سایت بندپی Bandpay.ir

مستند ” آب و آئینه ” ؛ آیین های مردم بندپی در آستانه نوروز

هر ساله با نزدیک شدن به فصل بهار، مردم روستاهای بندپی با خانه تکانی و انجام آیین های زیباسازی خانه ها و روستا به استقبال نوروز می روند. مستند «آب و آئینه» آیین های مربوط به عید نوروز در منطقه بندپی را به تصویر می کشد./ دانلود مستند در ادامه نوشته

سایت بندپی – بهار رابطه ی متقابل همه ی مظاهر هستی است. فصل جنبش خاک، زایش زمین و آغاز زیباترین جلوه های طبیعت است. با رسیدن بهار زمین منجمد و تهی از تحرّک دوباره جان می گیرد و نغمه های روح افزای مرغان بهاری رستاخیز طبیعت را در بندپی اعلام  می دارند. آوای نسیم بهاری وسعت بیکران زمین را به بیداری می خواند و صحراها و دشت ها و دامنه ها، زندگی و سرسبزی و طراوت و تازگی از سر می گیرند. بهار فصل بازگشت و خودیابی است و چه خوب است در این عصر تهی شدن از اصالت، باکند وکاو در فرهنگ سنّتی و ملّی، هویّت مستقل و فرهنگ اصیل و ریشه دار خود را باز یابیم و از   ننگ تشبّه و انتظارات کاذب زاییده ی فرهنگ بیگانه و غیر خودی آزاد و رها گردیم.

آداب و رسوم مربوط به استقبال از نوروز از اوایل اسفند شروع می شود. امّا آثار و نشانه هایی که مژده بخشان بهار و نوروز هستندعلاوه بر شکوفه درختان آلوچه (هلی تتی) گل های خودرویی هستند که به تعبیر شاعرانه ملک الشعرای بهار ، بی مدد باغبان و در هر سمت و سوی کوه و جنگل و صحرا و دشت و بیابان این منطقه با عطر و رنگ شادی بخش و دلارای خود نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. گل هایی مثل کهو ونوشه​ و بچابچا.

براساس سنّت های دیرین، باور مردم براین است که در آستانه ی بهار و سال نو  ورسیدن به نوروز جهت مزید برکت و نعمت و سلامت و نشاط و شادابی و خشنودی ارواح در گذشتگان که شاهد و ناظر بر چگونگی حیات و زندگی بازماندگان خود هستند، باید به نو کردن تمام فضا، محیط واطراف زندگی از درون و بیرون پرداخت به طوری که تری وتازگی و طراوت از در و دیوار زندگی هویدا بوده و احساس نو شدن از هر طرف به مشام برسد.

از دیگر آیین های مربوط به نوروز می توان به نوسازی کلّ فضا و محیط زندگی، خانه تکانی، آوردن نمد مال و مسگر، تهیّه و جمع آوری هیزم فراوان برای در امان ماندن از سرمای زمستان پیش رو (در گذشته)، سبزه درست کردن، جمع آوری تخم مرغ، فرستادن هدیه به خانه عروس (سال خَوِر)، مراسم آخرین چهارشنبه سال (سالِ آخر چهارشنبه و ترش آش)، نوروزخوانی، زیارت اهل قبور، پخت کوماج و بادونه و انواع شیرینی های محلی مخصوص عید و… نام برد.

مستند « آب و آئینه » سعی دارد آیین های مربوط به عید نوروز در منطقه بندپی را به تصویر بکشد. سایت بندپی دیدن این مستند زیبا را به شما پیشنهاد می کند. / پخش شده از شبکه دوم سیما

مشخصات فیلم :

نام : آب و آئینه

نویسنده و کارگردان : ولی الله قربانی

تهیه کننده : صابر یاورزاده ، ولی الله قربانی

تصویربردار : صابر یاورزاده

مدت زمان : 22:16

زبان : محلی

محل ضبط : روستای پایین گنج کلا، ازارکل، سفیدطور و گنج افروز بابل

سال تولید : 1394

حجم فیلم : 140 مگابایت

کیفیت : MP4 ، خوب

گردآوری ، ویرایش و بارگزاری : سایت بندپی ( www.Bandpay.ir )

دانلود مستند (بعد از ورود به صفحه روی گزینه دریافت لینک دانلود کلیک و پس از نمایش دکمه دانلود روی آن کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.)

[aio_button align=”center” animation=”pulse” color=”blue” size=”small” icon=”none” text=”دانلود کنید” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”http://s9.picofile.com/file/8332427168/Ab_o_Aeeneh_www_Bandpay_ir_.mp4.html”]

دانلود از لینک کمکی (در صورت نیاز برای دانلود از لینک کمکی استفاده کنید.)

پخش آنلاین بخش کوتاهی از مستند :

این مستند نخستین بار در مرداد ماه 1397 در سایت بندپی منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۰
  • ۱,۰۹۹
  • ۱,۲۳۶
  • ۳۵,۰۲۷
  • ۳۶۷,۰۰۴
  • ۸,۱۶۱,۰۹۸
  • ۱۰۷,۵۶۶
  • ۷۲۳
  • ۷,۳۳۹
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱