سایت بندپی Bandpay.ir

آیت الله شیخ محمد باقر صفایی فیروزجایی (نجفی)

آیت الله شیخ محمد باقر صفایی فیروزجایی (نجفی) از مجتهدان برجسته علوم دینی زمان خود بود که بعد از سال های زیاد ارائه خدمات در زمینه های علوم دینی و اسلامی در شهرهای مختلف به زادگاه خود بندپی بازگشت.

سایت بندپی : آیت الله شیخ محمدباقر صفایی فیروزجایی (نجفی) در سال 1258 خورشیدی در قریه فیروزجاه دیده به جهان گشود.

وی تحصیلات عالیه را در مشهد و اصفهان فرا گرفت و علاوه بر بهره بردن از محضر آقا نجفی اصفهانی، در درس های حکمت و معقول میرزا جهانگیر خان بختیاری حاضر می شد.

ایشان سپس به عتبات عزیمت کرد و به مدت پانزده سال در آنجا به آموختن فقه و اصول پرداخت تا موفق به دریافت اجتهاد از اساتید و مراجع آنجا گردید.

پس از آن به ایران مهاجرت نمود و مدتی از زندگی خودش را در شهرهای قم، تهران و بابل گذراند و درسهای دینی و فلسفی را به شاگردانش می آموخت.

آیت الله شیخ محمد باقر صفایی فیروزجایی، پس از مدتی زندگی در بابل به زادگاه خویش (بندپی) بازگشت و به ترویج و تدریس معارف دینی مشغول شد. وی در کنار تبلیغ و ترویج علوم اسلامی به کشاورزی و دامداری می پرداخت.

وی سرانجام در تاریخ 20 مهر ماه 1317 پس از ادای فریضه ی نماز صبح درگذشت و طبق وصیت در پشت خانه اش به خاک آرمیده شد.

قبر این عالم بزرگوار هم اکنون در روستای پریجا (فیروزجاه ثابت) و در فاصله چند قدمی در ورودی تکیه ی روستا قرار دارد.

« رساله ای در بداء و حکمت ، رساله ای در طهارت و فقه ، رساله ای در شرح احادیث و اخبار ، رساله ای در صلوه جمعه ، رساله ای در شرح صحیفه سجادیه » از آثار و تألیفات به جای مانده از ایشان است.

– منبع : کتاب بندپی ، ص 645-646

آیت الله شیخ محمد باقر صفایی فیروزجایی

آیت الله شیخ محمد باقر صفایی فیروزجایی
تصویر قبر آیت الله شیخ محمد باقر صفایی فیروزجایی – روستای فیروزجاه ثابت

این نوشته در تاریخ 19 مهر 1394 در سایت بندپی منتشر شده است که به مناسبت درگذشت این عالم بزرگوار بازنشر شده است.

۱۱ پاسخ

 1. ایشان پدربزرگ مادری شهید غلامرضا احمدی زاده( دایی بنده) هستن. آثار ایشان را کجا میشه پیدا و مطالعه کرد؟

 2. از عوامل نویسنده این اطلاعات بسیار سپاسگزارم امیدوارم اطلاعات بیشتری از آن عالم بزرگوار که عمر خود را در راه پیشرفت منطقه فیروزجاه گذراند در این سایت قرار گیرد

 3. باسلام خدمت بزرگان واندیشمندان
  مدفن ایشان درروستای فیروزجاه ثابت جنب حسینیه روستا ومنزل شخصی گذشته ومحل سخنرانی ایشان می باشد ازهمه دست اندرکاران این سایت وصاحبنظران علم تاریخ وفرهنگ این دیارباتمدن صمیمانه سپاسگذاریم ایشان سالهای متوالی در نجف به تحصیل علم مشغول بوده وعموی بنده (پدربزرگوار حاج آقانجفی ساکن گلوگاه بندپی)درنجف بدنیا آمدند که نام خانوادگی ایشان رابه همین خاطرنجفی انتخاب نمودند

 4. سلام من عروس نوه ی ایشان (عالم ربانی)هستم.آدرس زبونی دقیقشو نمیتونم بگم.همونجایی که تو فیروزجاه پیاده میشن کنار خانه بهداشت از سراشیبی میرین پایین کنار خونه آقای یعقوب احمدی(عمه ی بنده)مدفون هستن…که قبلا خونه ی خودشون بود.
  شادی روح همه ی اموات صلوات.

  1. ایشان نزدیک تکیه فیروزجاه ثابت، کنار گذر عادی مردم مدفون هستند، به وصیت خودشون که فرمودند، مره لم دله دفن هکنین، بپرسین اهالی آدرس دقیق بهتون میدن، من فرزند نوه شان هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
آمار سایت
 • ۰
 • ۷۰۹
 • ۱,۰۸۴
 • ۳۴,۷۳۷
 • ۳۶۵,۰۹۸
 • ۸,۱۶۵,۲۶۶
 • ۱۰۸,۸۵۳
 • ۷۲۳
 • ۷,۳۳۹
 • ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱