سایت بندپی Bandpay.ir

روستای واش سره

واشسره روستایی سرسبز و بسیار زیباست که در ارتفاعات جنگلی دهستان فیروزجا بخش بندپی واقع شده است.معرفی روستای واش سره به همراه عکس های روستا را در ادامه نوشته مشاهده کنید.

معرفی روستا ، موقعیت جغرافیایی :

واشسره یا واشسرا روستایی از توابع دهستان فیروزجاه بخش بندپی شرقی می باشد که در دل جنگلها و ارتفاعات بندپی و در فاصله جغرافیایی حدود 40 کیلومتر از جنوب شهر بابل واقع شده است.

از مناطق همجوار واش سره می توان روستاهای لمسوکلا ، خواجه کلا و سرجی کلا را نام برد. واش سره علی رغم طبیعت زیبا و بسیار چشم نوازی که دارد ، جمعیت اندکی را در خود جای داده است که شاید بتوان مهمترین عامل این امر را سختی راه دسترسی به روستا دانست.

واش سره تا سال های اخیر راه دسترسی ماشین رو نداشته و بیشتر مسیر منطقه تا ورودی روستا به صورت پیاده روی بوده است. البته چند سالی است که راه دسترسی به روستا هم از طریق روستاهای لمسوکلا و خواجه کلا و هم از طرف جاده ویشگون فراهم شده اما این مسیر ماشین رو و تقریبا نامناسب تا ورودی روستا می باشد. ناگفته نماند که ایجاد مسیر ماشین رو برای این روستا به طبیعت این منطقه هم آسیب جدی وارد کرده به حدی که گونه های بسیار جالب درختان این منطقه قطع شده و موجب رانش زمین شده است.

تمامی اهالی واش سره از طایفه محمدی و گرگانی از ایل فیروزجا می باشند که در سال های اخیر با وجود کمبود شدید امکانات یکی از خانوارها به روستاهای پایینتر مهاجرت کرده و از جمعیت روستا بیش از پیش کاسته شده است.

نحوه معیشت :

شغل اصلی خانوارهای روستا دامداری می باشد. البته تا سال های پیش به کشت برنج در شالیزارهای لمسوکلا و روستاهای پایین دست تر مشغول بوده اند اما به سبب طولانی و مشکل بودن مسیر رفت و آمد و حمله حیوانات وحشی ، در حال حاضر تمامی اهالی به کار دامپروری در داخل روستا مشغول می باشند و در کنار آن به نگهداری زنبور عسل هم می پردازند.

امکانات :

روستای واش سره سال های زیادی است که از نعمت برق بهره مند می باشد. شبکه مخابراتی روستا از طریق سیم کارتهای روستایی شرکت مخابرات مازندران می باشد.

روستا دارای یک مدرسه ابتدایی است که در چند سال اخیر به علت نداشتن دانش آموز تعطیل بوده اما در سال 93 دوباره دایر شد. اولین معلم دبستان این روستا آقای سید عباس هاشم ورزی بوده است.

شهدای روستا :

روستای واش سره 2 شهید گرانقدر ، شهید علی زمان محمدی و شهید دلاور محمدی فیروزجایی را در هشت سال دفاع مقدس به میهن خود تقدیم کرده است.

در پایان جا دارد یادی کنیم از بزرگان این روستای سرسبز و دلنشین که از گذشته چراغ روستا را با وجود امکانات بسیار کم روشن نگاه داشته اند. زنده یاد احمد محمدی، زنده یاد قنبر محمدی و زنده یاد محمد قلی محمدی.

عکس های روستا : 

زمان تهیه عکسها : 1 فروردین 93 / تعداد عکس : 19 عدد

روستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهمدرسه روستاروستای واش سرهروستای واش سرهحیاط مدرسه روستاروستای واش سرهروستای واش سرهخانه ای که سالهای دوری نیست به حال خود رها شده استروستای واش سرهروستای واش سرهشکوفه های بهاری در واش سره ( هلی تتی )روستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سرهروستای واش سره

روستای واش سره

۲۷ پاسخ

  1. بسم الله الرحمن الرحیم
   روستای واش سره، با مردمانی زحمت کش، خون گرم و متدین، دو شهید بزرگوار از جمله شهید علی زمان محمدی فیروزجایی و شهید دلاور محمدی فیروزجایی تقدیم اسلام و انقلاب کرده، و مردم خونگرم این دیار همیشه پشتیبان ولایت و انقلاب بوده اند، روستای واش سره، با دیرینه ایی کهن، انسانهای خدوم و مسئولانی دلسوز را تقدیم جامعه کرده است، امیدوارم با رسیدگی و فراهم کردن امکانات بیشتر، مسئولین بتوانند، به مردم این منطقه و دیار خدمت کرده باشند و امکان زندگی راحتر را برای این عزیزان فراهم کرده باشند و از تمام مردم عزیز روستای خودم، واش سره می خواهم که اصالت دیرینه خود را حفظ کرده و نگذارند، میراث گرانبهای روستای واش سره، با آن همه قدمت و مردمانی باصفا، به فراموشی سپرده شود…….

   واش سره، روستای اجدادی من، دوستت دارم

   ارادتمند؛ محمد مهدی محمدی فیروزجایی

 1. با سلام و تحیت

  « واش سره » روستایی است خرامیده در دامان پرمهر طبیعت زیبا و استوار مانده به پشتوانه فرهنگی غنی به جهت مجاورت با بنای تاریخی « قَلِه » که یادگاریست از فرهنگ و تاریخ قرون گذشته

  از دیدن و مطالعه مقال بالا لذت وافر بردم لذا شایسته است تا :

  نخست : سپاس از عزیزانی که عکس های زیبا را به همراه مطالب مفید تهیه نموده و در معرض دید عموم قرار دادند.

  دوم : پیام های جالب همه عزیزان از جای جای میهن عزیز بود به جهت اینکه هم شکرگذار نعمات خداوندی بودند و هم ذکر خیری شده است از بزرگان روستا و مدافعان همیشه ماندگار ایران اسلامی و خادمان مردم شریف.

  سوم: تلفیق هنر و رسانه وقتی با دغدغه همراه شود ارزشمند خواهد بود و این مقال ، فرصتی را فراهم آورد تا کمی به خود آییم و مروری نماییم بر خاطرات زیبای دوران کودکی که فصل زیبا و پاک و مانای زندگی هر انسانی است.

  در خاتمه از تلاش های عزیزان و دست اندرکاران پایگاه اطلاع رسانی بندپی به جهت تلاش مستمر برای تداوم ارتباط بین نسلی و پیوند گذشته و حال مردمان سرزمین تاریخ و فرهنگ « بندپی » صمیمانه تشکر گردد. وشون خنابدون.

  الهی هر کجه درنّی ، خار بوشین، خار دووشین، خار تن دارین و خار خدای مهربون شمه پشتیبون بوشه

  ارادتمند همه. عیسی محمدی فیروزجایی

 2. واشسره،با همه ی زیباییهای طبیعی والهی وگذشته ی خوب ؛فردای روشنی همراه با توکل وامید در پیش خواهد داشت.

 3. باسلام جالب است بدانیدمدرسه کوچک واشسره ازسال۶۰تاکنون صدوپنجاه دانش اموزتحویل جامعه داده است ازجمله رییس اداره فرهنگ شهرستان بابل استادعیسی محمدی فیروزجایی پس بیایید قدراین انقلاب رابدانیم وحافط خون شهدا باشیم

 4. روستای واشسره خوب معرفی نشده است بزرگانی همچون ملاعزیز محمدی معلم مکتبخانه وملافرج الله محمدی وحاج علی گرگانی داشته است.روستای واشسره ازروستاهای فعالی بود کهدرسال ۱۳۵۹اب لوله کشی ومدرسه ابتدایی درسال۱۳۶۰توسط جهادسازندگی بخش به بهره برداری رسیدونعمت برق رهاوردسفررهبرعزیزدرسال۱۳۷۴به مازنددان بودوجاده فرعی واشسره وجاده اصلی گلوگاه ویشکون لمسوکلا در زمان استاندار شفقت بهصورت نیمه شوسه به بهره برداری رسید.

 5. سلام….این روستا از نظر طبیعت واقعا بی نظیره…

  اما مدرسه اش واقعا وحشتناکه!!!مگه الانم از این جور مدرسه ها پیدا میشه ؟؟؟خدا به معلما ودانش آموزایی که در اون جا هستن رحم کنه…من از عکسش میتر سم چه برسه به این که از نزدیک ببینم ….در ضمن این بیانگر اینه که مسولان با عرض معذرت در خواب تشریف دارن ….واقعا که!!!

  واین جور که از شواهد معلومه این روستا فقط از امکانات برق داره پس جاده چی اووم نداره؟؟؟

  من دانشجو معلمم وقتی این عکسا رو دیدم فقط دعا کردم اصلا برای تدریس اینجا نیفتم چون تحمل این مدرسه مخصوصا حیاتش واقعا برام سخته هرچند خودم روستایی هستم اما تا این حدشو ندیده بودم.

 6. سلام … این روستا از نظر طبیعت واقعا بی نظیره….

  اما یه سوال :چراعکساهمه نمایش داده نمیشن ؟؟؟،بالا نوشتین تعداد عکس ۱۹تا امامن فقط ۸تاشو دیدم بقیه اش چی شد؟؟؟

 7. شمه خنا بدون.

  نوسال ۹۴، شما ره موارکا.

  مطالب و عکسها خاطراتمون ره زنده هاکرده وانشاا… درفکر گسترش چنین شبکه های خوبی باشید.

  اگه توننی ازصدای مرحوم محمدقلی هم استفاده هاکنین خیلی خوب بونه.
   

 8. تبارک ا…  اگه دوست داشتین عکسهای زیباتری ازواشسرا به ادرس ایمیلی که درفوق گذاشتم درخواست خودتو بگین

 9. با سلام خدمت شما هموطن طبیعت دوست انشااله در دور بعدی سفرت

  ان  به بندی شرقی هم سری بزنید وفرصت بیشتری  برای این موضوع اختصاص دهید قول میدهم خیلی بیشتر به شما خوش بگذره.

  برای لذت بیشتر میتوانید به سایت لدار -دمی لرز سیر بزنید.سربلندپیروز باشید

 10. سلام من درمنطقه جنګلی افراچال که در توابع روستاهای لمسوکلا و خواجه کلا قرار دارد رفت وامد زیادی داشتم زیراکه اجداد ما در افراچال سکونت داشته اند بهمین خاطر ازدیدن طبیعت زیبای روستای سرسبز و دیدنی واشسرا که در همان حوالی قرار دارد بی بهره نبودم. از همه ی شما که این دیدګاه رو میخونیدمیخام حتما به این روستا سربزنید.

 11. با سلام
  خدا قوت خسته نباشید.
  من ۴۵ روز در بندپی غربی بودم و بارها در جنگل و کوهستان رفتیم
  اصالتا اهل استان چهارمحال و بختیاری هستم استان کوه و آب و برف
  در استان ما از این جنگل ها خبری نیست
  واقعا در حسرت دیدن دوباره آن مناطق هستم

  خوشا بحالتان
  درود بر مردم مهربان، ساده، باصفا، سختی کش و بی ریای منطقه بندپی غربی
  اگر میشه از روستای کامی کلا و جنگل آن منطقه هم عکس بگذارید
  یاعلی

 12. خیلی ازمسولین ازواشسرا بازدیدکردندم÷مهندس جهانی شهرداربهنمیر سرهنگ طاهری فرمانده سپاه محمودابادسرهنگ سعیدی فرمانده سپاه بابلسر امام جمعه بابلسر

 13. باید خدارو بخاطر این همه نعمتی که به ما عطا نموده شاکر باشیم.واقعاً با وجود اینکه خودم بچه بندپی هستم با دیدن این تصاویر به وجد میام.

 14. با عرض سلام خدمت هم شهریهای عزیز
  مطلب سایت شما با عنوان معرفی روستای واشسرا را ما در سایت خود(WATAN.IR)انتشار دادیم و آماده همکاری با شما جهت انتشار جامعتر اخبار، اطلاعات و گزارشهای شنا هستیم . مخصوصاً در صورت امکان گزارش و عکسهایی از وضعیت جادهای منطقه به خصوص فیروزجاء برای ما بفرستید.

  1. درود بر شما و بسیار ممنون ، ما هم برای معرفی بخش بزرگ بندپی آماده همکاری هستیم 

   انتشار مطالب سایت با ذکر منبع آن مانعی ندارد. به علت مشغله زیاد شاید نتونیم زیاد مطلب براتون بفرستیم ولی تا حد امکان سعی خود را خواهیم کرد.

   پیروز و سربلند باشید

 15. با سلام و خسه نباشید که این روستا ره معرفی هکردنی.واشسره اتا تیکه از بهشت هسه.واقعا ونه منظره بینظیره. اما که هروقت شومی شه عمه جان سره با اینکه راه دیر هسه ولی ته دل نخوانه دیگه برگشت هاکنی.واقعا وله این روستائیای عزیزه خسه نووشین و خداقوت بوون.زندگی هکردن اونجه خله سخته اما بجاش خله خله باصفاهسه.

 16. سلام.عکس اخری فوق العاده ست.چه عکاس ماهری! این جور جاها روزای افتابیش قشنگه، زمستونای غیر قابل تحملی داره، در هر صورت، ادم با دیدن این همه موهبت و نعمت خدا، این همه سرسبزی و …به وجد میاد.خدا یا شکرت

 17. سلام
  واقعا طبیعت بکری دارنه … امیدوارمی مسئولین امکانات تمام روستاها من جمله روستای واش سره ره تأمین هاکنن تا مهاجرت بومی ها به شهر صورت نییره و ان شالله همیشه خنه های روستایی سو دکوشت نووئه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۲۷۵
 • ۱,۳۱۳
 • ۳۳,۹۷۰
 • ۳۶۶,۴۸۳
 • ۸,۱۵۹,۰۳۸
 • ۱۰۶,۹۱۱
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱