سایت بندپی Bandpay.ir

جشن عروسی سنتی در بندپی / گزارش تصویری

پنج شنبه و جمعه هفته ای که  گذشت، جشن عروسی حسن علی تبار؛ هنرمند موسیقی و نوازنده مطرح نی که خود اهل بندپی است، به صورت سنتی و با اجرای چند آیین قدیمی از عروسی های بندپی برگزار شد.

سایت بندپی – در فرهنگ مردم مازندران، مراسم ازدواج و عروسی همانند سایر مناطق ایران، از جایگاه خاص و اهمیت ویژه ای برخوردار است. از دعاهای مردم در حق کودکان، نوجوانان و جوانان از جمله «داماد یا آروس بووی» گرفته تا جایی که برای سپاس گزاری و قدردانی می گفتند: «ان شاا… شمه وچون عروسی جبران هکنیم».

شاید به این دلایل مراسم جشن عروسی یکی از بهترین، شادترین و در عین حال از کهن ترین جشن ها در میان اهالی مازندران بوده است که می بایست حتما انجام می پذیرفت؛ از مناطق کوهستانی گرفته تا مناطق جلگه ای و سواحل دریای مازندران.

عروسی هایی که در سال های نه چندان دور در مناطق مختلف مازندران برگزار می شده است، در عین سادگی و کم هزینه بودن و به دور از تجملات بودن، با گردهم آوردن اقوام و دوستان و آشنایان از راه های دور و نزدیک، شادی و صمیمیت خاصی را بین آنان ایجاد می کرد و مودن را در بین خانواده ها افزایش می داد.

آیین های عروسی در بندپی صرفا فقط به روز عروسی خلاصه نمی شده اشت و روزها و حتی هفته های قبل از عروسی نیز آیین های مختلف و خاص خودش را داشت که در زمان مناسب خودش انجام می شد. «کوهِ خَوِر و کوچ وَری، خرید لباس عروسی، خیاط سَر خِنه، بارِک بزوئِن، خَرجی بار وِرینی» از جمله آیین هایی بود که قبل از عروسی در مناطق مختلف بندپی برگزار می شده است.

پس از پایان مقدمات، روز جشن فرا می رسید. جشن عروسی در گذشته بسیار مفصل بود و گفته می شود به مدت سه روز و سه شب به طول می انجامید. روز عروسی هم دارای آیین ها و آداب خاصی بود که هر کدام برای خود جایگاه ویژه و مهمی داشت. از جمله این آیین ها می توان به « دیگ سری، حِناوَنِ شو، بَختِ بِنی، زن یور، اِنار زَنون، َرجِه، دِز کِله شو، پاگشا و …» اشاره کرد.

امروزه اما بسیاری از این آداب و رسوم طی گذشت زمان دستخوش تغییراتی شده است و بسیاری از آنها به بوته فراموشی سپرده شده اند. در کمتر جشن عروسی می توان یافت که آیین های زیبای گذشته دوباره به اجرا در بیایند.

پنج شنبه و جمعه هفته ای که  گذشت، جشن عروسی حسن علی تبار؛ هنرمند موسیقی و نوازنده مطرح نی که خود اهل بندپی است، برگزار شد. این جشن شامگاه پنج شنبه در تالار با حضور هنرمدان و نوازندگان مطرح موسیقی محلی و با اجراهای متعدد موسیقی بومی مازندرانی برگزار شد.

روز جمعه 29 امرداد ماه نیز مراسم سنتی «عروس بَرون» با رنگ و بویی از گذشته و اجرای چند آیین سنتی در روستای هندوری بندپی (منزل پدری داماد) به سمت لفور (منزل پدری عروس) به اجرا درآمد. چند عکس از این عروسی در ادامه تقدیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
  • ۳
  • ۱,۰۷۱
  • ۱,۲۳۶
  • ۳۴,۹۹۹
  • ۳۶۶,۹۷۶
  • ۸,۱۶۱,۰۷۰
  • ۱۰۷,۵۵۳
  • ۷۲۳
  • ۷,۳۳۹
  • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱