سایت بندپی Bandpay.ir

زندگی نامه حاج محمد ابراهیم طلایی

حاج محمد ابراهیم طلایی

حاج محمد ابراهیم طلایی فرزند احمدعلی از نامداران بندپی بود که خدمات ارزنده ای را در جهت عمران و آبادی منطقه و رفاه مردم منطقه ارائه داد. + خدمات ارزنده ، تصویر و یک نسخه دست نویس از ایشان

سایت بندپی – زنده یاد حاج محمد ابراهیم طلایی فرزند احمدعلی در تاریخ نهم شهریورماه هزار و سیصد و یازده خورشیدی در روستای بالا بورا متولد شد. وی بعد از طی دوران کودکی در مهرماه هزار و سیصد و هجده شمسی وارد دبستان نظامی روستای مقریکلای بندپی غربی (تکیه مشهور مرحوم سرتیپ عبدالحسین خان) گردید. بعد از دوسال در شهریورماه هزار و سیصد و بیست، به دلیل هرج و مرج و تعطیلی مدارس و دانشگاهها که از نفوذ آمریکا، شوروی، فرانسه و انگلیس در کشور ناشی می شد، اجباراً مدرسه را ترک نموده و ادامه تحصیلات ابتدایی را بعد از بازگشایی مدارس، مجدداً در همان دبستان به انجام رسانید. به واسطه استعداد بالای ایشان در فراگیری علم و عنایت مدیر وقت دبستان مرحوم مقدّری، به پیشنهاد همان مرحوم، همزمان با امتحانات پنجم ابتدایی، در امتحانات نهایی سال ششم نیز ثبت نام و شرکت نموده و موفق به قبولی گردید. اما به دلیل مغایرت با بخشنامه وزرات فرهنگ آن زمان، مدرک ششم ابتدایی به ایشان تعلق نگرفت. ایشان در سال هزار و سیصد و چهل و هشت در شهر بابل مجدداً در امتحانات مقطع ششم ابتدایی شرکت نمود و موفق به کسب مدرک گردید.
در پایان سال هزار و سیصد و سی شمسی، مرحوم حاج محمد فیروزی فرزند مرحوم عنایت سلطان که همراه با برادرانشان در روستای بالا بورا نیز دارای سهام اکثریت بودند، دهبان وقت آن ایام مرحوم مشهدی حسین گلعلی زاده فیروزجایی را عزل نموده و بدین ترتیب مرحوم حاج محمد ابراهیم طلایی در سن نوزده سالگی بعنوان دهبان رسمی قریه بالا بورا منصوب گردید. ایشان تا سال هزار و سیصد و پنجاه شمسی بعنوان دهبان رسمی این قریه مشغول امورات محلی و اجتماعی بودند. علاوه بر آن، به دنبال مهاجرت مرحوم حاج محمد فیروزی در سال هزار و سیصد و سی و شش به تهران، تا سال هزار و سیصد و چهل شمسی، سمت مباشر ایشان  در کلیه املاک بندپی شرق و غرب را به عهده داشتند.

حاج محمد ابراهیم طلایی

وی در سال هزار و سیصد و چهل و نه شمسی به دنبال تدوین انجمنی به نام انجمن ایالتی و ولایتی در صدر مشروطیت، با دعوت بخشدار بندپی بعنوان یکی از کاندیداهای عضویت در انجمن شهرستان ثبت نام نمود که به دلیل خدمات و سوابق ارزنده­ی شان در دوران دهبانی، ضمن شرکت در انتخابات آزاد، موفق به کسب اکثریت آرا گردید و به عضویت انجمن شهرستان بخش بندپی شهرستان بابل درآمد و چهار دوره پیاپی با کسب اکثریت آرا مردمی در همین مقام باقی ماند. ایشان در طی این شانزده سال، خدمات ارزنده ای را در بخش بندپی شرق و غرب جهت رفاه حال ساکنین از نظر امور فرهنگی، بهداشتی، عمرانی و اقتصادی به انجام رسانید که مختصراً به آنها اشاره می شود.
احداث یک حلقه چاه آب آشامیدنی با کمک نیروی انسانی، انجام سنگفرش کوچه ها و احداث حمام در روستای بالا بورا در زمان دهبانی ایشان، احداث پل بزرگ بر روی رودخانه کلارود در روستای دیوا، احداث پل رودخانه خرون روستای حمزه کلا با تأمین مخارج آن از وزارت راه و ترابری وقت در سال هزار و سیصد و پنجاه شمسی، اجرای پروژه لوله کشی آب در روستای فیروزجاه ، روستای گردرودبار، روستای پوست کلا، روستای دیوا؛ بخش ملکشاه محله، روستای شیاده، روستای کاشیکلا علیا و سفلی و روستای فکچال که از آب آشامیدنی محروم بودند، احداث حمام در روستای پوست کلا، روستای لدار و روستای مقریکلا، احداث آموزشگاه حرفه ای در روستای ادملّا بندپی شرقی، احداث دبیرستان در روستای گلوگاه، احداث مدرسه راهنمایی در روستای آهنگرکلا، روستای کرد محله، روستای ناریوران، روستای امیرده، روستای زوارده، روستای عمران محله و روستای دیوا ملکشاه محله، احداث راه روستایی از روستای زوارده به روستای امیرده بندپی شرقی، موتور برق روشنایی جهت شاهزاده رضا و امامزاده عباس و موتور برق روشنایی جهت صحن حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی (لازم به ذکر است برای حمل این موتور برق به دلیل نبودن جاده ماشین رو، از یک تابوت چوبی استفاده نموده و با کمک چند نفر دیگر با پای پیاده این تابوت حامل موتور برق را تا صحن مبارک به دوش کشیدند)، تصویب احداث راه روستایی به ییلاق حاج شیخ موسی، احداث راه فرعی درجه سه از بایجان به روستای خِرِم از توابع نشل، احداث خانه بهداشت در روستاهای آهنگرکلا، صورت و پوست کلا، احداث مدرسه ابتدایی در روستای صورت، روستای شیاده، روستای بالا بورا، روستای پایین بورا و روستای تهمتن کلا، احداث راه روستایی از روستای پادشاه امیر به روستای گنج کلاه پایین و بالا، انجام پروژه برق رسانی در کلیه مناطق بخش بندپی، احداث اردوگاه پیشاهنگی در مراتع ولیک، تصویب پروژه شهرک در بندپی غربی به مرکزیت خشرودپی که با در اختیار گرفتن هفده هکتار زمین، تدریجاً تمام پروژه تکمیلی را تحت پوشش خود قرار داد. اقمار آن مشتمل بر روستاهای بایی کلا، کرکنار، فکچال، بزرودپی، شانه تراش، پیترودپی، سنگرودپی، سفیدطور، مقری کلا، افراسیاب کلا، لمسوکلا، پایین بورا، میان بورا، بالا بورا، دولت رودبار، کاردی کلا و کامی کلا بود. این پروژه ملزم به احداث راه روستایی و لوله کشی آب آشامیدنی در این مناطق گردید. همچنین برای مرکز شهرک پروژه های احداث بهداری، لوله کشی آب، حمام زنانه و مردانه، ساختمان بخشداری، پاسگاه، ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، غسالخانه، کشتارگاه، مدرسه در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان و تأسیس اداره فرهنگ به تصویب رسید. ثبت شرکت تعاونی با نام "سعدی" در خشرودپی که درحال حاضر توسعه چشمگیری یافته، توسط آن مرحوم به انجام رسید و ایشان اولین مدیر عامل شرکت مذکور بودند. و خدمات متعدد مشابهی که ذکر همه آنها خارج از حوصله و وقت است.

حاج محمد ابراهیم طلاییسمینار دفع آفات مرکبات سال 1352 مدرسه شاهپور (امام خمینی فعلی) با حضور انجمن ها و دهبانان شهرستان بابل 
نفر اول از چپ میرزا عزت الله بیژنی و نفر دوم محمد ابراهیم طلایی

از آنجاکه مرحوم حاج محمد ابراهیم طلایی علاقه بسیار زیادی به علم آموزی داشتند و به دلیل ازدواج و تشکیل خانواده و درگیریهای بسیار زیاد کاری، فرصت ادامه تحصیل را از دست دادند، از هیچ تلاشی برای فراهم نمودن شرایط تحصیل فرزندانشان کوتاهی نمی کردند. به همین منظور در سال هزار و سیصد و چهل و یک شمسی فرزند ارشدشان را علی رغم آنکه تا آن زمان در بخش بندپی کسی دختران را به مدرسه نمی فرستاد، به دبستان مقری کلا فرستادند و همین حرکت او سبب شد تا کم کم دیگر دختران این بخش راهی مدرسه شوند. به دنبال فرزند ارشدشان، دو دختر دیگر خویش را هم به همان دبستان فرستادند. بعد از اخذ مدرک ششم دبستان دختر ارشدشان، به دلیل نبودن دبیرستان، برای ادامه تحصیل فرزندانشان به بابل نقل مکان نمودند. ایشان تا پایان سال هزار و سیصد و پنجاه و شش شمسی در بابل زندگی می کردند. بعد از آن مجدداً به خانه روستاییشان در روستای بالا بورا عزیمت نموده و تا پایان زندگیشان در همانجا ساکن بودند. ایشان که در مدت عضویت در انجمن شهرستان، خدمات گرانبهایی برای بخش بندپی به انجام رسانده بودند، به دلیل خستگی جسمی از فشار کاری و خستگی روحی از کارشکنی های اطرافیان، بعد از پیروزی انقلاب و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی، به طور کامل از سیاست کناره گیری نموده و پیشه کشاورزی را برای خود اختیار کردند. در این سالها اوقات فراغتشان را به مرمت و توسعه ی مسجد پدریشان، ریش سفیدی در بین گروه های مردمی بخش بندپی، زیارت و سیاحت می گذراندند. هرچند که در تمام سالهای کناره گیریشان از امور سیاسی، دست اندرکاران و بزرگان دولتی همچنان از تجارب ارزنده ناشی از سالهای خدمت و نفوذ بالایشان در میان عامه مردم بهره می جستند. از جمله خدمات ارزنده ایشان در سالهای واپسین زندگیشان، گرفتن حق نصب دکل تلفن همراه دوربرد از مخابرات استان مازندران به مرکزیت ساری برای منطقه ییلاقی حاج شیخ موسی است. برای این منظور، با ماشین شخصی خودشان مأموران مربوطه اداره مخابرات را تا ییلاق حاج شیخ موسی همراهی نمودند. اما به دلیل پیدا نکردن مکان مناسب برای نصب دکل، مأموران از انجام عملیات راه اندازی منصرف گردیدند. بلافاصله ایشان با درایت خاص خودشان پیشنهاد استفاده از تپه شخّاک در ییلاق فیلبند را دادند و جهت امتحان نمودن، مأموران را با ماشین شخصیشان مجدداً تا مکان مذکور همراهی کردند که در نهایت موفق به نصب دکل مربوطه در تپه مذکور شدند. بدین ترتیب تمامی ییلاقهای اطراف منطقه حاج شیخ موسی دارای تلفن همراهی با برد حدود چهل الی پنجاه کیلومتر گردیدند. حتی ثبت نام از اهالی مناطق مربوطه که متقاضی دریافت خط تلفن بودند را با دریافت فیش های واریزیشان به مبلغ سی هزار تومان به حساب مخابرات شهرستان بابل، شخصاً به انجام رساندند. بدین ترتیب با همت بلندشان، تمامی مناطق ییلاقی در محدوده حاج شیخ موسی با صرف حداقل هزینه، دارای خط تلفنی گردیدند که در آن زمان در کل ایران بسیار کمیاب بود و غیر از آن منطقه فقط در مشهد وجود داشت. و از این قبیل امور بسیار در کارنامه ایشان وجود دارد که اهالی مناطق مختلف بندپی، واقف به آنها هستند.
مرحوم حاج محمد ابراهیم طلایی که بسیاری ایشان را پدر بندپی شهرستان بابل می نامند پس از سالها تلاش و خدمتگزاری، در غروب روز دوم مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و پنج مصادف با اولین روز ماه مبارک رمضان با زبان روزه در سن 74 سالگی، زندگی را بدرود گفتند و پیکرشان در صحن همان مسجد به خاک سپرده شد. روحشان شاد و یادشان گرامی.
این نسخه دست نویس هم به عنوان یک یادگاری از جانب ایشان که فروش نامه یک قباره زمین مورد معامله را تنظیم کرده اند، است که امضای ایشان به عنوان تنظیم کننده فروش نامه و امضای خریدار و فروشنده و نیز یک گواهی دیگر در زیر ورقه نمایان است.

حاج محمد ابراهیم طلاییبرای مشاهده نسخه بزرگ تر این دست نوشته بر روی آن کلیک نمائید…
 

حاج محمد ابراهیم طلاییحاج محمد ابراهیم طلایی

حاج محمد ابراهیم طلایی

عکسها به صورت اختصاصی توسط خانواده مرحوم طلائی برای سایت بندپی ارسال شده است. | با سپاس فراوان از خانواده محترم طلائی در جهت همکاری با سایت بندپی

این گزارش در تاریخ 22 دی ماه 1393 در سایت بندپی منتشر شد و به مناسبت سالروز درگذشت حاج محمد ابراهیم طلایی بازنشر شده است.

۳۰ پاسخ

 1. سلام، ما جوانان بندپی باید بدونیم که بزرگانمان برای سربلندی منطقه خون دل خوردند. به همین سادگی که نمی شود این همه کار عظیم انجام داد.

 2. با عرض سلام و ادب خدمت همه عزیزان و بازدیدکنندگان سایت خوب بندپی و عرض تشکر بابت ارادت شما عزیزان نسبت به مرحوم پدربزرگ و دایی عزیزمان.
  با توجه به سوال دوست عزیزمان راجع به آب لوله کشی روستای پوست کلاه، واجب دیدیم توصیح لازم را جهت روشن نمودن اذهان عمومی خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.
  تا جاییکه ما مطلع هستیم روستای پوست کلاه شامل پوست کلاه، تشون و تنو کلا میشده. با توجه به اینکه مرحوم پدربزرگم در قید حیات نیستند که بتوانیم جزییات امر را از ایشان بپرسیم و آنچه ما بعنوان عملکردهای ایشان در طی سالهای خدمتشان جهت ارائه در سایت به شما عرضه نمودیم، همه آن چیزی است که در دفترچه خاطرات ایشان موجود است، بنابراین یا لوله کشی آب یاد شده در مورد روستای پوست کلاه مربوط به دو بخش دیگر آن می باشد و یا اینکه طرح ابتدایی آین پروژه قبل از انقلاب تصویب شده بوده و انجام آن به بعد از انقلاب موکول شده است.
  مجدداٌ به نمایندگی از خانواده مرحوم محمد ابراهیم طلایی از مسئولین محترم سایت بندپی و بازدیدکنندگان عزیز کمال تشکر و امتنان را داریم.
  روح همه بزرگان بندپی شاد.

  1. با سلام احترام واقعا باعث افتخار ما بندپی هستش که بندپی زادگاه همچون بزرگانی مثل حاج ابراهیم طلایی و حاج فیروزی میباشد روحشان شاد یادشان گرامی

 3. باسلام
  خدا روح این مرد بزرگ را با مولا علی علیه السلام محشور نماید.
  به وبلاگ روستای «معلم کلا دیار سرداران، پهلوانان و نام آوران» نگاههایتان را هدیه نمایید.
  با تشکر

 4. با سلام و خسته نباشید از هم دست اندرکاران و همه کسانی که در پی هر چه بهتر شدن این سایت فعالیت می کنند.

  معلم گرامی فرزند کوچکم، از دانش آموزان خواست که در باره بزرگان کشور عزیزمان مطالبی را بنویسیند. این جانب به این فکر افتادم که، بزرگان منطقه خودمان را از این طریق، هم خودم بیشتر بدانم و هم به دیگران معرفی کنم.تا از این طریق بتوانم از زحمات این بزرگواران تشکر به عمل آید. روح همشان شاد باد.

 5. جالب بود. ما قم ساکنیم ولی اصلاتا اهل بندپی هستیم. مناطق زیباو دیدنی بخش بندپی رانیز معرفی کنید . از توجه شما ممنونیم.

 6. اگه الان فردی مثل وی یا مرحوم حاج فیروزی بود بندپی تا نهایت پیشرفت میکرد نه اینکه اینجور عقب افتاده باشد

 7. سلام

  حاج محمدابراهیم طلایی یک پشتوانه بزرگ برای بندپی بودایشان منشاء خدمات فراوانی به منطقه بوده وبرای همیشه تاریخ یاد وخاطره این شخصیت فرهیخته وفرزند برومندش در اذهان مردم منطقه  خواهدماند.روحش شاد

 8. سلام

  حاج ابراهیم طلایی یک سرمایه بزرگ برای بندپی بودوزبان در ستایش این شخصیت فرهیخته قاصر هست.یاد وخاطره این بزرگمرد وفرزند برومندش مهندس محمد حسین طلایی را گرامی میداریم.
   

 9. مطمعنا شفا دهنده خداست ولی آن دلسوز دردی که از حوصله دکترا خارج بود با هوش و درایت کافی تا میتوانست بهبود می بخشید همه ی مردم آوازه ی محمد حسین طلایی را شنیده اند نیازی به تعریف منه خواهر ندارد خودش زندگی خود را با مهربانی هایش گلباران نمود انشالله خدا چنین افرادی که به ندرت  در هرکجای سرزمین یافت میشود عمر طولانی عطا کند. و همچو برادرم در جوانی از دنیا نروند تا بیماران جای خالی در بیمارسیتان حس کنند.

 10. با سلام و احترام   به گل سرسبد بندپی .  گلی که بوی عطر و گلابش از همه جا بر مشام می رسد. و نیکوکاری هایش بر لبان همه ی مردم موج می زند. ای عصاره مهرو عطوفت  خوشحالم و افتخار می کنم فرزند  بزرگ مردی همچو  توام  انشالله در آرامگاه ملکوتیت جاودان بمانی خدا هم برادر مهربانم را رحمت کند که درد بیماران را شفا میداد و ای کاش این دو برکت خدایی را زود از دست نمی دادیم                   روحتان شاد    

 11. سلامی به پدر دلسوز بندپی.  پدری که نگاه مهربونش آرام بخش زندگی همه مردم بود.پدرجان افتخار میکنم فرزند توام. انشالله زندگی خوشی در آخرت داشته باشی افسوس میخورم باوفایی را چه زود از دست داده ام چون کلید نجات همه ی مردم بوده ای .                 روحت شاد پدر عزیزم     دختر کوچکت :   مدینه

 12. بادرود وسلام

  ممنون از انتشار این خبر .  طلایی را می شناختم او مرد بزرگی بود که همتا ندارد وخدارحمت کند فرزند نازنینش را .

  ای کاش تا زمانی که زنده ایم قدراین انسانهای پاک وبدون ادعا رابدانیم .

  سعدیا مردنکو نام نمی رد هرگز      مرده ان است که نامش به نکویی نبرند

 13. سلام و ادب و ارادت و آرزوی توفیقث روزافزون برای همه عزیزان، متن زیبایی بود فقط یک چیزی که در متن خوانده شد آب لوله کشی روستای پوستکلا که فرمودید تا آن جایی که بنده در جریان هستم بعد از انقلاب انجام شد و از پروژه های قبل از انقلاب نیست. آیا احیاناً لوله کشی دیگری در کار بوده و محدوده خاصی داشته که نسل جدید از آن خبری ندارد و یا همین لوله کشی موجود منظورتان بوده که احیانا با همراهی و راهنمایی ایشان به انجام رسیده است؟

  روحشان شاد و یادشان گرامی که منشاء خدماتی این چنین ارزشمند در سطح منطقه بوده اند و تشکر از دوستانی که در معرفی این گونه افراد تلاش می کنند.

  سپاس

 14. با سلام خدمت دوستان گرامی . کار بسیار بسیار ارزنده ای را انجام دادید امیدواریم از این دست کارها در برنامه های کاریتان باشد

  1. سلام

   اولا از همراهی همیشگی شما کمال تشکر را داریم و در ضمن جز برنامه های کاری سایت بندپی قرار گرفته معرفی بزرگان و نام آوران و از این بعد بیشتر سعی می کنیم تا این بخش را نیز به خوبی پوشش دهیم

 15. سلام بیوگرافی زیبایی از آن مرحوم بود کاش یه عکس جدید از ایشان درج می نودین خیلی بهتر بود چون شاید خیلیها به چهره او را میشناسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۲۱
 • ۱,۰۰۸
 • ۳۲,۷۴۳
 • ۳۶۷,۷۶۱
 • ۸,۱۵۳,۰۹۲
 • ۱۰۵,۱۷۸
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۳
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱