سایت بندپی Bandpay.ir

مرگ خاموش ، خرابه های قلعه فریدون بندپی

بازدیدها: 30

گزارش و عکسهایی از خرابه های قلعه فریدون (تخت فریدون یا شاه نشین) بخش بندپی که مرگ یکی از برگ های تاریخ این منطقه است به همراه معرفی برخی از آثار تاریخی منطقه که از بین رفته است. با ادامه مطلب همراه باشید. ادامه عکس ها در پایان مطلب

معرفی قلعه :

قلعه فریدون (تخت فریدون) در بخش بندپی شرقی از توابع شهرستان بابل استان مازندران و در حدود 60 کیلومتری شهر بابل و 30 کیلومتری مرکز بخش بندپی (شهر گلوگاه) در دل جنگلهایی انبوه واقع شده است.

محلی ها به این قلعه ، شاه نشین هم می گویند.

قلعه در ارتفاع تقریبی 1000 متر از سطح دریا واقع شده است و با توجه به آثار باقیمانده از قلعه، جهت طول قلعه در جهت جنوب غربی به شمال شرقی است و حدود 200 متر طول دارد و عرض آن به طور میانگین حدود 50 متر است. دامنه ی جنوب شرقی آن با شیب بسیار تند به دره ی خجر رو ( خجیر رود ) ختم می شود، دامنه جنوب غربی با شیب بسیار تند و بسیار خطر ناک به دره ی کم آبی منتهی می شود. ضلع جنوب غربی با شیب ملایم امتداد دارد و در ضلع شمال شرق با شیب نسبتا تندی به انتهای روستای لمسوکلا ختم می شود.

مرگ خاموش ، خرابه های قلعه فریدون بندپی

انواع درختان منحصر به فرد شمال ایران را می شود در این محوطه مشاهده کرد مثل ملج ، ممرز ، مرس (راش) ، انجیلی ، نمدار ، سور (سرخدار) ، هلیکا و … که البته بسیاری از این درختان ارزشمند به دلیل دخالت انسان در طبیعت در حال نابودی هستند.

در محوطه ی حدود 1000 متری قلعه درختان بسیار تنومندی رشد کردند که شاهدی بر این مدعاست که چند صد سال از متروکه شدن این قلعه می گذرد شاید 300 سال و یا بیشتر نیاز به تحقیق بیشتر دارد . اما شاید همین درختان ارزشمند خود باعث نابودی بخش بزرگی از تاریخ بندپی شدند و به علت رشد و گسترش ریشه ها باعث از بین رفتن دیواره های قلعه در قسمت های زیادی شدند. ضمن اینکه مشاهده ی نزدیک خرابه های قلعه ، هر بیننده ای را به این نتیجه می رساند که این درختان نبودند که قلعه را از بین بردند بلکه انسان ها بودند که به جای باستان شناسان و فرهنگ شناسان و … با بیل و کلنگ به جان قلعه افتادند و حفاری کردند و در پی دفینه همه چیز را در قلعه به نابودی کشاندند و همچنان هم مشغول هستند . شاید در عصر کم توجهی ، بهتر است بگوییم بی توجهی مسؤلان مرتبط با این حوزه این امر پیامد عجیبی نباشد.

مرگ خاموش ، خرابه های قلعه فریدون بندپی

با توجه به نوع سنگ های به کار گرفته شده در ساختمان قلعه به نظر می رسد از دره های اطراف مصالح را منتقل کردند و با استادی تمام دیواره های قلعه را بنا کردند.

در حال حاضر قسمت زیادی از دیواره قلعه بین درخت ها و درختچه ها پنهان است و بخشی هم توسط دزدان فرهنگی ( بنه کن ) تخریب شد. با وجود این با دقت بیشتر می توان هنر معماری آن دوران را به خوبی مشاهده کرد که چگونه در بالاترین نقطه ی قلعه دو آب انبار بزرگ درست کرده بودند ( البته برخی ها تصور می کنند حمام است ) در بعضی جاها به خوبی محل عبور و انتقال آب پیداست . در بعضی قسمت ها دیواره های بسیار زیبایی مشاهده می شود ، معمار امروز نمی تواند به این شکل با سنگ دیواره ای به این زیبایی بسازد .

مرگ خاموش ، خرابه های قلعه فریدون بندپی

طبیعتا کاربرد این قلعه ، کاربردی نظامی و دیده بانی بود و البته با توجه به قرائن و شواهد و خرابه های آثار ، به این نتیجه می رسیم که می بایست محل زیست ( مخصوصا در مواقع خطر ) برای بزرگان و شاه محلی بوده باشد  . شاید به همین خاطر هست که به قلعه شاه نشین هم معروف است.(وبلاگ گردشگری بندپی)

راه های دسترسی به قلعه :

راحت ترین راه دسترسی به وسیله اتومبیل از مسیر جاده گلوگاه به فیروزجاه و سپس ادامه ی مسیر و گذر از پل فلزی رودخانه ی سرجرو { سریج رود } ( معروف به اب رو آر ) حدود 300 متر بعد از پل به سه راهی میرسم که تابلوی امامزاده محمد و روستای لمسوکلا راهنمای شما خواهد بود . بعد از حدود 5 کیلومتر و بعد از عبور از روستای سجری کلا که امامزاده هم در این روستا مدفون است  به روستای لمسوکلا می رسید . اگر با وسیله نقلیه شخصی آمدید در این روستا اتومبیلتان را پارک کنید . می توانید از همین روستا یا چند صد متر جلوتر از مقابل مزرعه پرورش ماهی قلعه چشمه مسیر صعود به سمت قلعه فریدون را در پیش بگیرید . این مسیر نزدیکترین مسیر برای دسترسی به قلعه فریدون است حدود یک ساعت پیاده روی البته در شیب نسبتا تند شما را به خرابه های قلعه خواهد رساند . در صورت ناآشنایی با مسیر صعود ، حتما  راهنما داشته باشید .

مرگ خاموش ، خرابه های قلعه فریدون بندپی

به خاطر گذر زمان و دلایل طبیعی مختلف، قسمت های زیادی از دیواره های قلعه خراب شدند و سنگ ها در اطراف دیواره ها افتادند. متأسفانه در این قلعه حفاری های زیادی انجام شده است و برخی از این حفاری ها گودال های بزرگی ایجاد کرده است.

نکته هایی قابل توجه تمام گردشگران و بازدید کنندگان قلعه و اطراف آن:

– در طول راه مواظب پرتگاه ها باشید مخصوصا در فصول بهار و تابستان که انبوه درختان ممکن است شما را از مسیر اصلی خارج کند.

– از هر گونه حفاری پرهیز کنید شاید قسمتی از تاریخ ناشناخته ی بندپی و مناطق اطراف در این قلعه نهفته باشد که بتوان با کاوش علمی و دقیق ، خدمتی به این منطقه انجام داد .

– به خاطر گذر زمان و دلایل طبیعی مختلف ، قسمت های زیادی از دیواره های قلعه خراب شدند و سنگ ها در اطراف دیواره ها افتادند . ضمن مراقبت از باقیمانده ی قلعه ، از پرت کردن یا قل دادن سنگ ها در شیب های اطراف بپرهیزید . همین سنگ ها برای بازسازی دیواره های قلعه کافیست .

– متأسفانه حفاری های زیادی شده است و برخی از این حفاری ها گودال های بزرگی ایجاد کرده است ، بنابراین با احتیاط بیشتری در محوطه ی قلعه قدم بردارید .

– به درختان بسیار زیبای منطقه آسیبی وارد نکنید .

– به دلیل مخروبه بودن و پوشش های گیاهی مختلف در اطراف قلعه و مسیر مشکل ، امکان حمله حیوانات وحشی وجود دارد،پس حتما با یک راهنمای محلی همراه باشید و به هیچ وجه به تنهایی اقدام به رفتن به این منطقه نکنید. (وبلاگ گردشگری بندپی)

دل گپ :

به یقین این قلعه و دیگر آثار و بناهای تاریخی منطقه که به دلیل عوامل مختلفی همچون گذشت زمان و تغییر شرایط محیطی و فصلی، پنهان شدن در میان پوشش های گیاهی منطقه، زود متروکه شدن و شاید مهمترین دلیل ، حفاری های انسان هایی که به دنبال یافتن غنیمت های تاریخی خواسته یا ناخواسته بخش بزرگی از تاریخ این منطقه و یا این کشور را از بین می برند می توانست و می تواند بیان کننده بخش بزرگی از تاریخ و قدمت این منطقه باشد.

متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولان به آثار و میراث های ارزشمند تاریخی ، افرادی با بیل و کلنگ به جان این آثار افتادند و تا آنجا که توان داشتند و توانستند همانند یک دشمن بیگانه با سرزمین که با قصد و غرض به دنبال نابودی تاریخ سرزمینی که به آن هجوم آورده اند، این آثار را تا مرز نابودی کشاندند تا آیندگان از این تاریخ باخبر نباشند.

شاید لازم به یادآوری باشد که قلعه فریدون یا شاه نشین تنها بخشی از تاریخ این منطقه است که به ورطه نابودی کشانده شد و قلعه ها و آثاری دیگری از تاریخ این منطقه هستند که متاسفانه با توجه به دلایلی که در بالا گفته شد و دلایل مختلف دیگر نابود شده و یا بخش زیادی از آنها نابود شده و همچنان در حال از بین رفتن هستند که از آن جمله می توان به قلعه کوپی سرا ، قلعه کتی ، کاروانسراهای مسیرهای قدیم بندپی ، حمام های تاریخی در روستاها و مناطق ییلاقی و… اشاره کرد.

10671295_756615254400247_5298973053623535655_n

10426254_756616157733490_4200845319681231649_n

10671358_756615597733546_1622597305442029821_n

خرابه های قلعه کتی بندپی – عکس : دکتر علی رحمانی فیروزجاه

شاید هنوز امیدی باشد تا وقتی که اندک آثار باقی مانده به نابودی کامل کشیده نشده اند با همت مسئولین و مردم منطقه و با همراهی و بکارگیری پژوهشگران تاریخ و باستان شناسان به دنبال مرمت و بازسازی این آثار تاریخی بود تا بتوان همانند دیگر مناطق و استانها که این آثار را بازسازی نموده و به عنوان یکی از بهترین مکان های گردشگری و منابع کسب درآمد برای آن منطقه از آن استفاده می نمایند از آن بهره برد. 

امیدواریم با توجه مسؤلان و اهتمام بیشتر آنان برای حفظ و بازسازی این اثر ارزشمند رو به تباهی قدمی برداشته شود .

ادامه عکس ها : 

j01t_14

f3s7_5

2fyc_16

pntd_4

z47b_7

rwh1_9

w1e_6

عکس ها از : وبلاگ گردشگری بندپی ، آقای حیدر آقاگلی

۷ پاسخ

  1. برای تهیه کتاب می توانید به آموزش پرورش گلوگاه بندپی شرقی،آقای پیاده رویی و آموزش پرورش خشرودپی بندپی غربی،آقای تقی زاده مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن های ۰۹۱۱۲۲۴۵۹۰۵ و ۰۱۲۳۲۲۴۰۸۸۲ در اداره آموزش پرورش بابل،آقای مسلم علیجانزاده و یا به مجتمع فنی مازندران با مدیریت مهندس عباس حاجی تبار حد فاصل کشوری-کارگر سرداران ۱۰ مراجعه نمایید.

   اینتا لینک سر بزن: http://www.Bandpay.ir/?p=131

 1. ددا امکان داینه که اصلا و دس ساز نوه طبیعی بوئه. حتما ونه کارشناس هاریشه ون سن تخمین بزنن . ای ونه که حفاظت بوه .خله زحمت کشنی اتنه عکس و مطلب جمع کنی. خسه نوی برار

   

   

 2. سلام خدمت دوستان فرهنگ دوست بندپی . کار بسیار خوبی کردید امیدواریم به همت مسوولین قدمی برای احیاء این قلعه برداشته شود .

  فروردین ۹۳ تماسی با حراست میراث استان داشتم جواب های جالبی !! از عزیزان میراث شنیدم نامه ای آماده کردم تا برای متولیان استان بفرستم با یکی از اعضاء  شورای بخش در میان گذاشتم زحمتش را کشیدند البته با نامه ای که ممهور به مهر شورای بخش بود ظاهرا ! دقیقا اطلاع ندارم مکاتبه ای با میراث استان داشتند . حالا فروردین کی بود و الان فروردینی دیگر در راه است و شاید بندپی از معدود مناطق استان باشد که قلعه ای برای بازدید عموم ندارد و دیگر …

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۱,۰۰۶
 • ۱,۲۷۸
 • ۳۷,۵۰۳
 • ۲۶۴,۸۶۲
 • ۷,۹۷۴,۲۹۳
 • ۶۵,۰۵۱
 • ۷۲۸
 • ۷,۲۸۸
 • ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰