سایت بندپی Bandpay.ir

شیخ حسین سلیمان تبار نشلی (مدیر)

شیخ حسین سلیمان تبار، از رجال بندپی که در ترویج امور دینی و رشد آموزش نوین منطقه تلاش فراوانی داشته و مؤسس اولین مدرسه­ ی دولتی در بندپی است.معرفی و زندگی نامه این مرد بزرگ را در ادامه نوشته بخوانید.

سایت بندپی – شیخ حسین سلیمان تبار نشلی، معروف به « مدیـر » از رجال و روشنفکران سرشناس بندپی بوده است. شیخ حسین فرزند آخوند ملاعلی نشلی و در سال 1255 خورشیدی در خانواده ای متدین به دنیا آمد.

او در ابتدا از محضر علمای منطقه بهره برد و در حوزه های علمیه بابل، آمل و سپس تهران معارف دینی را فرا گرفت و در ادبیات فارسی و عربی تبحر یافت. پس از مدتی در مدرسه روسی تهران به تدریس پرداخت و در آن جا زبان روسی را نیز آموخت تا اینکه به استخدام عدلیه مازندران درآمد و به ساری عزیمت کرد.

وی در طول دوران فعالیتش در زمینه آموزش و ترویج دانش توانست امتیاز مدرسه ای به شیوه ای جدید را در سال 1306 برای بندپی بگیرد که تا قبل از آن مراکز آموزشی بندپی بیشتر به صورت مکتب خانه یا مدرسه علیمه بودند.

مدرسه اسلامی مقری کلا به کوشش حاج محمد فیروزی در سال 1304 خورشیدی در تکیه مقریکلا دایر شد و جایگزین مدرسه­ ی ملی آن جا که در سال 1302 تاسیس شد و مدیریت و تدریس آن بر عهده­ ی آقا حسن بندپئی نشلی (فیروزان) بود گشت.

شیخ حسین سلیمان تبار نشلی

حاج محمد فیروزی که در آن زمان بخشدار بندپی بود، بر آن شد تا با جلب توجه مسئولین وقت، آموزش نوین را به طور جدی در منطقه پایه ریزی و تقویت کند. از این رو از شیخ حسین سلیمان تبار (که در آن زمان به بهزاد شهرت داشت) خواست تا مدیریت این مدرسه را برعهده بگیرد و سپس به چراغعلی خان امیر اکرم نامه نوشت تا اداره معارف بارفروش از این مدرسه پشتیبانی کند.

مدرسه اسلامی چهار کلاسه بندپی به نام اسلامی که در مقری کلا تاسیس شده بود مدت زیادی نپایید و با جدیت شیخ حسین سلیمان تبار و برخی از بزرگان منطقه، مدرسه نظامی مقری کلا (تکیه ی عبدالحسین خان سرتیپ واقع در روستای مقریکلای بندپی) برپا گردید و او به عنوان مؤسس اولین مدرسه­ ی دولتی در بندپی مشغول به کار شد.

مدیر مدتی را پس از اینکه در مدرسه نظامی مقری­کلا مشغول بود، مدیریت دبستان درازکلا را برعهده گرفت. وی پس از مدتی از آموزش کناره گرفت و به امور مذهبی و تبلیغات دینی مشغول شد تا در نهایت پس از 87 سال زندگی و چند دهه تلاش های فراوان در جهت ترویج معارف دینی و رشد آموزش نوین در منطقه، در تاریخ 17 تیر ماه 1342 خورشیدی، از دنیا رفت و در آرامگاه روستای ییلاقی نشل به خاک سپرده شد.

یاد و خاطرش گرامی و نامش مانا باد.

شیخ حسین سلیمان تبار نشلی شیخ حسین سلیمان تبار نشلی شیخ حسین سلیمان تبار نشلینمایی از مدرسه نظامی بندپی – دهه 1330

* عکسهای این پست با کسب اجازه از مولفین کتاب بندپی در سایت قرار داده شده اند.

– این گزارش در تاریخ 18 تیر 1394 در سایت بندپی منتشر شد و به مناسب سالروز درگذشت این عالم برجسته بازنشر شده است.

۵ پاسخ

 1. سلام خدمت شما. من نتیجه آقای حسین سلیمان تبار نشلی هستم. یه سوال داشتم. ایشون زبان روسیو از کجا یاد گرفته بودند که تهران تدریس میکردند؟

 2. با تشکر از زحمات شما…اما از نشل ونشلی و برخوردشون خوشم نمیاد از سایت واطلاعاتتون استقبال نکردم

 3. سایتتون بسیارجامع هست!

  درواقع دربردارنده ی جنبه های مختلفی ازجمله،فرهنگ،هنر،تاریخ و….است!!
  واین نشاندهنده ی توجه تیم مدیریتی سایت به این جنبه هاست،ومن بابت این کار ارزشمندازشماعزیزان تشکرمیکنم وامیدوارم کارتون همچنان ادامه پیداکنه!!!

 4.  با سلام خسته نباشید

  خداوند بیامرزتش.

  دانستن تاریخ  و سیر تحولات اموزش و پرورش منطقه امری لازم است و ممنون از شما برای این اطلاعات مفید.

  تصاویرتون هم بسیار جالب بود. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۳۳
 • ۱,۰۰۸
 • ۳۲,۷۵۵
 • ۳۶۷,۷۷۳
 • ۸,۱۵۳,۱۰۴
 • ۱۰۵,۱۸۴
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۳
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱