سایت بندپی Bandpay.ir

خاطره ی تلخی که ۶۲ ساله شد!

بازدیدها: 6

سالروز حادثه تلخ و غمبار زمین لرزه بزرگ سال 1336 که خاطره ی تلخ آن در اذهان مردم باقی مانده است. خاطره ی تلخی که 62 سال از وقوع آن میگذرد! / بازنشر

هیس !!! صدایِ مرگ می آید !! می شنوی ؟! واژه هایم ترسیده اند زلزله های بدون ریشتر را

گویی همین دیروز بود ؛ تیر ماه سال 1336 . آسمان صاف ؛ شب از نیمه ی خود عبور می کرد، دم دمای سحر مه ای از بلندیها مهیا می شد تا سحرگاهیان را مثل همیشه با نسیم خاص منطقه ای خود، خواب از دیدگانشان بشوید.

غالب جمعیت خانه ها به امید روزی دیگر به خوابی آرام فرورفته بودند. کودکان و جوانان به امید حضوری پر انرژی در میدان های بازی و همیاری پدر و بزرگترها به مقصد فردایی دیگر در مرکب نرم خویش مشغول عبور از شب بودند که نگو زندگی در خانه های منطقه به پایان رسیده.

از اینکه این همه خانه یک جا حیاتشان به اتمام رسیده زمین تاب نیاورده به خود لرزید و تمام خانه ها در یک آن به زمین افتادند. بودها همه نابود شدند؛

در صبح یک روز تابستانی، زمین به خود لرزید؛ لرزشی بزرگ به وسعت 7.3 ریشتر که به موجب آن خانه ها فرو ریختند، خواب از چشمان زنان و کودکان و روستاییان برچیده شد، گهواره ها بر زمین افتادند گویا حیات از ییلاقات بندپی رخت بربسته است.

سنگها، چوبها، شیشه ها، آجرها و سیمانها و گل ها تکه تکه شدند همچون دل صاحبانشان.

بشقابها، کاسه ها، گلدان ها، خمره های آب و ترشی و صندوقچه های برنج همه شکستند همچون دل صاحبانشان.

شناسنامه ها، سندهای ازدواج، نامه های عاشقانه، دفترهای مشق و کتابهای درسی همه پاره پاره شدند همچون دل صاحبانشان

فاصله ی شب تا سحر در زیر آوار کم نبود به عمق ده ها سال و شاید هم بیشتر! امداد گران رسیدند بازماندگان از کاسه ی چشم خود برای بدرقه ی ابدی دلبندانشان آب می پاشیدند بی هیچ امیدی.

آری از شدت درد اشیا نیز مردند به سان انسانها اما با آنها دفن نشدند. خانه ها با تکیه بر دوش دردمند بازماندگان دوباره برخاستند و به پا ایستادند ولی انسانها برنخاستند و امروز خانه های بلند شده در سالگردی دیگر به یاد عزیزان خوابیده در بستر خاک شمعی روشن می کنند و با نثار سلام و فاتحه برای رحمت ابدی شان دعا می کنند

روحشان شاد، یادشان گرامی و مزارشان نورانی باد!

سایت بندپی ، سالروز حادثه تلخ و غمبار زمین لرزه بزرگ سال ۱۳۳۶ را که امروز 62 سال از وقوع آن گذشته است اما خاطره تلخ و ناخوشایند آن هنوز در اذهان مردم بندپی و آمل باقی مانده است گرامی می دارد.

Zelzele 1336

پ،ن : زمین لرزه بزرگ تیر ماه سال 1336 در ییلاقات بندپی و آمل ، خسارات جانی و مالی بی شماری را به مردم این مناطق وارد آورد. سایت بندپی در سال 1392 اقدام به جمع آوری تاریخ این حادثه تلخ به همراه عکسهای آن نموده است که در لینک زیر می توانید مشاهده کنید: 

شرح مفصل زمین لرزه بزرگ سال 1336 بندپی + عکس

 https://www.Bandpay.ir/?p=5527

۵ پاسخ

 1. روحشان شادویادشان جاویدخانواده شان بزرگی کردن خداصبرشان بده من براشون یک سوره میخوانم.ایثار یعنی همین.

 2. پدربزرگم در این حادثه عزیزترین کساشو از دست داد و صد حیف که هیچگاه نتوانستیم با یادآدوری اون روزا در گوشه ایی از غمش شریک باشیم…عمو حسین، عمه ثریا روحتان شاد…..

 3. سلام

  واقعا خطره تلخ وغم انگیزی هست خدا همه درگذشتگان این حادثه رو بیامرزد ودست شما هم درد نکنه . ولی من یک پیشنهاد داشتم اگر اماکان داره با بزرگان وریش سفیدان اهالی مشورتی بکنید وبه خاطر شادی روح اون رفتگان وبیاد آنها سالانه یک مراسم یادبودی برای آنها برگزار شود . با تشکر
   

 4. واقعاخاطره ی تلخی بود….

  منم به نوبه ی خودم برای بازماندگان این رفتگان آرزوی توفیق وصبرفراوان رادارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۱,۳۳۷
 • ۷۸۱
 • ۳۷,۳۹۹
 • ۲۶۲,۴۶۷
 • ۷,۹۷۱,۸۹۸
 • ۶۴,۶۱۲
 • ۷۲۸
 • ۷,۲۸۸
 • ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰