سایت بندپی Bandpay.ir

قرق شکنی / زمان برگزاری مراسم قرق شکنی سال 1398

بازدیدها: 26

پس از سپری شدن فصل سرما و رشد کافی گیاهان و علوفه در مراتع ییلاقی، جشن قرق شکنی (باز شدن مراتع ییلاقی) در ییلاق های بندپی برگزار می شود. توضیحاتی در مورد جشن قرق شکنی و زمان برگزاری مراسم قرق شکنی سال 1398 را در ادامه نوشته بخوانید.

سایت بندپی – قرق شکنی یا باز شدن مراتع از سنت های دیرینۀ اهالی مازندران است که بندپی هم از جمله آن مناطقی است که این مراسم را همچون سنت های پیشینیان هر ساله برگزار می کند.

سنت قرق از نظر وضع قواعد لازم، تعیین قرق بانان و تأمین اجرت آنان و برپایی جشن قرق شکنی بسیار قدیمی و برآمده از خواست و تلاش گذشتگان مردم دیار بندپی و فیروزجاه است.

همه ساله در فصل پاییز به منظور ایجاد تعادل بین ظرفیت مراتع و تعداد دام ها و همچنین حفظ پوشش گیاهی از ورود دام ها به مراتع ییلاقی جلوگیری می شود که این عمل را « قرق » می گویند.

پس از سپری شدن فصل سرما و رشد کافی گیاهان و علوفه در مراتع ییلاقی جشن قرق شکنی (باز شدن مراتع ییلاقی) با شکرگزاری از خداوند و با حضور دامداران پرتلاش منطقه، مسئولین و همچنین دوستداران سنت ها و طبیعت همراه با برنامه های شاد و متنوع در یکی از ییلاق های منطقه برگزار می شود.

این مراسم با سابقۀ طولانی مدت در مراتع ییلاقی شیخ موسی بندپی شرقی و مراتع ییلاقی فِل بَن (فیلبند) در بخش بندپی غربی برگزار می شود و زمان و مکان این مراسم تقریبا از یک ماه قبل تعیین می شود و دامداران قبل از این تاریخ حق ورود دام هایشان به مراتع را ندارند.

اما آنچه این سال ها درخصوص سنت قدیمی قرق مراتع و جشن بازگشایی آن به چشم می آید، تقلیل و حتی از دست رفتن جایگاه حقیقی این مراسم ارزشمند است.

در سال های گذشته مراسم سنتی قرق شکنی رونق گذشتۀ خود را از دست داده است و به شکوه و بزرگی سال های نه چندان دور برگزار نمی شود.

از دلایل کمرنگ شدن « قرق شکنی » را باید در تعداد دامداران و دام سنتی در منطقه جست. به نظر می رسد کاهش تعداد دامداران سنتی و دام های سنتی و کم میلی و حتی بی میلی جوانان منطقه نسبت به این شغل نیز در این روند تاثیرگذار بوده است.

در سال های اخیر اداره منابع طبیعی وظیفۀ برگزاری بخشی از مراسم را به عهده گرفته است. با توجه به اینکه اداره منابع طبیعی دستگاه دارای صلاحیت و مربوطه به این سنت و جشن است انتظار می رود با همکاری دامداران، اهالی و دلسوزان منطقه نسبت به برگزاری هر چه بهتر این مراسم اهتمام تامی داشته باشد و بر اجرای آن تاکید ورزد.

زمان برگزاری مراسم قرق شکنی مرتع ییلاقی حاجی شیخ موسی در سال 1398، روز پنج شنبه 16 خرداد است.

تصاویری از حرکت دام ها به سمت ییلاق و ورود آنها به مراتع ییلاقی در سال های گذشته :

قرق شکنی در بندپیقرق شکنی در بندپیIMG_7918IMG_7938IMG_7951IMG_7975Gheregh 93 (7)Gheregh 93 (12)Gheregh 93 (8)Gheregh 93 (15)

این گزارش در تاریخ 28 اردیبهشت 1395 در سایت بندپی منتشر شده است.

۴ پاسخ

 1. لطفا مصاحبه ای با رتبه برتر ارشد حقوق خصوصی ۹۵ بابل انجام دهید (ممنون می شوم رتبه ، درصد ها و منابع و شیوه مطالعه نیز پرسیده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۵
 • ۳۵۸
 • ۳۱,۰۵۶
 • ۳۸۸,۴۹۴
 • ۸,۰۹۷,۹۲۵
 • ۸۸,۵۱۲
 • ۷۲۹
 • ۷,۳۰۲
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱