سایت بندپی Bandpay.ir

بندپی ها ، آیین کهن 26 عید ماه را گرامی داشتند

به همت جمعی از جوانان و اهالی محله کوهپایه سرا، یکی از آیین های جشن 26 عیدماه گرامی داشته شد. / گزارش و گزارش تصویری

سایت بندپی – به همت جمعی از جوانان و اهالی محله کوهپایه سرا، یکی از آیین های جشن کهن 26 عیدماه گرامی داشته شد.

به گزارش سایت بندپی، 26 عیدماه به عنوان یکی از جشن های ملی و میهنی مردم ایران به ویژه ساکنان مناطق البرز از جمله استان مازندران، از قدمت بسیار دیرینه ای برخوردار است.

این جشن یادآور پیروزی «فریدون» بر حاکم ظالم «ضحاک ماردوش» و در بندکردن آن در دامنه کوه دماوند است و نماد پیروزی خیر بر شر که از سالیان دراز برگزار می شده و دارای آیین های مختلفی بوده است.

از جمله آیین های این جشن می توان به «روشن کردن شمع بر سر مزار رفتگان، روشن کردن شمع کنار چشمه، پخت و پخش خوراکی و شیرینی های مختلف محلی، افروختن آتش بر دیوار یا محوطه خانه یا بالای محلی مرتفع یا کوه ها، برگزاری بازارهای محلی، دید و بازدید و برگزاری کشتی پهلوانی لوچو و…» اشاره کرد که متأسفانه به دلیل کمرنگ شدن برگزاری این آیین ها و عدم توجه به آیین های اصلی این جشن کهن، امروزه برخی ها فقط کشتی لوچو را نماد 26 عیدماه می دانند در حالی که کشتی پهلوانی که نماد قدرت و زورآزمایی است، تنها یکی از بخش های این جشن بوده است که امروزه به دلیل بی توجهی به فراموشی رفته است.

اهالی محله کوهپایه سرا بندپی، بعد از چند سال دوری از این آیین ها، در عصر روز پنج شنبه به همت جوانان محل آیین «رفتن بر سر مزار مردگان و روشن کردن شمع» یا «عید مردگان» را همراه با انجام برنامه هایی دیگر به اجرا درآوردند که گزارش این روز را در ادامه می خوانید.

برنامه از ساعت 16:30 دقیقه در گورستان محل برگزار شد. ابتدا جمعیت کمی در محل حاضر بودند اما رفته رفته بر تعداد جمعیت افزوده شد. مردان و زنان محل هر کدام بر سر مزار رفتگان خود می رفتند و با روشن کردن شمع و شستن قبر و خواندن قرآن بر سر مزار آنان، یاد عزیزان از دست داده خود را گرامی داشتند.

اما در ورودی گورستان، برنامه های دیگری هم اجرا شد. در بخش اول مجری برنامه آقای حسین خانزاده، به بیان مختصری از تاریخچه جشن 26 عید ماه و آیین های اصلی این جشن پرداختند. در ادامه آقای حجت الاسلام علیزاده دقایق کوتاهی را به سخنرانی پرداختند و از جوانان و کسانی که در برگزاری این مراسم نقش داشتند تقدیر نمودند.

ادامه برنامه با شعرخوانی محلی توسط دو تن از شاعران محلی سرای منطقه ادامه یافت تا اینکه در ادامه «امیری خوانی» برگزار شود. امیری خوانی با نوازندگی للـه وا توسط آقای کریمی و خوانندگی 3 تن از عزیزان برگزار شد که بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

با تاریک شدن هوا ، چند تن از جوانان محل مشعل هایی که از پیش برای پایان برنامه آماده کرده بودند، در بخشهای مختلفی از گورستان و بر بالای مزارها روشن کردند تا یکی دیگر از آیین های این جشن که همانا «آتش افروزی» بوده و تا سالهایی نه چندان دور در بیشتر نقاط بندپی و در همین محل به قوّت اجرا می شده و در حال حاضر فراموش شده است، دوباره احیا شود.

گزارش تصویری سایت بندپی را از برنامه این روز می بینید:

Pasdashte 26 AydeMah (1) Pasdashte 26 AydeMah (2) Pasdashte 26 AydeMah (3) Pasdashte 26 AydeMah (4) Pasdashte 26 AydeMah (5) Pasdashte 26 AydeMah (6) Pasdashte 26 AydeMah (7) Pasdashte 26 AydeMah (8) Pasdashte 26 AydeMah (9) Pasdashte 26 AydeMah (10) Pasdashte 26 AydeMah (11) Pasdashte 26 AydeMah (12) Pasdashte 26 AydeMah (13) Pasdashte 26 AydeMah (14) Pasdashte 26 AydeMah (15) Pasdashte 26 AydeMah (16) Pasdashte 26 AydeMah (17) Pasdashte 26 AydeMah (18) Pasdashte 26 AydeMah (19) Pasdashte 26 AydeMah (20) Pasdashte 26 AydeMah (21) Pasdashte 26 AydeMah (22) Pasdashte 26 AydeMah (23) Pasdashte 26 AydeMah (24) Pasdashte 26 AydeMah (25) Pasdashte 26 AydeMah (26) Pasdashte 26 AydeMah (27) Pasdashte 26 AydeMah (28) Pasdashte 26 AydeMah (29) Pasdashte 26 AydeMah (30) Pasdashte 26 AydeMah (31) Pasdashte 26 AydeMah (32) Pasdashte 26 AydeMah (33)

۵ پاسخ

 1. زندگی راه درازیست ، حریفش مرگ است

        عمر یک غصه و پایان ظریفش مرگ است

              زیستن پرسش سختیست که عمری با ماست

                   پاسخ منطقی و نرم و لطیفش مرگ است

                          این طرف رهگذری ، نام عزیزش انسان

                                   آن طرف همسفری ،اسم  شریفش مرگ است

                                            داغ یاران سفر کرده چه سنگین داغیست

                                                     داغی آن گونه که یک سوز خفیفش مرگ است

                             زندگی یک غزل نیمه تمام است ای دل

                            که به هر وزن بگوییم ردیفش مرگ است.

  بیائیم با هم مهربانتر باشیم

  به یاد آنان که در بین ما نیستند و ما همیشه به آنها مدیونیم-به یاد آنان که بودند ،راه می رفتند ،می خندیدند و به یاد آنان که خاطره داشتند که خاطره ساز بودند

 2. به نظرم بازم باید ازینکاراتو بندپی انجام بشه تانزاریم همین چندتااز آیین وآداب رسومایی که برامون مونده فراموش شن!!!
  درضمن تشکرمیکنم ازکسانی که درتشکیل این مراسم نقش داشتند.امیدواریم کارشون همچنان ادامه داشته باشه!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۱
 • ۱,۰۷۳
 • ۱,۲۳۶
 • ۳۵,۰۰۱
 • ۳۶۶,۹۷۸
 • ۸,۱۶۱,۰۷۲
 • ۱۰۷,۵۵۴
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱