سایت بندپی Bandpay.ir

ظروف یکبار مصرف و نقش آن در آسیب رسانی به محیط زیست

بازدیدها: 0

سایت بندپی – دهه اول محرم در سرتاسر ایران نشانگر عشق و دلدادگی مردم ایران به اهل بیت نبوت علیهم السلام است. اجتماع بزرگ مردمی در شهرها و روستاهای ایران نمایانگر این ارادت دیرینه ایرانیان به سیدالشهدا و یاران ایشان است. سالانه میلیون ها ایرانی در این مراسم شرکت می کنند و دو روز تاسوعا و عاشورا درخشان ترین صحنه های دلدادگی مردم به خاندان پیامبر و اتحاد و اجتماع ملی را در دل خود ثبت می کند.

اجتماع ایرانیان در دهه اول محرم از غروب هر شب آغاز می شود و تا پاسی از شب ادامه دارد و دارای آیین های بسیاری است. یکی از رسوم ایرانیان در هیأت­ها و تکایا و مساجد، اطعام است. این رسم از گذشته های دور در بین مردم بوده و غذای نذری، به ویژه برنج، در میان آنان رواج داشته است. در گذشته این غذاهای نذری در دوری هایی در بین عزاداران پخش می شده است و هر چند نفر دور یک دوری می نشسته اند. بعدها بشقاب های استیل و ملامین جایگزین شدند و این بشقاب ها نقش بسزایی در اطعام عزاداران حسینی ایفا کردند. با پیشرفت فناوری و همچنین افزایش جمعیت، بشقاب ها به کناری نهاده شدند و ظروف یکبار مصرف به دلیل سهولت کار مورد استفاده قرار گرفتند. این ظروف یکبار مصرف پذیرایی و پخش نذری ها را بسیار آسان تر کردند اما دو مشکل عمده داشتند؛ اینکه برای سلامتی مضر بودند و دیگر اینکه در طبیعت به راحتی تجزیه نمی شدند و باعث آلوده شدن محیط زیست می شده اند.

آستانه مبارکه امامزاده جعفر(ع) و آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاجی شیخ موسی در روز تاسوعا میزبان خیل عاشقان حسینی است و آستانه سید نظام الدین در محله پاشاامیر گلیا در روز عاشورا جمعیت زیادی از عزاداران را به خود می بیند. در طی این روزها و شب ها نذری ها در ظروف یکبار مصرف پخش می شوند. اما متاسفانه صحنه های نازیبا و ناخوشایندی بعد از پایان مراسم عزاداری در اطراف و حیاط این اماکن به چشم می خورد: تلی از ظروف یکبار مصرف و نایلون. به آن دلیل که متاسفانه عزاداران بعد از صرف غذا، ظرف آن را در محیط رها می کنند.

gozaresh-mehr95-3

همه ما می دانیم که اسلام دین زیبایی و پاکیزگی است و بر پاکیزگی بسیار تاکید دارد تا آنجا که می گوید پاکیزگی نیمی از ایمان است. قطعا پاکیزگی محیط زیست نیز مشمول مقوله پاکیزگی و زیبایی موردنظر دین اسلام می شود. یکی دیگر از احکام قابل توجه اسلام، حکم کلی لاضرر و لاضرار فی الاسلام است. به موجب این دو حکم دینی و همچنین به حکم عقل، آسیب نرساندن به محیط زیست و طبیعت و کوشش در حفظ آن از وظایف هر مسلمانی است. بنابراین صورت بسیار ناپسندی پیدا می کند که در پایان مراسم های مذهبی زباله های زیادی که توسط عزاداران برجای مانده است در محیط اطراف مشاهده و سبب آلودگی محیط زیست شوند.

در سایر ایام سال همچون عید نوروز، تابستان، تعطیلات پایان هفته و سایر تعطیلات سال بسیار مشاهده می شود مسافران و خانواده هایی که به روستاها و حاشیه جنگل­ها می روند، در بازگشت، حجم زیادی از زباله ها را در حریم محیط زیست رها می کنند که ظروف یکبار مصرف و نایلونی و پلاستیک در آنها به وفور یافت می شوند بی توجه به این مسئله که در کنار تجزیه نشدن این زباله ها، چه خطراتی را می تواند برای محیط زیست و سلامت انسان ایجاد کند.

gozaresh-mehr95-15

اما در اینجا توجه به چند مورد ضروری می نماید. همه ما می دانیم جمع آوری زباله ها، نیاز به فرهنگ سازی دارد. پس بیاییم با رفتارمان به کودکان آموزش دهیم که محیط زیست خود را دوست بدارند. نکته قابل توجه در زیباسازی و پاکیزه نگه داشتن شهر گلیا، توجه به این موضوع است که تعداد سطل های زباله نصب شده در سطح شهر ناکافی است. بنابراین از مسئولین شهری انتظار می رود تا هر چه زودتر نسبت به حل این مشکل اقدام فرمایند. نکته مهم­تر این که شهروندان محترم می توانند زباله های خود را به جای رها کردن در مسیر خیابان و محیط اطراف، همراه خود نگه دارند و در درون نزدیکترین سطل زباله ای که به آن برخورد کردند بیاندازند و از این منظر؛ از آنان انتظار می رود که در حفظ محیط زیست کوشا باشند که البته این امر فقط مختص به روزهای خاص نیست و چه زیبا و شایسته است که شهروندان محترم در سایر روزهای سال نیز نسبت به مسئله حفظ محیط زیست و پاکیزگی آن جدی تر برخورد کنند.

در پایان باید از هیئت امنا و دست اندرکاران اماکن مقدس حضرتین در شیخ موسی و سید نظام الدین تشکر و قدردانی کرد که به پیشنهاد طبیعت دوستان احترام گذاشته و ظروف یکبار مصرف سلولزی را جایگزین ظروف یکبار مصرف شفاف نموده اند. سپاس و قدردانی ویژه ای را باید نثار تعدادی از همشهری های بزرگوار و عزادار کرد که در روز عاشورا با در دست داشتن کیسه­های زباله مسیرهای منتهی به آستانه سیدنظام الدین در شهر گلیا را از زباله پاکسازی نمودند.

gozaresh-mehr95-7

تصاویر از روز تاسوعا و عاشورا ( سه شنبه و چهارشنبه 20 و 21 مهر 1395 در منطقه بندپی است.)

gozaresh-mehr95-2gozaresh-mehr95-14gozaresh-mehr95-4gozaresh-mehr95-13gozaresh-mehr1395-1رفتار ستودنی چند شهروند در پاکسازی زباله ها در سطح شهر

gozaresh-mehr95-8gozaresh-mehr95-9gozaresh-mehr95-6

نویسنده : معصومه مهرعلی تبار

عکس : حیدرآقاگلی

با سپاس از : آقای حسینعلی عباسی کیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۰
  • ۳۴۵
  • ۵۴۴
  • ۳۲,۱۸۳
  • ۳۸۸,۴۷۶
  • ۸,۰۹۷,۹۰۷
  • ۸۸,۵۰۵
  • ۷۲۹
  • ۷,۳۰۲
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱