سایت بندپی Bandpay.ir

دعوت یا داوت چیست؟ معرفی آیین به همراه عکس

بازدیدها: 54

دعوت یا داوت از جمله مراسم های آیینی مردم بندپی برای گرامیداشت مقام بالای امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی است که هر ساله در آستانه آن دو بزرگوار در روستای ییلاقی شیخ موسی برگزار می شود + زمان برگزاری مراسم دعوت سال 1396

سایت بندپی – آیین سنتی داوِت یا دعوت در بندپی، هر ساله قبل از برپایی جشن 26 عیدما برگزار می شود. در گذشته این مراسم در تاریخ 25 عیدما فرس قدیم، به عنوان مراسم سالگرد حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی در آستانه این دو حضرت در روستای ییلاقی شیخ موسا از توابع دهستان فیروزجاه برگزار می شده است.

مراسم دعوتین هر ساله به مناسبت بزرگداشت مقام حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی، عارف بزرگ منطقه فیروزجاه بندپی با حضور گسترده آحاد مردم منطقه در محل زیارتی آستانه حاجی شیخ موسی برپا می شود.

روایت است این آیین را سرشناسان و علمای بندپی از قدیم به منظور تجلیل و تکریم از مقام والای حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی که مروج خدمات ارزشمند اسلامی در منطقه بوده اند برپا کرده اند. 

اهالی بندپی برای بجا آوردن صله رحم و شرکت در این آیین،با ارادت خاصی در محل زیارتگاه حاج شیخ موسی که در فاصله ی ۴۵ کیلومتری از مرکز بخش بندپی شرقی قرار دارد جمع می شوند و این مراسم را بجا می آورند.

اهالی منطقه در این مراسم نذر و نیاز و زیارت را به جای می آورند. این گردهمایی باشکوه از نخستین ساعات بامداد آغاز می شود و بندپی های ساکن در دیگر شهرهای کشور نیز برای بجای آوردن صله ارحام در این آیین سنتی و صمیمی حضور می یابند. در محوطه امامزاده جمعیتی مملو از اهالی بندپی به یاد گذشته ها و خاطرات قدیم با هم گپ و گفتگو می کنند و یاد ایام را گرامی می دارند.

تشکیل بازارهای محلی و درمانگاه سیار و اطعام، از ویژگی های این مراسم است. هزینه برپایی مراسم داوت توسط نمایندگان هر تبار از ایل فیروزجایی که قرا و مراتع موقوفه حاج شیخ موسا را در اختیار دارند، تهیه می شود که بیشتر مواقع شامل احشام، برنج و محصولات لبنی است. اما در سال های اخیر مشاهده می شود که مسائل دیگر در برگزاری این مراسم باشکوه و باقدمت، جای اجرای برنامه های اصلی و سنتی آن را گرفته است و آن آیین ها را بسیار کمرنگ کرده است.

احیاء مراسم دعوت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی به پیشنهاد حاج محمد فیروزی در سال 1341 :

در برخی از ادوار گذشته زمان برگزاری این مراسم به صورت دقیق مشخص نبوده است و هر ساله روزی را برای برگزاری مراسم داوِت انتخاب می کردند؛ در تاریخ 1 فروردین 1341 خورشیدی در جلسه ای با حضور بزرگان طایفه های مختلف ایل فیروزجایی و معتمدین محلی وقف نامه حاجی شیخ موسی گردآوری و نوشته و توسط حاضرین در جلسه امضاء شد. به پیشنهاد حاج محمد فیروزی از این تاریخ زمان برگزاری مراسم دعوت هر ساله در روز 25 عیدما فرس قدیم ( تقویم محلی ) و یک روز پیش تر از جشن بیست و شش عیدما تعیین شد. 

زمان و مکان مراسم دعوت سال 1398 :

زمان : یک‌شنبه، ۲۳ تیر ۹۸ ساعت ۹ تا ۱۴ به صرف ناهار

مکان : بندپی شرقی ، منطقه ییلاقی شیخ موسی، آستانه حضرت امامزاده عبدالله(ع) و حاج شیخ موسی(ره) (فاصله از مرکز بخش ۴۵ کیلومتر)

مراسم آیینی داوت یا دعوت در حاجی شیخ موسینمونه ای از برگزاری مراسم آیینی داوِت (دعوت) در آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی در سالیان دور / عکس از کتاب بندپی (یوسف الهی و شهرام قلی پور)

مراسم آیینی داوت یا دعوت در حاجی شیخ موسی

عکسی قدیمی منسوب به آمادگی اهالی طایفه فیروزجایی برای اطعام دهی به زائران و مهمانان حاضر در مراسم آیینی داوِت

مراسم آیینی داوت یا دعوت در حاجی شیخ موسیاطعام دهی در مراسم آیینی داوت – سال ۱۳۷۱

متن و عکس موجود در این گزارش با کسب اجازه از مولفین کتاب بندپی در سایت بندپی منتشر شده است. این گزارش از آرشیو سایت است. / این پست هر ساله به مناسبت مراسم آیینی داوت بازنشر می شود.

۷ پاسخ

 1. دوستان عزیز سالهای نه چندان دور یک رسم زیبا بانام شمع روشن کردن وجود داشت که اهالی شیخ موسی وروستاهای اطراف آن را انجام میدادند ویک منظره زیبا به وجود می آورد و معمول شب قبل از داوت انجام میشد

 2. سلام
  وقت بخیر
  میخواستم ازتون بخواهم در بخش اطلاعیه و اخبارتون از کتاب جدیدی پدرم به تازگی منتشر کردند، رو پوشش خبری بدید،چون سایت شما مثل خونه ای میمونه که اول همه بندپی ها و بعد مازنی ها سر میزنن،
  *کتاب در دوفصل و۱۲۰صفحه در انتشارات مبعث بابل چاپ شده است.این کتاب بررسی نمادها و اساطیر کهن را در فرهنگ بومی در نظر دارد.بسیاری از آداب و رسوم امروزی را از جهت ریشه مورد بررسی قرار می دهد.رسم هایی چون آب ریختن برای مسافر،روشن کردن شمع،دود کردن اسپند،مهریه انداختن،سوگند خوردن،سوواشن،توجه به جغد ،ماه،خورشید،بهشت و نام گذاری ماه های شمسی و تطبیق آن با طبری،جشن هایی چون یلدا و نوروز و مهرگان و،کشتی،رسم هایی چون پرت کردن انار از بالای عروس،عمو نوروز،قربانی کردن،نعل اسب انداختن،توجه به مهره بزرگ آبی و سیخ آهنی برای زائو و غیره… بطور مفصل در این کتاب بحث شده است.

  نگارنده کتاب دکتر رضا مهدی زاده آری به جهت علاقه ای که به فرهنگ بومی داشته ام به اندازه توان خویش نگاشته ام به این امید که جلوه های فرهنگی این سرزمین فراموش نشود.

  کتاب مذکور جهت خرید در کتاب فروشی حمدی(چهار راه شهدا بابل)-کتاب فروشی پارس قائمشهر و کتاب فروشی علامه مجلسی جنب اداره آموزش و پرورش ساری موجود است. *

  شماره تماس مولف:
  ۰۹۱۱۲۲۴۵۹۰۵

 3. ممنون به خاطرتوضیحاتتون….

  درضمن اینکه درسایتتون به روزشماربندپی اشاره میکنین وبرای هرروزآن مطالب متناسب برای آن فراهم میکنین تشکرمیکنم،اگه بدونین چقدردربالابردن اطلاعات افرادی ازقبیل خودم که دراین زمینه ها اندک است نقش دارین،فکرکنم هم چنان باانگیزه ی بیشتری به کارخودادامه میدین، واقعا ممنون ومطمئن باشین ماقدردان زحمت های شماهستیم،وخواهیم بود….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۳۴۹
 • ۵۴۴
 • ۳۲,۱۸۷
 • ۳۸۸,۴۸۰
 • ۸,۰۹۷,۹۱۱
 • ۸۸,۵۰۶
 • ۷۲۹
 • ۷,۳۰۲
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱