سایت بندپی Bandpay.ir

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی

بازدیدها: 12

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی از علمای بزرگ علوم دینی و عارفی برجسته در کلام و تفسیر و شعر و ادب بوده است. وی در سال ۱۳۲۴ق، به زادگاه نیاکانی اش بابل آمد و به تدریس، وعظ و اقامه جماعت پرداخت و از مراجع تقلید گردید.

سایت بندپی – آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی؛ از علمای شیعی متبحر در فلسفه مشاء، فقه و اصول، کلام و تفسیر و شعر و ادب در قرن چهاردهم هجری قمری بود.

شیخ محمد صالح علامه مازندرانی؛ فرزند شیخ فضل الله علامه قاسمی گروی و  نوه ی ملا محمدحسن بندپئی است که در ۲۸ رجب سال ۱۲۹۸ هـ.ق در شهر مقدس کربلا دیده به جهان گشود.

خاندان ایشان اهل علم و دانش و تقوا بودند. جد اعلای ایشان مرحوم آیه الله آقا شیخ معین الدین قاسمی گروی علامه مازندرانی؛ از فقیهان معروف عصر خود و از دست پروردگان علامه مجلسی بوده است. جد دیگرش فقیه فرزانه آیه الله محمد حسن قاسمی بارفروشی (ره) است.

Allameh Mazandarani 01

* تحصیلات :

شیخ محمد صالح علامه حائری مازندرانی؛ برادری با فرهنگ و فرهیخته به نام آیت الله شیخ علی علامه (صاحب کتاب حجه البالغه) داشت که سال ها از محضر او کسب فیض کرد. وی از همان آغاز کودکی به فراگیری دانش رغبت فراوان داشت و دارای نبوغ فکری و حافظه ای نیرومند بود.

در ۱۳۱۲ق، آخوند خراسانی در سفری به کربلا، در پی آشنایی با علامه به استعدادش پی برد و او را با خود به نجف برد. وی در نجف، در فقه و اصول از شاگردان خاص آخوند خراسانی شد تا جایی که ایشان در تدوین نهایی کتاب کفایه الاصول خود به یادداشت‌های درسی این شاگرد توجه داشت. علامه مازندرانی دوازده سال در نجف به تحصیل و تدریس و تألیف پرداخت و اجازات متعددی در اجتهاد و روایت دریافت نمود.

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی

* فعالیت‌های مذهبی، علمی و سیاسی :

 شیخ محمد صالح علامه مازندرانی؛ پس از ۱۲ سال بهره وری از معارف استادانی برجسته در نجف به علت ابتلا به درد شدید چشم، در سال ۱۳۲۴ق، به زادگاه نیاکانی اش بابل آمد و به تدریس، وعظ و اقامه جماعت پرداخت و از مراجع تقلید گردید.

حضور ایشان در بابل هم زمان بود با دوران تسلط بیگانگان. وی با مشاهده اوضاع و احوال به حکم وظیفه دینی و صنفی، ساکت ننشست و به مبارزه با استعمار و استبداد پرداخت. سخنرانی وی در مسجد جامع بابل علیه دولت رضاخان سبب دستگیری وی شد که به مدت نه ماه زندانی و سپس به سمنان تبعید شد. در سمنان نیز به تدریس و تألیف و اقامه نماز جماعت پرداخت. بعد از پایان دوران تبعیدش خواست به بابل برگردد اما به درخواست مردم سمنان تا پایان عمرش در آنجا ماند و به این سبب به «علامه سمنانی» هم لقب گرفت.

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی خود درباره چگونگی تحصیلاتش مینویسد "والدم مرا درحالی که بسیار خردسال بودم به تحصیل واداشت و به روش معمول زمان، بی آنکه فارسی بیاموزم، پس از آموختن قرائت قرآن مجید به آموختن امثله و شرح امثله پرداختم. سرمایه فارسی ام نخست از چندکتاب بوده، سپس به نحو و صرف و منطق عربی مشغول شدم.

شرح لمعه را با کمال تدقیق و تحقیق نزد والدم خواندم و به همین منوال قوانین را نزد برادر اکبرم مرحوم شیخ علی علامه…{کتاب}کبری را به پارسی در بحر تقارب و النموزج و تهذیب المنطق را به تازی به نظم کشیدم و نیز به استقبال نان و حلوای شیخ بهایی و نان جو سید دلوار هندی،نان و خرمایی به نظم آوردم که چندان به زعم زعمای شعر با آن حداثت از غافله عقب نماندم.

هنگامی که سیوطی را میخاندم الفیه را تخمیس کردم،هرچند ناتمام ماند. رفته رفته قصاید بسیار انشا نمودم…{پس از استفاده ی بسیار از علامه کربلا} به نجف اشرف مسافرت و 12سال تمام در حوزه ی درس مرحوم آخوند خراسانی ومیرزا خلیل تهرانی مشغول بودم."

* علامه مازندرانی از نگاه دیگران :

درباره اش سخنان فراوانی بیان شده است که جهت نمونه، از علامه محمدتقی جعفری نقل میشود:

– "مقام فضل و کمال و اخلاق و دین حضرت آقای علامه {را} نمی توان با این چند سطر توضیح داد و با تطبیق مضمون این بیت کلامم را ختم میکنم:

لیس علی اکبر بمستنکر ،،، این یجمع العالم فی الواحد (یعنی بعید نیست از خداوند که جهان را در یک نفرجمع کند).

از یک طرف فقیهی سترگ و مجتهدی جامع الشرایط و از طرفی دیگر حکیم و فیلسوفی ورزیده و از جانب دیگر؛ ادیبی توانمند و شاعری برجسته و به لحاظ دیگر سخنوری توانا و زبردست بود. از طرفی عارفی شیدا و دلسوخته ی واصل و بالاخره، مبارزی دلیر بر علیه دستگاه ظلم و ستم بوده اند.

– سید الفقها و المجتهدین آیه الله سید محمد مهدی اصفهانی کاظمینی (متوفای ۱۳۹۱ هـ.ق) درباره او می نویسد: « علامه شیخ محمد صالح … اکنون یگانه مرجع تقلید مهم مازندران است، تألیفات خوبی دارد که بر فراوانی فضل و وسعت دایره اطلاعات و فزونی دانشش دلالت می کند. »

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی

* شعر و شاعری :

علامه در شعر و شاعری مهارت داشت. او در شعر فارسی متبحر و در عربی به مراتب از فارسی قوی تر بود و اهل ادب وی را "متنبی عصر" خوانده اند. اهل حجاز قصاید ایشان را "عصمی" یعنی مصون از خطا و لغزش می نامند و به خاطر همین مقام ادبی، شعرا در بابل و سمنان به محضر او می آمدند.

"…نیما یوشیج، شاعر نوپرداز و نوآفرین ایران در 8-1307ش در بابل میزیست. در اوایل ورود به بابل به محضر ایت الله العضمی آقا شیخ محمد صالح علامه حائری که در آن زمان در بابل میزیست راه یافت. نیما که چون آهویی رمیده از همه کس گریزان بود، انس عجیبی با آن مرد روحانی حاصل کرده بود. مرحوم علامه نیز به وی دلبستگی فراوان یافت."

نیما درنامه ای خطاب به علامه مینویسد: "مخصوص به تو "تو" خطاب میکنم، برای تو که در مازندران فرد هستی،گمان نمیبرم میزانی برای تعیین مقدار توفیق صالحین یک قوم بهتر از وجود شخص صالحی در آن قوم باشد… ."

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی

* تالیفات :

ازعلامه مازندرانی تالیفات زیادی به یادگار مانده است که بیان همه آنها میسر نیست اما در زیر فقط به برخی از آنها اشاره می شود:

1-حکمت بوعلی سینا در5جلد  2-لوح محفوظ  3-رساله فی منجزات العریض  4- کتاب الوقف  5-مناسک حج  6-رساله ی ید وبیضا  7-قبله المصلین تفسیر منظوم قران  8-الباقیات الصالحات  9-نجات العبد  10-کتاب طلاق… و دو دیوان شعر با سروده های فارسی و عربی به نام های بستان الادب و دیوان الادب.

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی

* وفات :

آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی؛ سرانجام در شب 21 دی ماه 1350ش در سن 93 سالگی درگذشت و پیکرش از سمنان به مشهد منتقل و در دارالسیاده به خاک سپرده شد.

روز درگذشت او بازار سمنان تعطیل و پیکرش با حضور دانشمندان، استادان، دانشجویان و سایر طبقات تشییع و به مشهد مقدس انتقال داده شد و در آن جا نیز با تشییع باشکوهی به حرم رضوی منتقل گردید و پس از طواف حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا ـ علیه السلام ـ در جوار آستان ملکوتی امام رضا (ع) مدفون شد.

این گزارش در تاریخ 18 دی 1394 در سایت بندپی منتشر شد و به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله شیخ محمد صالح علامه مازندرانی بازنشر شده است.

۴ پاسخ

 1. سلام
  از شماعزیزان که درمورد مشاهیروبزرگان وعالمان قدیم وجدیدتلاش مجدانه میکنید تشکر میکنم احسن

 2. با سلام
  در سمنان از فیوضات علام حائری زیاد شنیدیم و براش هر سال مراسم میذارن. اما نمیدونستم که علامه از مشاهیر بندپی باشه. ممنونم که باعث شناخت این عالمان دین در فضای مجازی می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۳
 • ۱,۴۴۸
 • ۳۶,۴۴۳
 • ۲۶۲,۵۸۱
 • ۷,۹۷۲,۰۱۲
 • ۶۴,۶۲۷
 • ۷۲۸
 • ۷,۲۸۸
 • ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰