیمی روستای چلیاسر : ( در فاصله حدود 47 کیلومتری از مرکز بخش بندپی شرقی و در روستای چلیاسر » بعد از روستای شیخ موسی و لهه و شالینگچال « قرار دارد. )

حمام قدیمی روستای چلیاسر

۶۴ پاسخ

 1. سلام ممنونم از مطالب قشنگتون من مادر و پدرم اهل روستای لمسوکلا هستند با اینکه من هرساله بالای ۱۰۰ بار به انجا میرم ولی هر بار که طبیعت زیبای بندپی را میبینم برایم جذابیت دارد. پیشنهاد میکنم حتما به این بهشت گمشده برید☺️??

 2. سلام
  میشه‌آدرس دقیق آبشار کلیره رو بهم بگید؟
  ما امروز رفتیم اون سمت ولی آدرس درست و حسابی بهمون ندادن،آخرشم سر از آبشار شیخ موسی درآوردیم که البته اون هم جای خیلی خوبی‌ بود

 3. با سلام و عرض ادب و تشکر از ارائه مطالب مفید و اطلاع رسانی خوب از دیدنی های منطقه زیبای بند پی
  اواخر مردادماه ۹۷ سفری کوتاه به منطقه زیبای بند پی شرقی داشتم بسیار زیبا و چشم نواز بود .
  به دلیل فرصت کم و عدم داشتن برنامه ریزی مناسب امکان بازدید از مکان های معرفی شده در وب سایت شما فراهم نگردید.
  خواهشمند است در صورت امکان ، نسبت به ارسال اسامی و مکان های دیدنی این منطقه ( بند پی شرقی و غربی ) به همراه مراکز اقامتی خانوادگی و مسیر های مناسب دسترسی برای اینجانب اقدام نمائید .
  با تشکر از لطف و محبت شما

  1. رایگانه همه چی فقط پول اقامت تو خونه اگه میخواید چند شب بمونید باید برید ک اونم اگر با اهالی دوست شوید رایگان هست خوش بگذره فقط توروخدا شهر قشنگمونو کثیف نکنین مرسی

 4. سلام و درود
  میشه لطف کنید یه آدرس و تلفن از امکان اقامتی تو یکی از مناطق سد شیاده و یا روستاهای اطراف شیخ موسی یا روستای آری که حالت بکر بودن داره برام بفرستید…
  ۲ نفر هستیم و ترجیحا دنبال جایی با قیمت مناسب هستیم…
  هر چه بکرتر و بهتر

 5. سلام و خسته نباشید
  با تشکر از سایت بسیار جامع و خوبتون 🙂
  یه سوال: روستای فل بن توی اردیبهشت هم همین شکلی هست؟؟؟ یا تو زمان خاصی از سال فقط این شکلی هست؟؟ منظورم اینطوری پر از مه و ابره 🙂
  ممنون

  1. درود بر شما ، روستای فل بن یا فیلبند که به سرزمین ابرها نیز معروف شده، به علت اینکه در سطح بسیار مرتفعی قرار گرفته از زیبایی بسیار خاصی برخورداره، و پدیده های طبیعی ابر و مه و… رو به صورت بسیار زیبایی می توان در این منطقه مشاهده کرد. البته منظره پوشیده از مه اطراف فیلبند رو حتی در تابستون هم میشه مشاهده کرد.

 6. سلام،ممنون از مطالبتون،اگر امکان داره ادرس دقیق ابشارهای بتلیم و کیمون رو میخواستم،همین طور فاصله زمانیشون تا بابل.

 7. سلام ممنون ازمطالب بسیارخوب وراهنمایی مفیددرموردجاهای دیدنی این منطقه وآدرس دهی خوب منم مثل بقیه دوستان درمورداقامت وامکانات رفاهی دراون منطقه سوال داشتم اگربخواهیم دویاسه شب دراین منطقه رویایی اقامت داشته باشیم بایدچکارکنیم خیلی ممنون ازراهنمایی تون

 8. سلام و تشکر برای اطلاعات مفید تان

  اگر خدا بخو.اهد همین آخر هفته قصد سفر به منطقه شما راداریم.لطفا در خصوص امکانات اقامتی به خصوص اگر در طبیعت بندپی واقع شده راهنمایی بفرمایید.

  همچنین در مورد کیفیت جاده ها و نوع روکش آسفالت.ماشین ۲۰۶ است

 9. بازم ببخشید می خواستم اگه زحمتی نیست کلا یه مسیری که بشه به ترتیب این محل ها رو بازدید کرد مخصوصا چشمه آب شیرین خجـرو و نحوه ی رفتن و اقامت و زمان مناسب برای این بازدید از این مکان ها رو برام بفرسید. خیلی ممنون می شم

 10. با سلام و تشکر فراوان از اینکه اینگونه جاهای دیدنی سرزمینمان را معرفی میکنید. لطفا مسیر دسترسی آبشار کلیره و روستایی شالینگچال را بفرمایید. همچنین محلهای اقامت را ذکر کنید. ممنونم

 11. اول تشکر بابت سایت خوبتون.
  دوم ما برای یک شب یه خونه میخونه بخوایم تو شیخ موسی یا لهه بگیریم چه کنیم؟
  البته تعداد ما ۱۲ ۱۳ نفره و همه مجرد .
  به ما اجاره میدن؟
  هزینه هم مهمه. ???
  ممنون بابت سایت خوبتون

 12. سلام.ممنون از تصاویر زیباتون. میشه بفرمایید چه ماهی برای دیدن کردن از این مناطق مناسبه؟ و میشه همه این مناطق رو تو یه روز دید اگه اقامتگاهمون تو بابل باشه؟

 13. سلام خدا قوت میگم به این مدیر وگرداننده این سایت که واقعا عکس های که گذاشته ومطالبی که گذاشته مثل مکان اش بکر می باشد . واقعا ممنونم انشاالله در اموراتت موفق وموئید باشید خدا نگهدار . واز همینجا می خواهم از دوستانی که به چنین جای مسافرت می کنند مواظب جای بکر بودانش باشند بزارین برای نسلهای بعد هم تازه گی داشته باشد . پیشاپیش ازشما بزرگواران هم ممنونم شاد و خندان باشید

 14. سلام واقعا دست مریزاد عاشق عاشق عاشق مناطق بند پی شرقی هستم آخه چند نفر از دانش وموزان من بچه اون منطقه هستن رفتم تو سایت دیوونه شدم میشه یه خونه سرای نقلی اونجا داشته باشم آرزومه وتو آرزو هم نوشتم و حتما موفق میشم تشکر

 15. سلام.بسیار ممنون از اطلاعات جامع و خوبتون.

  می خوام بدونم که آیا توی این منطقه مکانی برای اقامت مسافرین وجود داره؟

  مثلا کاروانسرا یا خونه ای که اجاره داده بشه برای چند شب.

 16. سلام.

  وقت بخیر.

  لطف میکنید آدرس دقیق آبشار رو ایمیل کنید برام؟

  بنده هرجا که با خانواده طبیعت رفتیم، خودم آخرکار بدون کمک کسی آشغالهامون رو جمع کردم !!!

 17. سلام. ممکنه آدرس آبشار کلیره را برای من هم ایمیل کنید. مطمئن باشید در حفظ طبیعت آنجا دریغ نخواهم کرد. با تشکر از لطف شما
  حمیدرضا

 18. من میخوام بدونم اون عکس شیخ موسی رو چجوری گرفتین و اون قسمت ساعت و تاریخشو حذف کردین.
  چون این عکس رو خودم گرفتم و برای خودم هنوز سوال هست!


  1. سلام

   این عکس رو یکی از دوستان واسمون فرستاده و ما خیلی دنبال عکاسش گشتیم تا اسمشو روی تقویم بزاریم 

   به این دلیل که آدرسی ازش نداشتیم واسه همین در سایت نوشتیم از عکاس اصلی این عکس تشکر می کنیم 

   باز هم از شما عذرخواهی میکنیم بخاطر اینکه اسمتون روی عکس ذکر نشد ولی مطمئن باشید در صورت داشتن آدرسی حتما دریغ نمی کردیم 

 19. سلام….میشه ادرس دقیق ابشار کلیره رو بدین لطفا…..لطفا برای اینکه این طبیعت بکر با بهونه تفریح تخریب نشه هم تذکراتی بدین

  1. تذکر که چه عرض کنم ، ناگقته ها رو دوستان در سایتهای دیگه گفتن ، ما هم در بعضی پست ها می گیم ، دیگه بسته به وجدان فرد داره که چقدر به طبیعت احترام بزاره 

   آدرس هم به ایمیل شما ارسال شد 

 20. فوق العاده بود.من که خیلی دوست دارم اینجورجاهارو ببینم.تو این عکسا فقط سه تایا ۴تا شو رفتم.امیدوارم یروز قسمت بشه همشو برم ببینم.
  بازهم از زحمات بیحد دوستان زحمتکش بندپی سپاسگذارم..
  اطلاعات خوبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۳۵۲
 • ۵۴۴
 • ۳۲,۱۹۰
 • ۳۸۸,۴۸۳
 • ۸,۰۹۷,۹۱۴
 • ۸۸,۵۰۷
 • ۷۲۹
 • ۷,۳۰۲
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱