سایت بندپی Bandpay.ir

روستای کاردیکلا

روستای کاردیکلا یکی از روستاهای دهستان خوشرود بخش بندپی غربی است.گزارش معرفی و عکسهای روستا را در ادامه مشاهده کنید.

پیشینه : کاردیکلا از دو واژه ی تغییر یافته ی کاردر (یکی از طوایف موجود در روستا) و کلا مخفف واژه ی کلاته به معنای آبادی است و در واقع آبادی مربوط به طایفه ی کاردر است که ظاهراً به علت وجود یک کلاته ی دیگر به همین نام، به دو روستای کاردیکلاغربی و شرقی درآمده است که به صورت کلی این روستا از سه قسمت (پرجایی محله، کاردر محله و سماکوش محله) تشکیل شده است.

علل بسیار روشن تشکیل روستا و استقرار روستائیان در این منطقه، وجود طبیعتی مساعد برای کشاورزی و دامداری است که شغل اکثریت ساکنان روستا بوده است. فراوانی آب به علت رودخانه بزرود از داخل روستا و کلارود و خاک حاصلخیز و همچنین آب و هوای مناسب در طول سال را می توان از عوامل شکل گیری این روستا دانست.

روستای کاردیکلا

روستای کاردیکلای غربی یکی از روستاهای جلگه ای دهستان خوشرود بخش بندپی غربی است که در مجاورت شهر خوشرودپی (مرکز بخش بندپی غربی) واقع شده است.

این روستا در 25 کیلومتری جنوب شهر بابل واقع شده است که از شمال و شرق به تسکا و از جنوب و غرب به روستای کامیکلا محدود می شود.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، تعداد خانوار و جمعیت روستای کاردیکلا غربی شهرستان بابل در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ برابر با 165 خانوار با جمعیتی بالغ بر 656 نفر بوده است.

از نقاط زیبا و گردشگری این روستا می توان به جنگل ها،مزارع برنج و سقاخانه اشاره کرد. آستانه زیارتی امامزاده ابراهیم(ع) که در ایام مختلف سال میزبان زائران است از بناهای تاریخی این روستا به شمار می آید.

روستای کاردیکلا

بنابر خلاصه متن گزارش طرح هادی روستایی، شغل اکثریت ساکنان این روستا فعالیت در زمین های زراعی و دام پروری است که در کنار شغل اصلی به کشاورزی نیز می پردازند.

مشکلات روستا : اصلی ترین معضل موجود در روستای کاردیکلا غربی مسائل بهداشتی و دفع زباله است.به علت عدم وجود سیستم مناسب دفع فاضلاب های خانگی و زباله های روستا،فضاهای عمومی همچون مسیر رودخانه به مکانی برای دفع زباله ها تبدیل شده است که مشکلات بهداشتی را برای روستائیان به دنبال داشته است.

عبور رودخانه بزرود از بخش مرکزی روستا،خطر آبگرفتگی حریم رودخانه به هنگام بارندگی های فصلی و مختل شدن ارتباط روستائیان را دارد.

عدم تجهیز زمین ورزشی روستا،بیکاری،مشکلات مالی روستائیان جهت نوسازی و بهسازی منازل مسکونی،نداشتن پزشک به صورت مستمر و دائمی از جمله مشکلات مطرح شده از سوی ساکنین روستا بوده است.

* با سپاس فراوان از آقای یاسر ملانژاد، سایت روستای کاردیکلا به جهت عکسهای روستا و دهیاری روستا.

روستای کاردیکلاآستانه امامزاده ابراهیم(ع) روستای کاردیکلا

روستای کاردیکلا

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۴
  • ۱,۰۵۳
  • ۱,۲۳۶
  • ۳۴,۹۸۱
  • ۳۶۶,۹۵۸
  • ۸,۱۶۱,۰۵۲
  • ۱۰۷,۵۴۸
  • ۷۲۳
  • ۷,۳۳۹
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱