سایت بندپی Bandpay.ir

دبستان جامی گلیا

دبستان جامی گلیا از نخستین مدارسی در سطح بخش بندپی بود که با تلاش های حاج محمد فیروزی ساخته شد و شروع به فعالیت کرد. دبستان جامی در دهه هفتاد جای خود را به ساختمان اداره آموزش و پرورش بندپی شرقی داد.

دبستان جامی گلیا

سایت بندپی – حاج محمد فیروزی در سال 1324 خانه ای فراهم کرد و تجهیزاتی را تهیه نمود. سپس با گماشتن معلمی در آنجا تا مدت دو سال به هزینه ی خود مدرسه ای به نام «جامی» دایر کرد.

پس از پیگیری هایی که از سوی وی انجام شد، اداره ی فرهنگ مازندران موافقت کرد که در صورت تهیه ساختمانی در سال تحصیلی 1327 مدرسه ای را به طور رسمی دایر کند. حاجی فیروزی که در آن هنگام مشغول ساخت درمانگاه بود، ساختمانی جهت احداث مدرسه فراهم کرد با این حال اداره فرهنگ بابل، معلمی تعیین نکرد.

دبستان جامی گلیا

او طی نامه ای به ریاست انتظامات عشایر مازندران (1328/04/24) خواستار مساعدت شد. در این نامه آمده است : « … فرهنگ بابل مقرر کردند ساختمان تحویل تا برای افتتاح اقدام شود. فورا ساختمان بنایی مطابق گواهی آقای زاهدی، نماینده ی فرهنگ بابل که به مجلس آمده بود طبق صورت جلسه مورخه 1327/7/11 واگذار و تحویل شد با این که وعده دادند آموزگار را اعزام نمایند، اقدامی ننموده، پس از مراجعه، یک نفر به نام حسین طبری که در محل بود مأمور افتتاح دبستان نموده، پس از چند روز به مشارالیه اعلام داشتند با استخدام شما موافقت نشد به جای شما دیگری اعزام خواهد شد. خلاصه تمام سال تحصیلی این اطفال که با یک اشتیاقی برای فراگرفتن تحصیل در این محل اجتماع نموده اند… سرگردان و به امروز و فردا گذشت…».

با تلاش های او مدرسه در سال 1328 دایر و قرار شد که بر اساس نقشه ی مورد تایید اداره فرهنگ ساختمان مدرسه احداث گردد و حاجی فیروزی به زودی در زمین اهدایی خود به مساحت دو هزار متر مربع، ساختمان دبستانی را بنا کرد.

دبستان جامی گلیا - سایت بندپی

در 1328 مدیر دبستان رمضان پور بود. فیروزی در 1330 با توجه به افزایش دانش آموزان خواستار توسعه دبستان شد. در نامه اش تعداد دانش آموزان آن سال 64 نفر ذکر شده و پیش بینی کرده که این رقم در سال تحصیلی بعد به 150 نفر برسد. او همچنین در آبان همان سال ضمن تعمیر بنای مدرسه، شش اتاق دیگر به آن افزود و از اداره فرهنگ بابل خواستار معلم دیگری شد، ولی بر اساس صورت مجلسی با تاریخ 1335/08/04 این مشکل تا آن زمان حل نشد.

در فروردین 1336 سه تن از معاریف بندپی طی نامه ای به نورالدین علامه زاده، مدیر روزنامه ی اعتراف و عضو شورای فرهنگ بابل، خواستار انعکاس مدرسه ی جامی در آن نشریه شدند.

مدیر دبستان در آن سال طباطبایی بود. این مدرسه در سال 1350 مورد بازسازی قرار گرفت و تا اواخر دهه شصت دایر بود. در دهه ی هفتاد ساختمان اداری آموزش و پرورش بخش بندپی شرقی در آن محل احداث شد.

منبع : کتاب بندپی – نوشتهء یوسف الهی و شهرام قلی پور گودرزی ( صفحات 406 تا 416 )

این گزارش در تاریخ 1 مهر 1395 در سایت بندپی منتشر شده است.

دبستان جامی گلیا - سایت بندپیمدرسه جامی ، سال 1365 ( ابوالقاسم الهی شاگرد و سپس معلم مدرسه ی جامی در تصویر دیده می شود. )

dabestann-jami-04نامه ی حاج محمد فیروزی درباره تأسیس مدرسه ی جامی

dabestann-jami-05نامه صمصام الدین علامه ای (رئیس اداره فرهنگ بابل) به حاج محمد فیروزی درباره ی مدرسه جامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۰
  • ۴۷
  • ۱,۰۰۸
  • ۳۲,۷۶۹
  • ۳۶۷,۷۸۷
  • ۸,۱۵۳,۱۱۸
  • ۱۰۵,۱۹۱
  • ۷۲۳
  • ۷,۳۳۳
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱