سایت بندپی Bandpay.ir

مسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی – گزارش تصویری

بازدیدها: 28

مسابقات کشتی لوچو صبح جمعه 28 تیر در آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی برگزار شد. / گزارش تصویری در ادامه نوشته

سایت بندپی – ۲۶ عَیدِما " یادمان پیروزی فریدون بر ضحاک ماردوش و یادآور پیروزی خیر بر شر است که همه ساله به پاسداشت این پیروزی و زنده‌ نگه‌ داشتن یاد همه جوانانی که به دست ضحاک کشته شدند؛ جشنی همراه با اجرای کشتی پهلوانی در ارتفاعات ییلاقی بندپی و سوادکوه برگزار می‌شود.

کشتی پهلوانی لوچو با قدمتی بسیار طولانی از جمله ورزش های بومی مردم مازندران است که طرفداران خاصی دارد و در روز برگزاری آن علاقه مندان زیادی از نقاط دور و نزدیک برای تماشای این ورزش پهلوانی گرد هم می آیند.

بندپی و سوادکوه از جمله مناطقی هستند که یکی از دیرینه ترین نقاط برگزاری کشتی پهلوانی لوچو را در استان مازندران در دو بخش ییلاقی شیخ موسی در بندپی و امامزاده حسن (سر حد ییلاقات بندپی و سوادکوه) در خود دارند البته نقاطی دیگری از روستاهای ییلاقی بندپی محل برگزاری این کشتی پهلوانی هستند که می توان به روستاهای ییلاقی لهه، نیراسم، فیلبند و گلیرون اشاره کرد اما قدمت مسابقات در شیخ موسی و امامزاده حسن به سالهای بسیار دور بر می گردد.

کشتی پهلوانی به عنوان یکی از مهمترین آئین های جشن 26 عَیدِما
امروزه این کشتی به کشتی لوچو معروف است. طبیعتاً در گذشته های دور، جنگ و نزاعی به نفع رقیبی تمام نمی شد مگر آن که یک نفر یا چند نفر از نظر جسمانی قدرتی بیشتر از دیگران داشتند. مردمان طبرستان هم به دلیل نوع آب و هوا، طبیعت زیستی و مواد غذایی که استفاده می کردند دارای قدرت جسمانی بالایی بودند و همان طور که بیان شد جنگ و نزاعی نبود که در آن پهلوانان و قوی جسمان تأثیرگذار نباشند. بدیهی است که در نبرد میان لشکریان «فریدون» و سپاهیان «ضحاک»، این طرفداران «فریدون» بودند که قدرت جسمانی را با جسارت و ایمان واقعی به کسب پیروزی در هم آمیختند و به رسم ادب و پهلوانی تا نفس آخر ایستادند و بنای حکومت ظالمانه ی «ضحاک» را در هم پیچیدند.

این کشتی ها که در واقع نوعی زور آزمایی است روز «26 عیدما» با شور و حرارت خاصی و همراه با آداب و رسوم خاصی برگزار می شود. هر چند امروزه آداب این کشتی و زور آزمایی پهلوانی به دلایل گوناگون که توجیهی منطقی نمی تواند داشته باشد، دستخوش تغییر شد.

بنابر سنت هر ساله، برنامه کشتی سنتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی در روز جمعه 28 تیرماه 1398 در حیاط آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاجی شیخ موسی برگزار شد. گزارش تصویری این روز را در ادامه مشاهده می کنید.

عکس : مهدی محبی پور (لینک گزارش در خبرگزاری میزان)

برای مشاهده عکسها در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید. همچنین در پایان نوشته می توانید همه عکسها را در یک فایل فشرده دانلود کنید.

مسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویری

مسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریمسابقات کشتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی - گزارش تصویریدانلود همه عکسها در اندازه اصلی در یک فایل فشرده

[aio_button align=”center” animation=”pulse” color=”blue” size=”small” icon=”none” text=”دانلود کنید” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”https://www.mizanonline.com/fa/download/album/534494/26555″]

یک پاسخ

 1. با سپاس از زحمات شما دوست عزیزم،میدونم مشکلات زیاد هست و …ولی ای کاش اسامی کشتی گیرها و قهرمان ها و چند وچون مسابقات رو هم بنویسید ،بنظرم لذت بخش تره اینطوری
  دمتون گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۲۷
 • ۱,۴۴۸
 • ۳۶,۴۶۷
 • ۲۶۲,۶۰۵
 • ۷,۹۷۲,۰۳۶
 • ۶۴,۶۳۳
 • ۷۲۸
 • ۷,۲۸۸
 • ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰