سایت بندپی Bandpay.ir

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم ” ایران زمین “

بیژن بیژنی هنرمند موسیقیدان و خوشنویس در سوم خرداد سال 1332 در روستای فکچال از توابع یخش بندپی غربی به دنیا آمد. + معرفی کامل و پخش آنلاین آثار – در ادامه با سایت بندپی www.Bandpay.ir همراه باشید.

بیژن بیژنی هنرمند موسیقیدان و خوشنویس در سوم خرداد سال 1332 در روستای فکچال از توابع بخش بندپی غربی به دنیا آمد. بیژن بیژنی، از لحاظ تبارشناسی عضوی از خانواده‌ ی بزرگ و پردامنه‌ ی بیژنی‌ها در بابل است اما خود او از آن زمان که به تهران هجرت کرده و در سایه‌ ی مجاهدت هنری و همنشینی با مشاهیر موسیقی و خوشنویسی کشور، شهرت و وجاهتی درخور کسب کرده، به نشانی و آدرسی از نسل جدید بیژنی‌ها تبدیل شده‌است که در گوشه و کنار کشور در عرصه‌ها‌ی وسیع ادبیات، شعر، موسیقی، نقّاشی، خوشنویسی، کاریکاتور، مجسمه‌سازی و… فعالیت می‌کنند و شگفتی خلقت را در وراثت قریحه‌ی هنری به نمایش می‌گذارند.

بیژن بیژنی علاوه بر اینکه در خوشنویسی که از هنرهای اصلی این طایفه بزرگ است، دستی بسیار توانا بر قلم دارد، در موسیقی هم استاد است و همکاری وی با بزرگان موسیقی ایران زمین همچون استاد کامبیز روشن روان، کامکارها (برادران کامکار)، استاد محمد سریر، اسماعیل واثقی، اسماعیل تهرانی و… زمینه انتشار آثاری شده اند که در زمره بهترین های موسیقی دستگاهی ایران هستند.

از آثار موسیقیایی که از بیژن بیژنی منتشر شده است می توان به آلبوم های " نهانخانه دل، ایران زمین، افسانه سرزمین پدری ام، آینه در آینه، سیب سرخ خورشید، آفتاب خوبان، صدای شاعر، چهار فصل، مژده باران، نای و نی، رویای رنگین و گل به دامن  " اشاره کرد.

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم " ایران زمین "

نام : بیژن بیژنی

تولد : ۳ خرداد ۱۳۳۲

محل تولد : روستای فکچال ، بندپی غربی

فعالیتهای هنری : موسیقی سنتی ایرانی و خوش نویسی

سازها : آوازخوانی

آثار موسیقیایی ( آلبوم ها ) : نهانخانه دل – ایران زمین – افسانه سرزمین پدری ام – آینه در آینه – سیب سرخ خورشید – آفتاب خوبان – صدای شاعر – چهار فصل – مژده باران – نای و نی – رویای رنگین و گل به دامن 

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم " ایران زمین "

* در زیر خلاصه ای از متن مصاحبه ای که سازمان توسعه شهرداری بابل با استاد بیژن بیژنی انجام داده است را می خوانید. در پایان نوشته نیز می توانید آلبوم بسیار زیبای " ایران زمین " را بصورت آنلاین گوش کنید.

* لطفا خودتان را بیشتر معرفی کنید؟

تولّد من در خانه‌ی پدری‌ ام در روستای " فِکچال " ( بندپی غربی ) واقع شد که از یک ‌سو مشرف به جنگلهای سرسبز بود و از سوی دیگر به مزارع برنج و دریچه‌ی نگاه کودکانه‌ی من از آغاز، به این تابلوهای طبیعی آبا و اجدادی گشوده شد.

سال 1332، یکی از سالهای پر درد و رنج و پرآشوب ایران، سال تولد من است.

پدرم سر دفتر و کشاورز بود. خطّ خوشی هم داشت. وضعیت معیشتی شان در میان روستاییان بد نبود، ولی ساده‌زیستی و درویشی ایشان زبانزد همگان بود. دو برادر و چهار خواهر هستیم. برادرم فرهنگی و معلّم است و در آموزش و پرورش تدریس می‌کند. خواهرانم همه خانه‌دار هستند. دوران کودکی من، زمانی که به مدرسه می‌رفتم، تمام لحظاتش پر درد و خاطره‌انگیز است. بد نیست همشهریان عزیز بدانند در تکیه‌ی "عبدالحسین‌خان" با بنای زیبای قاجاری مقریکلا دوره‌ی دبستانم را به پایان رساندم. روستای ما مدرسه نداشت. به ‌ناچار باید روزی 20 کیلومتر در رفت‌وآمد می ‌بودیم تا به دبستان مورد ‌نظر می‌رسیدیم. با امکانات محدود آن سالها براستی کار دردآوری بود.

جهت ادامه‌ی تحصیل به دبیرستان آیت‌الله نوری رفتم. در آنجا با دوستان و هنرمندانی آشنا شدم که بعدها رفقای گرمابه و گلستان هم شدیم. ازجمله‌ آقایان حسین گلبابازاده (گلپا) و عبدالرضا کیانی‌نژاد (مازیار) خواننده که شش سال دبیرستانم با این دو هنرمند گذشت. در آن سالها خوشنویسی من به آواز پیشی داشت، ولی عاشق هر دو هنر بودم. الآن سالهاست که از آقای حسین گلبا خبری ندارم. گویا در ایتالیا زندگی می‌کند. ولی مازیار در میان ما نیست. یادش گرامی‌بـاد!

با نقّاش صـاحب‌نام دیگری هم دوستی عمیق داشتم و در آتلیه‌ی زرد، جنب مسجد رانندگان، با او همکاری می‌کردم؛ استاد محمّدرضا یحیایی که هنرمند توانایی در روزگار ماست و الآن در فرانسه زندگی می‌کند. هرچند در کتابش از دوستی با من یادی نکرد ، به رسم هنرمندان سلف، خاطرات با او را دوست می‌دارم. دوست دیگری هم دارم که از همنسلان من در دوره‌ی دبیرستان و نقّاش قابلی است؛ آقای مهدی علی‌زاده که با او هم بسیار زندگی کردم. در آن‌زمان پرتره‌ساز توانمندی بود و ساخت و ساز خوبی هم در نقّاشی داشت. امروز هم نقّاش مطرحی است و بسیار تلاش می‌کند. دوست نقّاش و باصفای دیگری هم دارم که به اندیشه و ساده‌زیستی و بی‌آلایشی او مباهات می‌کنم. ایشان هنرمند عزیز و ارجمند آقای احمد نصراللّهی است که دلهای ما هنوز به هم پیوند دارد. احمد سعی کرده جانمایه‌ی نقّاشی‌اش را معرفت قرار دهد. ادا و اصول بسیاری از آرتیست‌های حاضر را ندارد. خودش هست. همواره همنشینی با او برایم دوست‌‌داشتنی است. هروقت به بابل می‌روم مشتاق دیدارش هستم. آقای مهدی فلّاح هم دوستی بود که در آن سالها خوشنویسی را تازه آغاز کرده‌بود و امروز خوشنویس مطرحی است. برای او هم آرزوی موفقیت می‌کنم

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم " ایران زمین ".

* چه زمانی ازدواج کردید؟

من در سال 1377 ازدواج کردم. همسرم گرافیست است و در انتشارات سروش صدا و سیما  کار می‌کند. ایشان انسان دقیق و مهربانی است و در کارهای هنری بسیار همراه و هماهنگ من است.

*استاد! در آینده به فرزندان‌تان هم توصیه می‌کنید که به صورت حرفه‌ای وارد هنر شوند؟

اگر جوهر هنری در فرزندم ببینم او را نهی نمی‌کنم که یکی از رشته‌های هنری را به‌ درستی بیاموزد. البته او باید خود اختیار کند. به‌ قول حضرت مولانا " عشق آمدنی بود، نه آموختنی". باید به جانمایه‌ی هنر که همانا عشق است برسد.

* چه‌کسی ذوق هنری موسیقی و خوشنویسی را در شما کشف کرد؟

خانواده‌ی ما به خوشنویسی و شعر مشهور هستند، ولی دیدن آثار خوشنویسی عمویم، زنده‌یاد استاد محمد بیژنی، که در خطّ نسخ صاحب ‌نشانه بود، در شکل‌گیری و علاقه‌ی من به سمت‌وسوی خوشنویسی بی‌تأثیر نبود، هرچند در خوشنویسی من از ایشان تعلیم نگرفتم. خدایش بیامرزد! موسیقی در حقیقت در من خودجوش بود. قبل از انقلاب با توجّه به موسیقی گلهای رادیو علاقه‌ام دو چندان شد. برنامه‌ی گلهای رادیو هنوز جزو ماندگارترین موسیقی‌های روزگار ماست. در آن‌سن و سال قدرت تحلیل این موسیقی فاخر را نداشتم، ولی احساس می‌کردم این موسیقی ارکسترال که از موسیقیدانها و آهنگسازان صاحب‌نام پخش می‌شد، از مقوله‌ای دیگر و بسیار قابل اعتناست. بعد از انقلاب، دوستی با خانواده‌ی هنرمند کامکارها، امکان شناخت بیشتر را برایم فراهم آورد. اوّلین آلبوم موسیقی من با نام "" افسانه‌ی سرزمین پدری‌ام"" بر روی شعر عطار و با آهنگسازی ارسلان کامکار با ارکستر سمفونیک تهران، آغازی بود که من به جامعه‌ی موسیقی به طور جدّی آشنا شوم. در حقیقت معرّفی من با دنیای موسیقی از طرف خانواده‌ی کامکارها بود.

* برای رسیدن به درجات بالای هنر باید مرارتهای فراوانی را تحمّل کرد. از سختی‌هایی که در این وادی پشت‌سر گذاشته‌اید بگویید.

برای رسیدن به تعالی هنر، به‌ هر حال باید آداب و آیین آن را شناخت. هیچ اثر‌گذاری بدون درد و رنج و شناخت به جامعه‌اش متعالی نشد. باید شاگردی روزگار کرد. تا آنجایی‌که به یاد دارم از نوجوانی، تمام دقایقم با هنر و هنرمندان گذشت. در حقیقت برای رسیدن به هنر ناب، سر از پا نمی‌شناختم. جوانان باید بدانند برای رسیدن به هنر و هنرمند شدن، دوست‌داشتن کافی نیست. باید دانش و معرفت هنری داشته‌باشند. باید آگاهانه و با شناخت و جامعه‌شناسی کامل، به قلمرو هنر راه پیدا کنند.

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم " ایران زمین "

* شما خود را بیشتر خوشنویسِ خواننده می‌دانید یا خواننده‌ی خوشنویس؟

این جواب را به‌عهده‌ی دوستداران آثارم می‌گذارم. البته باید عرض کنم هنر خوشنویسی را زودتر آغاز کردم، ولی بخشی از جوانی و روزگارم با موسیقی سپری شد. خط و موسیقی ایرانی خویشاوندان نزدیکی هستند که هردو با عوالم معنا سازگاری دارند، بویژه با تعریفی که من از موسیقی و خط دارم.

* درعرصه‌ی خوشنویسی از محضر چه استادانی بهره گرفتید؟

زمانی که در بابل زندگی می‌کردم، به صورت مکاتبه‌ای از استادان سیّد حسین میرخانی و سیّد حسن میرخانی تعلیم می‌گرفتم. حدود یک سال و اندی هم از کلاس استاد امیرخانی بهره گرفتم. از دوستی و همنشینی هنرمند پرآوازه زنده ‌یاد رضا مافی هم بی‌نصیب نبودم. دیدن آثار زیبای ایشان بویژه سیاه‌ مشق ‌نویسی توأم با رنگ، نگاه نوینی در من ایجاد کرد. روحش شاد باد! از خوشنویسان گذشته آثار میرعماد، خوشنویس طراز اوّل دوره‌ی صفویه و همین‌طور از سیاه ‌مشق ‌های میرزا غلامرضا اصفهانی، خوشنویس زبردست دوره‌ی قاجاریه، همواره لذّت بردم و مدّتی روی این شیوه‌ها کار کردم.

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم " ایران زمین "

* در مورد سبک کارتان در عرصه‌‌ی موسیقی توضیح دهید.

در سالهای نخستین انقلاب، یک‌ نوع موسیقی از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد و آن ‌هم موسیقی سنتی بود. وزارت ارشاد به‌ غیر از موسیقی سنتی مجوزی صادر نمی‌کرد. در آن سالها من با دکتر کامبیز روشن ‌روان، استاد دانشگاه، آهنگساز و پژوهشگر معاصر، به این باور رسیدیم که نسل جدید نیاز به موسیقی شادتر و با طراوت‌تری دارد . آلبومی را طراحی کردیم که هویت موسیقی ایرانی به درستی در آن نشان داده ‌شد. در حقیقت در پی کاری بودیم که ملهم از موسیقی ایرانی و  با ساختار کلاسیک و ملّی  باشد و از ردیف دستگاهی ایران دور نباشد. در نهایت "نهانخانه‌ی دل" را تدارک دیدیم که قطعه‌ی محلّی "نوایی" که ملودی معروف جنوب خراسان (منطقه‌ی خواف و بیرجند) است، ضبط و از سوی انتشارات سروش منتشر شد که اقبال موسیقی ‌دوستان را به‌همراه داشت و از 18 ‌سال پیش تا به امروز، جزو آلبومهای موفق و پرفروش ایرانی بوده است. در این اثر تمام مشخصاتی که عرض کردم، رعایت شده است.

این شیوه‌ی ارائه‌ی آثار در حیطه‌ی موسیقی ملی قرار می‌گیرد. ضمناً در این ارکستر از سازهای کلاسیک غربی و سازهای ایرانی و ساز محلّی دوتار استفاده هم شده است.

* آشنایی و ارتباط شما با آهنگسازان بزرگی چون کامبیز روشن‌روان، محمد سریر، اسماعیل واثقی، اسماعیل تهرانی و کامکارها چگونه بود؟ با کدام‌ یک از آنان بیشتر همساز و دمساز بوده‌اید؟

سالها بود که با خانواده‌ی هنرمند کامکارها معاشر بودم. در دیدارهای خانوادگی با ساز اردشیر کامکار که نوازنده‌ی کمانچه است، قطعاتی را اجرا می‌کردم. در آغاز این آشنایی، آنها نمی‌ دانستند که من آواز هم می‌خوانم. تا اینکه آلبوم " افسانه‌ی سرزمین پدری‌ام " با آهنگسازی ارسلان کامکار و همراهی ارکستر سمفونیک تهران ضبط شد. قطعه‌ی"شوریده‌ دل" که بر روی شعر عطار تصنیف شد، به من پیشنهاد گردید که آن را اجرا کردم. این کار در حقیقت شروع فعّالیت حرفه‌ای من در عرصه‌ی موسیقی بود.

* ساز تخصصی شما چیست؟

مدّتی در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی، خدمت هنرمند ارجمند آقای داریوش پیرنیاکان مشق سه‌تار کردم و مدّتی هم در خدمت استاد جنگوک در کانون چنگ تعلیم گرفتم، ولی بعدها رهایش کردم. دنبال فرصتی هستم که دوباره شروع کنم.

* فکر نمی‌کنید به‌عنوان یک هنرمند مازندرانی باید بیشتر در زمینه‌ی گسترش نغمه‌های مازندرانی فعّال باشید؟ به‌نظر می‌رسد انتشار چند قطعه در این حیطه کافی نباشد.

آثار موسیقی من بیشتر در زمینه‌ی ارکسترال است و در محدوده‌ی موسیقی ملّی قرار می‌گیرد. به موسیقی بومی مازندران، دوستان هنرمندم که در مازندران زندگی می‌کنند، باید بیشتر بپردازند، از جمله هنرمند ارجمند جناب آقای محسن‌پور و آقای خوشرو و دوستان گروهشان. کارهایی هم منتشر کرده‌اند که شنیدنی است. وظیفه‌ی من کار دیگری است که در این سالها منتشر کردم و اقبال عمومی مردم ایران را درپی داشت.

* و سخنی با همشهریان بابلی؟

در درجه‌ی نخست، هنرمندان شهرشان را دوست داشته باشند و حمایت کنند. عرض کردم که هنرمندان نگین انگشتری سرزمین‌شان هستند. باید قدرشان را دانست. شهر ما در عرصه‌های مختلف هنرمندان صاحب‌نامی دارد. حیف نیست که نسل جوان شهر ما این پیام‌آوران و سفیران فرهنگی و هنری شهرشان را نشناسند؟

بیژن بیژنی ؛ معرفی + دانلود آلبوم " ایران زمین "پخش آنلاین و دانلود آلبوم بسیار زیبای ایران زمین اثر استاد بیژن بیژنی

1- گلِ نار

2- تو بِمان

3- یا مولا

4- بانو جان ( ملودی مازندرانی)

5- لیلا 

6- بی قرار

7- گل پامچال ( ملودی گیلانی )

8- زلفای یارم بی نظیره

گزارش معرفی استاد بیژن بیژنی در تاریخ 16 اسفند 1393 در سایت بندپی www.Bandpay.ir منتشر شده است.

۱۸ پاسخ

 1. بینهایت به صدای اقای بیژنی علاقه مندم درحقیقت با شنیدن ترانه استاد زندگی میکنم.کاش میشد اگرکنسرتی دارند مطلع شوم.تهران نیستم.

 2. عاشق استاد بیژنی هستم .دستانش از هنر جاری،وصداش از موسقی لبریز،واندیشه اش بلند.همیشه ایام مثل رود جاری وسیراب کننده

 3. ضمنادوستان،ایشون به موسیقی نواحی هم پرداختند امابااشعارفارسی، مثل همین آلبوم ایران زمین……مازندرانی خوانی رو بسپرید به خواننده های فولکلوریک. هرکسی دریک زمینه ای تاثیرگذارتره…..

 4. سلام….همین حالادارم به آلبوم حرفی دیگر گوش میکنم….به به،مثل همیشه کارهای جناب بیژنی ،شنیدنیه……باصدای لطیفشون.

 5. با سلام و ارزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای استاد عزیز و گرانقدر که یاداور خاطرات زیبای موسیقی با نوار کاست رو برام تداعی میکنن از طرف من به استاد بفرمایید.جای خالی صدای گرم و دلنشین شما در عرصه موسیقی کشور شدیدا حس میشه. ما طرفداران و دوستدارانتون رو از وجود نازنینتون بهره مند سازید باتقدیم خالصانه ترین ارادت ها از مشهد

 6. با درود به همگی دوستان و هنروران و هنردوستان ،
  در پاسخ به دوستانی که از جناب استاد بیژنی گله‌مند هسند که چرا آهنگ مازندرانی اجرا نکرده‌اند ، عرض می‌کنم که ،
  ضمن اینکه به نگین سرسبز میهنمان ، مازندران گرامی ، عشق می‌ورزم ، ولی ،
  {همه جای ایران سرای من است}
  ناگفته پیدات که استاد بیژنی هم پیرو همین مقوله هستند .
  پیروزی و بهروزی همگان را از پروردگار بزرچگ خواهانم .

 7. استاد بیژن بیژنی خود نیز همچون طبیعت بندپی از شاهکارهای آفرینش هستند. وجود نازنینشان با هنرهای نابی که دارند باعث افتخار و سربلندی ایران زمین و از بهانه های انکارناپذیر انسان برای ادامۀ زندگی علی رغم همۀ رنجها و نومیدی هاست. از صمیم دل برایشان و برای همۀ عزیزانشان آرزوی سلامتی و سرافرازی دارم. از دست و زبان که برآید کز عهدۀ شکرش به درآید؟

 8. سلام محضرهم هنرمندان مخصوصااستادمحترم جناب اقای بیژنی ایشالاکه هرکجاهستین موفق وموفق ترباشید…خیلی متشکرازمدیریت سایت بندپی واقعامطالب به جاخواندنی داره من که لذت میبرم ارزوی توفیق وموفقیت شما دوستان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۱
 • ۳۱
 • ۱,۰۰۸
 • ۳۲,۷۵۳
 • ۳۶۷,۷۷۱
 • ۸,۱۵۳,۱۰۲
 • ۱۰۵,۱۸۳
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۳
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱