سایت بندپی Bandpay.ir

زمان برگزاری مراسم آیینی کشتی لوچو 26 عید ماه بندپی + موسیقی مازندرانی

بازدیدها: 2

زمان برگزاری کشتی سنتی لوچو بندپی در روستاهای ییلاقی نیراسم،لهه و شیخ موسی اعلام شد + مراسم آشپزی سنتی و امیری خوانی در روز عید فطر در روستای ییلاقی نیراسم.

آشنایی با کشتی پهلوانی لوچو مازندران :

کشتی از جمله ورزش‌هایی است که روحیه پهلوانی را در ورزشکار می‌افزاید و راه و رسوم مردانگی را دیکته می‌کند.

 کشتی لوچو ورزش سنتی و باستانی استان مازندران است که به  ورزش پهلوانی لوچو نیز شهرت دارد و از دوران بسیار دور،‌جایگاهش را در فرهنگ و باور‌های ارزشی مردم مازندران تثبیت کرده است.

لوچو از دو کلمه هم وزن لو و چو ترکیب شده است که هر یک دارای معنی جداگانه است لو به معنای لبه و کنار چیزی و واژه چو به معنی چوب است لذا لوچو به لبه چوب اطلاق می‌شود.

 در اصطلاح، لوچو به چوب بلند،‌با طول تقریبی سه متر  و قطر حدود 6 تا12 سانتی متر گفته می‌شود که پارچه خلعتی بر بالای آن بسته می شود این جوب در محل برگزاری کشتی نصب و پارچه روی آن افراشته می شود و مجموعا به صورت سمبل و نشانه مسابقات کشتی محسوب می شود.

در مسابقات بزرگ و رسمی که جوایز  و هدایا گوسفند و گاو می باشد به پای چوب لوچه بسته می شود. این کشتی در حالت رسمی خود در ایام بیکاری روستاییان در یک یا چند متوالی که ممکن است به دو هفته نیز برسد و بیشتر در اعیاد مذهبی و ملی و قبل و بعد از نشانه و یا پس از درو کردن شالی ونیز به هنگام تشکیل بازار های محلی و عروسی ها انجام می شود. برگزار کنندگان مسابقه بیشتر پیشکسوتان و ریش سفیدان و معتمدان محلی هستند. بزرگان منطقه پس از فراهم کردن مقدمات زمان و مکان مسابقه را تعیین و آنرا به اطلاع محلات همجوار و نیز پهلوانان و مردم سایر بخش‌ها و شهرستان ها می رسانند.

هزینه برگزاری مراسم و نیز جوایز کشتی گیران توسط اهالی یک یا چند روستا تامین و پرداخت می شود. کشتی لوچو را از یک تا سه نفر از پیشکسوتان این رشته داوری می کنند. داور یا داوران را که در وسط میدان مراقب انجام کشتی بوده و در محوطه مسابقه قدم می زنند میان مج می گویند. کشتی با مراسم اولیه و مبارزه طلبی و حریف خواهی یکی از پهلوانان آغاز می شود .

در این کشتی هر یک از طرفین می کوشند تا یک یا چند نقطه از بدن حریف را به زمین بزنند. کشتی گیری که در خطر می افتد با زدن کف دو دست به هم از ادامه مسابقه  خودداری می نماید اما حق خارج شدن از زمین را ندارد. اساس کشتی لوچو بر جنبه های پهلوانی احترام به حریف ، پرهیز از تکبر و خود خواهی ، رعایت ارزش های اسلامی و اخلاقی استوار است لذا هرگونه ضربه زدن به کتف،گرفتن گوش یا گرفتن انگشت دست سر چنگ و ضربه زدن با کف دست به بدن یا سر حریف، گرفتن گوشت بدن و یا آسیب رساندن عمدی خطا محسوب می شود.

برنده نهایی این کشتی جوایز خود را که به پای چوب لوچو بسته شده برداشته و چوب لوچو را بر دوش گرفته به نشانه پیروزی همراه با اهالی روستا و همراهانش به محل خود می برد.

رسم است که در آغاز این مسابقه ساز و دهل نواخته می‌شود که حالت اعلان برگزاری مسابقه را دارد. به اعتقاد بیشتر کارشناسان ، کشتی لوچو، کشتی آزاد نیست. کشتی لوچو از زمانی که با کشتی آزاد آمیخته شد اصالت خود را از دست داده!

حتی لباسهای سنتی لوچو از یادها رفته و به شکلهای گوناگون درآمده است. لباس سنتی لوچو از بند و شلوار مخصوص تشکیل و گاهی با کیسه‌های ضخیم دوخت میشد که اصطلاحاً به شلوار چاقا و کرباس معروف بود و وقتی پهلوان بند آن محکم می گرفت، پاره نمی‌شد و پهلوان از این طریق قدرتش را به نمایش می‌گذاشت امروزه به دلیل ازبین رفتن این لباس نمی‌شود از فنون بند و پس استفاده کرد.

البته شایان ذکراست، درگذشته پهلوان حرمت و شخصیت خاصی داشت و اگر کسی از حریف شکست می‌خورد به مدت یک سال حق کشتی گرفتن با او نداشت و به اصطلاح پهلوان، پهلوان می‌ماند اما درحال حاضر این مسابقات به صورت دوره‌ای برگزار می شود و حریفان هر هفته چند بار به مصاف هم می روند.

کشتی لوچو از ورزشهای پهلوانی و سنتی مازندران است که همه ساله مردم زیادی همزمان با 26 عید ماه فرس قدیم که متاسفانه در این سال ها به اشتباه 28 تیرماه خورشیدی در آیینی که به جشن مردگان معروف است با تهیه غذا و خوراکی‌های محلی، در مزار اهل قبور به شادمانی و سرور می‌پردازند. در حین برگزاری این جشن مسابقات کشتی سنتی لوچو هم برای شناسایی پهلوان‌ترین فرد منطقه اجرا می‌شود.

البته گفتنی است، لوچو متعلق به همه مازندرانی‌ها بوده و در ماه های اخیر با ثبت لوچو که با قدمت 1600ساله هنوز در کشور ثبت نشده بود ، ثبت شد و بر اساس تقویم چهار ساله امید این است که در سال 93، شاهد نخستین دوره مسابقات بین‌المللی کشتی ‌لوچو در مازندران و ثبت بین‌المللی کشتی لوچو باشیم.

به گزارش سایت بندپی ، طبق سال های گذشته معمولا این آئین سنتی در تاریخ 28 تیرماه که به اشتباه آن روز را برابر با 26 عیدماه فرس قدیم می دانند برگزار می شد اما امسال به علت همزمانی با ماه رمضان تغییراتی در تاریخ برگزاری آن به وجد آمد.

کشتی سنتی لوچو در بندپی در چهار نقطه ییلاقی ( حاجی شیخ موسی ، لهه ، نیراسم و گلیرون ) و همچنین امامزاده حسن در سرحد ییلاقات بندپی و آلاشت سوادکوه برگزار می شود و تاریخ برگزاری آن از چند روز قبل به اطلاع مردم می رسد.

در سال 93 به اعتقاد مردم بندپی که سایت بندپی نیز به آن پایبند بوده 26 عیدماه فرس قدیم مصادف بوده است با 23 تیرماه خورشیدی که می بایست کشتی سنتی لوچو در آن تاریخ برگزار می شد.

همچنان که در چندین سال نه چندان دور پهلوانان نامی بندپی همچون پهلوانان زنده یاد مرحوم حسینجان خدابخشی ، رحمت محمدی سماکوش ، رشید کریمی فیروزجائی و الله وردی علی تبار فیروزجائی و همچنین پهلوانان ارزشمند و پیشکسوت این رشته پهلوانان حاجی مهدی قلی حاجی زاده و بهمن کاظمی حاجی بدون اعلام قبلی و با اطلاع دقیق از زمان 26 عیدماه فرس قدیم به سمت ییلاق حاجی شیخ موسی حرکت می کردند تا در این آئین باستانی شرکت نمایند.

البته قابل ذکر است که در آن سال آئین کشتی لوچو فقط در محل حاجی شیخ موسی برای عموم افراد و در امامزاده حسن ما بین اهالی بندپی و آلاشت مرسوم بوده است و تنها در همین دو محل این آئین برگزار شده و شور و حال خاص خود را داشته است.

متاسفانه امروزه به دلیل این که تقویم فرس قدیم سلطه و فراگیری خود را در بین مردم از دست داده و قشر جوان اطلاعی کافی از آن ندارند، برگزاری کشتی در روز واقعی 26 عیدماه فرس قدیم دیگر معنایی نداشته و هیئت برگزاری تاریخی را برای برگزاری این مراسم به مردم اعلام می دارند.

هدف اصلی سایت بندپی برای انتشار تقویم فرس قدیم تنها گسترش و حفظ آن و همچنین آشنایی قشر جوان منطقه با این ارث آبا و اجدادی ما و وجود سندی معتبر برای آیندگان بوده است که به لطف خدا در سال های آتی نیز این تقویم از جانب سایت بندپی منتشر شده و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. امیدواریم که با استقبال اهالی بندپی قرار گیرد و اگر در قسمتی از تقویم ، اهالی توضیح خاصی خواستند، سند آن از طریق این سایت ارائه خواهد شد.

 

*** در سال 93 هیئت برگزاری کشتی سنتی لوچو تاریخ برگزاری این مراسم را به شرح زیر اعلام داشته اند:

– چهارشنبه 8 مرداد ساعت 9 صبح به بعد : روستای ییلاقی گلیرون

– چهارشنبه 8 مرداد ساعت 2 بعد از ظهر : روستای ییلاقی نیراسم

– پنج شنبه 9 مرداد صبح و بعد از ظهر : روستای ییلاقی لهه

– جمعه 10 مرداد : آستانه حاجی شیخ موسی در روستای ییلاقی شیخ موسی 

 

بر اساس تقویم فرس قدیم منتشر شده توسط سایت بندپی 10 مرداد 93 برابر است با 14 سیاماه فرس قدیم و تاریخ اصلی 26 عید ماه تبری امسال برابر بوده است با روز 23 تیر ماه 1393

 

همچنین در یک مراسم ویژه که در روز سه شنبه 7 مرداد 93 از ساعت 10 صبح در مسجد روستای ییلاقی نیراسم قرار بر برگزاری آن است، مراسم امیری خوانی اجرا شود و همچنین آش و شیرینی های سنتی پخته شود.

 

موسیقی مازندرانی پهلوون یار مازندرونی – گروه موسیقی تبری (برادران محمدی)

DSC00982

پخش آنلاین و دانلود با لینک مستقیم :

[dewplayer:http://bayanbox.ir/view/4238580187530900084/Tabari-Ensemble-Pahlevon-Yare-Mazerooni-Ebad-Kamal-Mohammadi-www.Bandpay.ir.mp3]

دانلــود

۳ پاسخ

 1. لوچو یعنی رفتارومنش پهلوانی    باشدکه انشاالله کشتیگیران فعلی منطقه منش پهلوانان سابق بندپی را سرلوحه ی کشتی خود قرار دهند.   (پهلوانان هرگز در خاطر مردم نمیمیرند).  تشکر ازمدیریت سایت بخاطرمعرفی کشتی لوچو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۱,۰۲۴
 • ۱,۲۷۸
 • ۳۷,۵۲۱
 • ۲۶۴,۸۸۰
 • ۷,۹۷۴,۳۱۱
 • ۶۵,۰۵۶
 • ۷۲۸
 • ۷,۲۸۸
 • ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰