سایت بندپی Bandpay.ir

شال کِتِک کا یا بوردِ بوردِ کا / معرفی بازی + فیلم

سایت بندپی – اَغوز کا ، تَب چو کا ، بَبو قِرداش ، ویروویرکا ، کمربند کا ، هَف سَنگ کا ، شال کِتِک یا بوردِ بوردِ کا ، لال لالِ کا و… از جمله بازیهای بومی بندپی هاست که در ایام عید نوروز و جشن ها و تعطیلات در نواحی روستایی رواج می گیرد. یکی از معانی واژه « کا » در زبان مازندرانی، بازی است و در این متن همین معنا منظور ماست.

زندگی شهرنشینی و مدرنیته شدن برخی از بازی های محلی و نشاط آور را به دست فراموشی سپرد و به تاکید صاحبنظران، احیای بازی های سنتی و بومی علاوه بر انتقال داشته های فرهنگی در پویایی و نشاط نسل نو حائز اهمیت است.

بازی های رایانه ای از جمله عوامل مهم دیگری است که بازی های بومی محلی را به حاشیه برده است و امروزه در جشن ها و عروسی ها کمتر می توان مشاهده کرد که بازی های محلی اجرا شود. بازی های بومی محلی بندپی عمدتا از نوع بازی های گروهی هستند که با فعالیت بدنی بسیاری همراه است، همین امر از آن جهت که موجب ایجاد نشاط جمعی و روحیه شاد و بهبود سلامت جسمی افراد می شود، ضرورت دارد این نوع بازی ها دوباره احیا و به نسل جوان منتقل شوند.

« شال کتک کا » یا « بوردِ بوردِ کا » یکی از بازی های شیرین، پرطرفدار و پر هیجان روستاهای مازندران است که بیشتر در جشن های عروسی برگزار می شده است. برای انجام این بازی علاوه بر حضور افراد و فضای کوچکی برای نشستن، به وسیله ای که از آن به عنوان « کِتک » نام برده می شود و به عبارتی دیگر، شالوده اصلی و اساس این بازی شناخته می شود نیاز است.

برای ساخت « کتک » که در واقع یک « شلاق » است، به یک روسری یا شال بلند احتیاج است که آنرا می تابانند و با پیچیاندن آن از طرفین و در نهایت گره زدن طرفین آن کتک یا شلاق به دست می آید.

افرادی که برای بازی انتخاب می شوند، به صورت دایره ای و به صورت یک حلقه گرد هم می نشینند و زانوهای خود را تا سرحد سینه های خود بالا می آورند تا زیر زانوهای بازیگران؛ فضایی برای آمد و شد « کتک » باشد.

شکل انجام این بازی به این صورت است که تعدادی از بازیکنان به صورت یک حلقه گرد هم می نشینند و یک نفر(فرد بازنده) هم در وسط می ایستد. شال تابانده شده که در واقع همان کِتِک یا شلاق است، بین افراد شرکت کننده دست به دست می شود و نفرات نشسته کتک را از زیر پاهای خود عبور می دهند و در یک فرصت مناسب باید به پشت نفری که ایستاده با کتک بزنند و نفر ایستاده باید کتک را با هنر خویش از زیر پای افراد نشسته بگیرد و کتک را از زیر پای هر کسی که در بیاورد اون نفر باید ایستاده کار را دنبال کرده و او بجایش بنشیند و این بازی به همین شکل ادامه پیدا می کند.

فرد بازنده که در وسط ایستاده تا زمانی که نتواند کتک را از زیر پاهای بازیکنان بگیرد، در وسط میدان می ایستد و بازیکنان تا فرصتی کوتاه پیدا کنند با شلاق محکم بر پشت او می کوبند و او نیز حق هیچ گونه اعتراضی ندارد و تنها راه نجاتش از این وضعیت این است که بتواند کتک را زیر پاهای یکی از افراد نشسته در حلقه بگیرد و او را به جای خود جایگزین کند.

فیلم شال کتک کا در یکی از روستاهای جنگلی بندپی

دانلــود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۰
  • ۴۷
  • ۱,۰۰۸
  • ۳۲,۷۶۹
  • ۳۶۷,۷۸۷
  • ۸,۱۵۳,۱۱۸
  • ۱۰۵,۱۹۱
  • ۷۲۳
  • ۷,۳۳۳
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱