سایت بندپی Bandpay.ir

تو را ای پدر آزاده ام، سپاس

سجرو به چشم خود دیده که هزاران سال است پدران سرزمینم کیله ها از او جدا می کنند و صدای چوپانان و گالشان را به گوش شنیده است و در خاطرش هنوز صدای پای آن ها را به خاطر دارد!

سایت بندپی – معصومه مهرعلی تبار : نمی دانم پدران سرزمینم را چگونه توصیف کنم. بگویم که شما به سان کوه استوار هستید و به سان دریا، جوانمرد و به سان زمین، بخشنده و مهربان و به سان آسمان آبی، آرام و به سان جنگل های سرزمینم، پر از طراوت!

اما آیا این به سان ها در شأن پدرانمان هست؟ در این صورت من کدام مظهر طبیعت را به سان دستان پر از پینه ی پدرم کنم؟ کوه، آسمان، دریا، رود، زمین، جنگل کدامیک قامت دوتا شده ی پدران سرزمینم را می زیبد؟!

پدران سرزمینم هر صبح با « روجـا » طلوع می کنند و هر غروب با ماه! پدران کارگرم هر گرگ و میش به سر کار می روند و گرما و سرما برایشان فرقی نمی کند. در عرق ریزان تابستان پدرانم آفتاب را در دسترس خود می بینند و در زمستان سوز سرما را به جان می خرند. این مردان بی ادعا قهرمانان زندگی خویش و خانواده شان هستند و بزرگترین افتخارشان این است که دستشان و خانواده شان پیش کسی دراز نیست. این مردان آنقدر بزرگ هستند که در کلام نمی آیند و آنقدر ابهت دارند که دنیا به افتخارشان بایستد.

در همین سرزمینم، بندپی، پدرانم کشاورزان ماهر و گالشان و چوپانان زبردستی هستند. همین مردان هستند که حیات بندپی به آن ها وابسته است. هر بهار « کیـله » ها به دستان توانای آن ها روان می شود و هر تابستان دانه های « بینـج » از خوشه ها جدا! به دستان توانمند آن هاست که گله های گاو و رمه های گوسفند در هر بهار و پاییز ییلاق و قشلاق می کنند و به بازوان پرتوان آنهاست که خانه ها و خانواده ها شکل می گیرند.

اگر حرف مرا باور ندارید، از « سجـرو » بپرسید. او به چشم خود دیده است که هزاران سال است که پدران سرزمینم « کیله » ها از او جدا می کنند و صدای «های های» و «هی هی» چوپانان و گالشان را به گوش شنیده است و در خاطرش هنوز صدای پای آن ها را به خاطر دارد! او همه چیز را می داند!

می خواهم به پدران سرزمینم بگویم که کوه استواری اش را از شما به وام گرفته است و دریا جوانمردی اش را و زمین بخشندگی اش را!

پدرانم نمی دانم دستان پینه بسته­تان و نگاه بلندتان را چگونه بستایم! و نمی دانم چگونه شکرگزار خدایی باشم که شما را مظهر مهربانی و سخاوت خود در زمین قرار داده است!

همین قدر می دانم که شما قهرمانان زندگی من هستید و این برایم کافیست!

* سایت بندپی میلاد حضرت علی (ع) و روز پـدر را به همه پدران مهربان و زحمتکش ایران زمین و پدران سرزمین بندپی شادباش گفته و روزهای زندگی پرخیر و برکت همراه با شادابی و تندرستی را برایشان آرزومند است.

۵ پاسخ

 1. متن بسیار جالبی بود….وقتی که متنو خوندم به این فکرکردم الان که به اینجا رسیدم ومطمئنابادعاهای پدر و مادرعزیزم بوده آیاقدرشونومیدونم یانه …آیا تونستم جبران زحکت هایشونو بکنم یا نه …واینو میدونم هرکاری توی این دنیا براشون انجام بدم کمه پس  از خداجون میخوام بهم اونقدر توان و صبر  بده که هیچ وقت احساس خستگی برای خدمت به عزیز ترین کسان زندگیم نکنم …

 2. سلام…متن بسیارجالبی بود یادزحمت ها وخستگی های بابام افتادم الان که فکرمیکنم میبینم هرچی دارم ازدعاهای پدرمادرم دارم وبه این که آیاتونستم زحمت هاشونوجبران کنم یانه ؟؟؟….

 3. سلام عالی بیه  هوای امه ببا شون  سال دیگه ویشتر دارین.همتی زنان نشا کننه وگو گسفن کار رسنه الان کرم ماری کننه اگه وشون نون که دار کل هکنن ننا وسه وحامی خنه بوشن وخله زحمت های دیگه که از چشم کوته وین اما وچون دبوشنی تا از قلب خسته وه با خبر نویم وفقط شادیر امه تگ سرخانه بوینه  وتنها امید وارزوی زندگیش خوشبخت هکردن وچونش هسته.کسی که در سکوت شو سروصدای روزبشی گوم بیه وگاه به لحظه از اما جدا بونه اون موقع فهممی اما …   ( جان ببا ته روز مبارک ته که همچون علی(ع)کوه صبر استقامتی ودر چاه دل گریه می کنی دوستت دارم. تقدیم ببا های وطنم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۱
 • ۱,۱۴۰
 • ۱,۲۳۶
 • ۳۵,۰۶۸
 • ۳۶۷,۰۴۵
 • ۸,۱۶۱,۱۳۹
 • ۱۰۷,۵۸۲
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱