سایت بندپی Bandpay.ir

” تش سو ” و ” سر رسید فاخر تبری ” منتشر شد + کاورهای آلبوم تش سو

مژده به علاقه مندان موسیقی و فرهنگ بومی مازندران. تقویم و سررسید فاخر تبری 1526 ( 1393 ) + آلبوم جدید موسیقی محلی مازندرانی تش ِ سو با صدای استاد ابوالحسن خوشرو به همراه سروده ها و شعر خوانی از شعبان نادری منتشر شد.

 

 

1) تقویم و سررسید فاخر تبری :

 

سر به سجده ی شکر گزاریم که حضور به چمنگه مازند دیار داریم و هُشیار به معرفتِ کردگار که بدین خوانِ نعمتمان نشاند …

 

"بخشی از مقدمه سررسید توسط استاد کیوس گوران"

 

 

بی شک حفظ آداب و رسوم بومی هر منطقه نیاز به رجوع  و تکرار آن در مسیر زندگی می باشد و بالطبع بار مسئولیت دوستداران به فرهنگ بومی و محلی جهت مراقبت از آن سنگین تر از دیگران احساس می شود.

 

با این باور که کار هنری برای ماندگاری هر فرهنگی شیوه ای بی بدیل می باشد لذا تولیدسررسید تبری را با آمیزه ای از هنر بومی مازندران در دستور کار قرار داده ایم تا وظیفه خود را هرچند اندک ولیکن به جهت نیاز نسل امروز و فردا انجام داده باشیم .

 

سررسید تبری 1393 شمسی و 1525 تبری ، کار فاخری است که علاوه بر روزشمار تبری دارای روز شمار شمسی ، قمری و میلادی می باشد و محتوای آن حاوی تصاویر و اطلاعاتی از هنرمندان شعر و موسیقی  و حکایات بومی مازندران است که  وجودش در منازل مازندرانی ها ضروری به نظر می رسد .

 

این کار در راستای احیا و حفظ فرهنگ و آداب و رسوم غنی بومی و محلی استان مازندران است  تا کمکی باشد برای ماندگاری داشته هایی که می رود به فراموشی سپرده شود .

 

روش خرید :

1- کتابخانه ها و مراکز فروش محصولات فرهنگی در سراسر استان مازندران

2- تماس با روابط عمومی شرکت نسیم مهر آوا به شماره : 2200698-0151

3- شماره تلفن جهت سفارش کلی و جزئی : 4674 159 0910

4- خرید اینترنتی و تحویل بصورت پستی از این لینک 


 

2) آلبوم جدید موسیقی محلی مازندرانی " تش سو " 

 

اثر تش ســـو، بازخوانی اشعار تبری شاعر عاشق، توانمند و پرکار مازندرانی شعبان  نادری و با صدای خود شاعر می باشد. همچنین اجرای آواز امیری ها وبرخی مقام های آوازی تبری با صدای سره و ناب استادکامل موسیقی آوازی مازندران ابوالحسن خوشرو می باشد؛ امید است این اثر موجب ایجاد انگیزه و علاقه ی بیشتر شعرا و ترانه سرایان گرانقدر نسبت به بازخوانی شعر و ترانه تبری  گردد.

 

 

موسیقی اصیل تبری از یک سو بر پایه ی دو مقام آوازی پر اهمیت بخش مرکزی مازندران(کوهستان ها و جلگه ی مرکزی)، امیری(تبری) و کتولی و از دیگر سو براساس نغمات و قطعات سازی که غالبا با للـه وا و سرنا اجرا می شوند بنا شده و گسترش یافته است. علاوه بر اینها شبه مقام ها و ریز مقام هایی چون چارویداری حال و کیجا جان ها  و منظومه هایی چون طالبا بر غنای موسیقی این منطقه افزوده اند.

 

 ناگفته پیداست که شعر عنصر اصلی و جدا نشدنی از موسیقی مقامی و دستگاهی ایران زمین می باشد و در بسیاری از موارد به عنوان عنصر پیش برنده ی موسیقی موجب زایش و نوآوری در چارچوب سنت های بومی و ملی شده و در نهایت باعث رشد و بالندگی فرهنگی و فکری توده های مختلف جامعه می گردد به همین جهت پرداختن به آن از اهمیت ویژه و بسزایی برخوردار است. انتظار می رود شعرا و ادبای این مرزو بوم با پرداختن هرچه بیشتر به شعر خوانی و اجرای هرچه بیشتر اشعار و ترانه های سبک های مختلف و رساندن آن به گوش مخاطب خاص و عام  بتوانند خلاء ناشی از عدم حضور  انواع شعرخوانی ها و روایت گری ها  همچون نقالی، پرده خوانی  شبیه خوانی، تعزیه و… که قرن ها در گوش و حافظه ی تاریخی ایرانیان رسوخ  کرده و در دنیای امروز تقریبا اثری از آنها یافت نمی شود را پر کنند.

 

ابوالحسن خوشرو :

به سال 1325 در شهرستان قائمشهر دیده به جهان گشود و از دانش آموختگان دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است وی از دوران  کودکی به مدد ذوق ذاتی و تشویق خانواده، شیفته ی موسیقی زادگاه خود مازندران گردید و از همان دوران به نواختن سازهایی  همچون للـه وا، فلوت، نقاره، تنبک و … پرداخت و با روی آوردن به آوازخوانی ضمن اجرای گوشه های مقامی موسیقی مازندران در قالب و فرم خاص خود به خواندن آوازهایی با ترکیبی از سنت و نوآوری، نام خود را به عنوان خواننده  صاحب سبک در ارائه روایت ها و منظومه های حماسی مازندران ثبیت کرد او تا کنون کنسرت های متعددی در داخل و خارج از کشور اجرا نموده است در این رهگذر آثاری که وی در آن سهم به سزایی داشته می توان از   افتاب ته، اساره سو، شوار، نرگیس جار، هوژبر خوانی ، تش سما   مادرمه ، رونما و … نام برد.

 

شعبان نادری رجه :

نادری شاعر طبیعت است.راوی آرزو، فراق، عشق، درد و رنج، شور و حماسه ی مردم دامنه ی البرز کوه. وی متولد فروردین 1350 در روستای رجه سوادکوه می باشد. نادری لیسانس ادبیات فارسی و معلم کودکان است. از آثار او می توان به کتاب “چشم به راه” که در بردارنده ی سروده های تبری وی است و “ کتاب کبوتر مهربان” که در توصیف جاذبه های گردشگری مازندران می باشد نام برد.

 

وی قریحه ی شاعری خویش را از جد پدری خود، مرحوم درویش نادر که از مداحان امیر المومنین (ع) بوده است به ارث برده. قالب اشعار نادری دوبیتی و مثنوی است. او مضامین عاشقانه و حماسی را به زیبایی و با استفاده از مظاهر طبیعی به هم پیوند می زند.“ وطن و مادر” از شور انگیز ترین ترانه های اوست. این هنرمند توانمند مازنی در آلبوم های  ماه تتی،،  ورف سما،  تش سما، مادرمه، سور و سما، رونما، مهربونی و… حضوری ارزشمند و در خور توجه داشته است.

 

کاورهای آلبوم ( برای مشاهده اندازه اصلی هر عکس روی آن کلیک کنید )

 

                      

          

 

 

 

روش خرید :

1- مراکز فروش محصولات فرهنگی در سراسر استان مازندران

4- خرید اینترنتی و تحویل بصورت پستی از این لینک 

۶ پاسخ

 1. دبیر جان دوست داریم خیلی دلم براتون تنگ شد یاد کلاس سوم بخیر این شعر خیلی با حال بود کتابشم هنوز دارم اهای اهای کبوتر با هم بشیم هم سفر با تو سفر چه اسان بریم به مارندران انجادارهکه لاله گل های پیله پیله

 2. برار اما غصه ی شه زبون ر خرمی بیم غصه ی شه خاک وطن بخریم خاک هر جا ادم مار (مادر) هسه که اما وره بیتمی تهرانی سیب زمینی روش و تاکسی راننده ر بروتمی . اما اتا روز فلسطین بومی وشون اسرائیل .
  امه شبکه ی صدا وسیما ونه اسم طبرستان هسه اصلش فارسی غلیظ گب زننه اتی ترش خیار دسوری .
  امه زبون شبکه ی دله فقط خنه ی سر خاره .یا برهان درو یا نوروز . امه شهر های دله جوونای یا فاش خانه هادن یا خد به خد ره مسخره هاکنن مازنی گب زننه . باز شمه خنابدون

 3. سلام
  ان شاالله تموم مازرونی های خنه ای دله اتا ازین سررسیدها دووشه تا نسل جدید هم درباره تقویم تبری اطلاعات کسب هاکنه …
  البته امیدوارمی شبکه ی تبرستانی دله هم فعالیت در راستای معرفی گاهشمار تبری انجام بووشه لااقل آخر اخبار که تقویم و اوقات شرعی ره اعلام کننه در کنار تقویم میلادی و شمسی و قمری اعلام هاکنن مثلا فردا طبق تقویم تبری چندم هسّه! البته این خیال باطلی هسّه!!!
  چون وقتی اخباری دله به زوون مازرونی گب نزننه چه انتظاری دارمی که تقویم تبری ره معرفی هاکنن؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۲
 • ۷۷۷
 • ۱,۰۸۴
 • ۳۴,۸۰۵
 • ۳۶۵,۱۶۶
 • ۸,۱۶۵,۳۳۴
 • ۱۰۸,۸۶۹
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱